Güneydoğu Asya’nın En Güzel Plajları

Güneydoğu Asya'nın En Güzel Plajları

Güneydoğu Asya’nın En Güzel Plajları

Tatil planları yapana gelsin Güneydoğu Asya’nın En Güzel Plajları yazısı. Türkiye’de kışın gelmesiyle deniz planları önümüzdeki yaza kaldı ya da şuan yaz mevsimini yaşayan Güneydoğu Asya Plajları na gitme vakti geldi.
Bize göre ucuz olan bu ülkelerdeki denizler o kadar güzel ki; üzülerek söylemeliyim ülkemizde aynı berraklığı bulmak biraz imkansız gibi.
Bu plajlar ile ilgili ufak ufak notlar eşliğinde aşağıda bir sıralama verdim.İçlerinde Tayland, Kamboçya ve Endonezya var. Hepsine gidip, görüp tadını çıkardığımı kısa bir not şeklinde belirteyim.

1 – Phi Phi Adaları / Tayland

Güneydoğu Asya'nın En Güzel Plajları

Phi Phi Adaları popüler olabilir ama bunun hakkını veren yerlerden. Buraya gidip tekne turlarına katılmazsanız gittim saymayın olur mu çünkü etraftaki plajlar mükemmel. Leonardo Di Caprio ‘nun ünlü filmi The Beach’te yer alan cennet ada Maya Plajı da burada yer alıyor. Aslına bakarsanız Maya Plajı o denli güzel değil ama popüler olmuş. Bunun yanında Monkey Beach ve Bamboo Beach çok daha güzel.

2 – Sihanoukville / Kamboçya

Güneydoğu Asya'nın En Güzel Plajları

Kamboçya’nın en güzel sahillerinden biri. Yanı başında bulunan Tayland’a inat burası kötü geçmişinin de verdiği etkiyle turizme yeni yeni açılıyor. Denizi gerçekten çok güzel ve ortam sessiz. Benim favori destinasyonlarımdan ve çok bilinmiyor olması da ayrı avantaj.Popüler rotalara ters olabilir ama bence tercih edilmeli.

3 – Mui Ne / Vietnam

Güneydoğu Asya'nın En Güzel Plajları

Evet diğer yerler kadar popüler değil ya da “güzel” ama akşamları deniz ürünlerini bulabileceğiniz restoranları ve rüzgarlı deniziyle Mui Ne, benim beğendiğim sahiller listesinde. Sahil şeridi oldukça uzun ve yürüyüş için ideal.

4 – Gili Adaları (Gili Air ve Trawangan) / Endonezya

Güneydoğu Asya'nın En Güzel Plajları

Bu ülkede bir sürü ada ve cennet vari güzellikler var. Ben Bali demek yerine Gili Adalarını tercih ederim hem de açık ara farkla.
Gili Air, deniziyle meşhur ve oldukça ufak bir ada. Gili Trawangan, bu denli güzel bir sahile sahip değil ama parti adası olarak nam salmış. Tekneler dolusu insan bu adaya sabahlara kadar içmeye ve partilemeye geliyor.
Gili Air daha sakin ve sahiliyle sizi büyüleyecek güzellikte. Dilerseniz burada da tekne turları yapılıyor.
Bali’ye çok yakın ve nüfusun büyük bir bölümü Bali’ye zıt olarak müslüman.

5 – Sentosa Adası / Singapur

Güneydoğu Asya'nın En Güzel Plajları

Önceki sıraladığım adaların aksine Sentosa, bölgenin en turistik ve popüler adalarından. Söylenene göre her yıl 5 milyon turisti ağırlıyormuş. Bünyesinde birçok eğlence merkezi ve Universal Stüdyo’yu barındırıyor. Adanın her yerinde turistik aktivite bulmanız olası yani Asya gibi değerlendirmemenizi tavsiye ederim. Aslına bakarsanız ben Singapur’u Güneydoğu Asya ülkesi gibi pek göremiyorum. Alabildiğine şehir ve kurallarla dolu.

6 – Ko Lipe / Tayland

En güzeli sona sakladım.Burası tam bir cennet. Tayland ile Malezya sınırında bulunuyor hatta Malezya’nın Langkawi adasına botla gidebiliyorsunuz. Ulaşım kolay değil ve haliyle ulaşım da biraz zor. Tayland’ın güneyi Satun’a gidip oradan botla yaklaşık bir saatte geçmiştim.
Evet adada elektrik sorunu var ve klimalı otel bulmanız biraz zor ya da oldukça pahalı ama adanın denizi, sakinliği harika.
Ben bu adayı yolda tanıştığım ve Tayland’da uzun yıllar geçirmiş Finlandiyalı birinden öğrendim. Bana; “Her yeri gör ama burada zaman geçir” demişti. İmkanlar el verirse tekrar gideceğim.
Son olarak şnorkel ile daldığım kısa bir videoyu paylaşıyorum. Phi Phi Adaları’nda işte bu yüzden tekne turlarına katılmalısınız.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir