Gürcistan Seyahati Hakkında Merak Edilenler

Gürcistan Seyahati Hakkında Merak Edilenler

Gürcistan Seyahati Hakkında Merak Edilenler

Evet kimlikle seyahat edebiliyoruz ve gece hayatı oldukça hareketli. Bu yazıda; Gürcistan Seyahati Hakkında Merak Edilenler listesi soru cevap şeklinde olacak ve soruya soru eklemek serbest.

Soru: Gürcistan için vize gerekiyor mu?

Tiflis’e uçakla gittim ve nüfus cüzdanımla giriş yaptım. Pasaportunuz ile girmek isterseniz 15 TL çıkış pulu almanız gerekiyor fakat nüfus cüzdanı ile ücret ödemiyorsunuz.

Soru: Tiflis’e nasıl gidebilirim?

Havayolu firmaları ile ya da otobüslerle gidebilirsiniz. Otobüsle giderseniz İneceğiniz yer Ortacala Otogarı ve Türkçe bilen birilerini bulabilirsiniz.

Soru: Gürcistan’da hayat pahalı mı? Ne kadar harcarım?

Konaklamayı hostel tarzı yerlerde yaparsanız fiyatlar uygun gecelik 20 – 30 Gel civarı. Yemek İstanbul’un yarı fiyatı ve sokakta satılan yiyeceklerle de öğünü geçiştirebilirsiniz. Özellikle Tiflis’te alternatif çok.

Soru: Para birimi nedir ve kur bilgileri?

GEL (Gürcistan Larisi) para birimi. Türk Lirası götürüp rahatlıkla çevirebilirsiniz. Güncel kur bilgilerini takip etmenizde fayda var tabi.

Soru: Nerede konaklayabilirim?

Hostel, otel gibi bir çok seçenek var ve haliyle fiyatları kontrol etmek size kalıyor. Her bütçeye hitap eden konaklama alternatifini bulabilirsiniz.

Soru: Ne zaman gitmeliyim?

Mayıs ve Haziran aylarının en uygun zaman olduğu söyleniyor. Her taraf yemyeşil, doğal güzellikleri görebilirsiniz. Tabi yine de hava durumu biraz şans işi.

Soru: Yemekler nasıl? Aç kalır mıyım?

Gürcistan Seyahati Hakkında Merak Edilenler

Yemeklerin bu denli benzer olan pek ülke yoktur sanırım. Bir sürü de Türk restoranı var ki alternatif oldukça fazla.

Soru: Gezi planımı nasıl yapmalıyım?

Her zamanki gibi yürüyerek diyeceğim ama birkaç noktaya araç kullanmanız gerekecek ya da finiküler daha eğlenceli olur diye düşünüyorum.
Gori, Kutaisi ve bunun gibi şehir dışı yerlere gidecekseniz; minibüs ve taksi dolmuş seçeneği var. Ulaşım ücretleri gerçekten çok ucuz. Bilgi olması açısından; Gori ile ilgili ulaşım ve gezi bilgilerine Stalin’in Doğduğu Şehir: Gori Gezi Rehberi yazısını tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Soru: Tiflis gece hayatı nasıl, nereye gidebilirim?

Bir çok bar ve gece kulübü mevcut. Fiyatlar abartılı değil. Şehirde ayrıca kumarhanede bulunuyor ve memleketimizden turist akınına uğradığını söylemeliyim. Canlı müzikleri güzel bir mekan (Konka) önerebilirim onun haricinde gece kulüpleri standart.

Soru: Görmeden dönme diyeceğiniz yerler neresi?

Tiflis Gezi Rehberi yazısı bir çok soruya cevap veriyor ama; eski başkent Kutaisi, Gori, Kazbegi ve Batum da sayılacak yerlerden.

Soru: Yemeden dönme diyeceğiniz lezzetler hangileri?

– Khinkali (hamurişi ve mantıya benziyor.Elinizle yiyip suyunu içmelisiniz)
– Haçapuri ve bunun gibi hamur işleri
– Gürcü Peynirleri
– Gürcü Şarapları
– Gürcü Brendisi / Chacha (sert bir içki)
– Satsivi (soslu kızarmış patlıcan ve tadı güzeldi)
– Şaşlık (etleri kesinlikle denemelisiniz)

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir