Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hazır Amerika seyahatinden gelmişken en çok sorulan soruyu cevaplamaya çalışalım. Amerika’da yaşamın anahtarlarından biri hatta kimine göre piyango olarak da adlandırılan; Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?
Green kart nedir? Green kart ne amaçla alınır gibi konulara kısaca değinelim ve sonrasında başvuru aşamasını anlatmaya çalışalım. Bu arada ben de paylaşım yapacağım diye başvuruda bulunmuş oldum 🙂
Başvuruyu yapmadan önce fotoğraf kriterlerini incelemenizde fayda var çünkü pek çok katılımcı bu yüzden eleniyormuş. İstenen şekilde bir fotoğrafı yanınızda bulundurmak en önemli noktalardan.

Green Card Nedir?

Kartın adı aslında şu; “Permanent Resident Card” yani Daimi Oturma İzni. Herhangi bir başvuru sınırı ya da kriteri de yok. Daha doğrusu lise mezunu ve üzerinde bir öğretim derecesi isteniyor. Bunun haricinde; yaş, cinsiyet, medeni durum önem arz etmiyor.
Green Card Nedir? Onu da kısaca; Amerika Birleşik Devletleri’nde oturma ve çalışma izni veren bir belge olarak açıklayalım. İnanın çok kişi bu kartı almak istiyor. Kaçak çalışanlar ve orada kalmak isteyenleri düşününce, bu kartın piyangoya eş değer gösterilmesi de bence normal. Tabi bu kartı aldıktan sonra da ülkede yaşama, belirli sürelerde bulunma gibi şartlar var. Sonrasında vatandaşlık alabiliyorsunuz. Bu kartı aldık her şey çözüldü gibi bir düşünceye kapılmamanızı öneririm ama en büyük zorluğu da aşmış olacaksınız öyle düşünün.
Özellikle Amerika’da çok sayıda kaçak işçi var ve çoğu da nispeten düşük ücretlere çalışıyor. Haliyle hakları yeniyor ama yine de orada çalışan ve ülkeden çıkmak istemeyen kişiler hayli yoğun.

Green Card Başvurusu Ücretli Mi?

Bir diğer önemli konu da; Green Card Başvurusu Ücretli Mi? Cevap verelim o halde; Green Card başvurusu tamamen ücretsiz. Zaten Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? yazısını okuduktan sonra da ne denli kısa ve kolay bir işlem olduğunu anlayacaksınız. İhtiyacınız olan şartlara uygun bir fotoğraf ve gerisi zaten günlük hayatınızda olan şeyler. E-posta adresi açmak kadar kolay bir form.

Green Card Başvuru Tarihleri 2018

Her sene farklı tarihler olabildiğini hatırlatarak 2018 yılının başvuru tarihlerini şöyle aktaralım; 4 Ekim ile 7 Kasım tarihleri. Bu tarihler arasında aşağıdaki web sitesine girip; adım adım bilgileri doldurup başvurunuzu ücretsiz gerçekleştirebilirsiniz. Her sene bu tarihleri kontrol etmekte fayda var. Pek çok web sitesi ve gruplarda güncel bilgiler paylaşılıyor. Tabi burada da yazı güncellenecek.

Adım Adım Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk sırada resmi başvuru sitesi DV Lottery yani şu şekilde linkini ileteceğim bir adres var: https://www.dvlottery.state.gov/
Başvuru işlemine başlamadan önce sayfayı okuyun ve sonrasında da “Begin Entry” kısmını tıklayın. Bu, formu doldurmaya başladığınız ilk adım olacak.
Biraz önce bahsettiğim fotoğraf kontrolü önemli demiştim ve bunun için de size önerim şu web sitesi olacaktır. Tıklayarak buraya fotoğrafınızı yükleyip, uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sitede 5 kriter var ve bu kriterler tutuyorsa; hepsinde yeşil tik işareti çıkıyor. Eksik varsa bu konuda da sizi uyarıyor ve değişmesi gereken şeyleri söylüyor. Siz de bu şekilde fotoğrafınızı kontrol edebilir ve formu doldurmadan önce hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz.

Green Card Formundaki Bilgiler

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır
İngilizce dil bilginizin durumuna göre sözlük yardımıyla bu adımları tek tek kontrol edip doldurabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktaları söyleyeyim size; Türkçe karakter kullanmıyorsunuz yani Yıldırım değil de Yildirim yazmalısınız. Bunun haricinde doğum tarihi kısmı da bize göre ters yani; 24.10 yerine 10.24 yazmanız gerekiyor. Bu ince konular ama en ufak hatada diskalifiye olacağınızı unutmayın.
Diğer hayati konulardan biri de tabi ki e-posta. Kullandığınız ve geçerliliği bulunan bir e-posta adresi girmelisiniz. Bu adresinizi iki kere girmenizi istiyor sizden sistem. Doğrulamak bu anlamda da önemli.

Green Card Form Onayı

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır
Bilgileri doldurdunuz ve sonraki aşamaya geçmek için “Continue” butonunu tıklamanız gerekiyor. Eksik bir şeyler varsa sistem kırmızı ile göstererek size yanlışınızı söyleyecektir. Tıpkı eklediğim kare gibi. Siz de bu yönergeler ışığında düzeltmenizi yaparak sonraki bölüme yani onay kısmına geçebilirsiniz.
Bu kısım da hayli önemli çünkü size son adımdan sonra düzeltme imkanı vermiyor. eğer formda eksik ya da yanlış bilgi görürseniz burada düzenleyebiliyorsunuz. Son olarak onay kısmına tıkladığınızda işlem tamamlanıyor.

Green Card Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Sonuçlar bahar aylarında açıklanıyor genelde ama e-posta aracılığıyla bildiriliyor mu bu konuda bir deneyimim yok. Bir zahmet alan arkadaşlar buraya deneyimlerini paylaşsınlar değil mi? Neyse gelelim konuya; aşağıda belirttiğim onay kodunu birkaç yere kaydedin ki, vereceğim adresten incelemesi ve öğrenmesi kolay olsun. Sonuçlar açıklanınca genelde bir çok web sitesinde ve haber kanallarında duyuru yapılıyor. Siz de bu tarihlerde kendi durumunuzu verdiğim web sitesini tıklayarak öğrenebilirsiniz. Bunun için onay koduna ihtiyacınız olacağının altını çizmekte ve hatırlatmakta fayda var.

Onay Kodu Önemli

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? konusunun en önemli noktalarından biri de onay numarası. Başvuru sonucunu bu kod ile öğreniyorsunuz. O yüzden bu kodu kenara hatta birden fazla yere not edin. Kendinize e-posta gönderin ya da taslaklara kaydedin ki; bahar ayı gelince nereye koydum bu kodu gibi zorluklara düşmeyin. Tabi bir de en başta belirttiğim fotoğraf konusu var.
Çok kısa sürede doldurulabilecek ve fazla da detay istemeyen bir konu bu.
Son adıma geldik; hadi hayırlısı olsun..

Bonus: New York Gezi Rehberi

New York Gezi Rehberi yazısını da şöyle bırakalım da formu doldurduktan sonra hayallere iyi gelsin. Yazı için tıklayabilirsiniz. Tabi pek çok kişinin gitme sebeplerinden biri de ekonomik durum ve dolar kazanıyor olmak. Bunun için de güncel döviz kurlarına bakmak tetikleyici faktörlerden olacaktır.
Bu ülke ile ilgili en sevdiğim şeyi söyleyeyim; çok kültürlülük. Aynı sokakta Vietnam, İran, Çin ve İtalyan restoranlarını bulabilirsiniz. Tek bir şehirde ya da mahallede dünyalar var. Bu gerçekten çok güzel ve zengin. Çalışma şartları v.b gibi şeyler hakkında bilgim yok ama tanışıp sohbet ettiğim kişiler bu konuda da mutlu.
Takdir edersiniz ki; çalışma izniniz olduğu ve istismar edilmediğiniz sürece yani Green Card gibi bir belgeniz varsa bu işler çok daha kolay ve hak ettiğinizi alabileceğiniz cinsten.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir