Harçsız Pasaport Nasıl Alınır? Öğrenciler İçin Harçsız Pasaport

Harçsız Pasaport Nasıl Alınır

Harçsız Pasaport Nasıl Alınır? Öğrenciler İçin Harçsız Pasaport

Şahsi fikrimi söyleyerek başlayayım; öğrenciler için yurtdışı seyahatlerine teşvik bile olmalı çünkü; birkaç yıl sonra iş hayatına atılacak, yönetimde söz sahibi olacak olan onlar. Neyse bu da güzel diyerek; Harçsız Pasaport Nasıl Alınır? konusuna ışık tutacağız.
Başlıkta harçsız pasaport dedik ama aslında genelde kullanılan adı; öğrenci pasaportu. Öncesinde öğrenci pasaportu nedir? Öğrenci pasaportu nasıl alınır? gibi soruların bir karşılığı yokken; 2016 yılında çıkan bir kararla öğrenci pasaportu hayatımıza girmiş oldu. Ben bu pasaporttan yararlanamayanlardanım o da ayrı.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir?

Aslında adı üstünde ödeme yapmadan alabileceğiniz bordo pasaporttur. Tabi her öğrenci bu pasaportu alamıyor. 25 yaş altında olmanız gerekli; yani 30 yaşında öğrenci olsanız da ne yazık ki dünyanın en pahalı pasaportunu para ödeyerek alacaksınız.
Şöyle bir açıklama da yapalım; tatil amaçlı seyahat edecekseniz ya da; “ben öylesine yurt dışına çıkayım” derseniz de harçsız öğrenci pasaportunu alabiliyorsunuz. Sportif faaliyet, kültürel etkinlik v.s adı altında herhangi bir şey göstermeniz gerekmiyor.

18 Yaş Altındaki Öğrenciler Harçsız Pasaport Alabilir Mi?

Evet bir diğer konu da reşit olmayan öğrencilerin harçsız pasaport alması. Velisi ve öğrenci belgesiyle giderek en fazla 5 yıl süreli olmak kaydıyla pasaport alınabiliyor.

Defter Bedeline Dikkat

Harçsız dedik ama defter bedeli alınmayacak demedik tabi. 108 TL de defter bedelini herkes ödemek zorunda. İster öğrenci ister 18 yaş altı olun ama ödeyeceksiniz ne yazık ki.
Yeni sistem gereği dekont v.s yanınıza almanız gerekmiyor ama bence siz ne olur ne olmaz alın derim. Detaylar için tıklayabilirsiniz.

Açık Öğretim Öğrencileri Harçsız Pasaport Alabilir Mi?

Tabi ki. Açıköğretim’in nesi eksik 🙂 Onlar da harçsız pasaport alabiliyorlar. Diğer üniversitelerden bir farkları yok ve prosedür aynı şekilde işliyor.

Öğrencilik Bitince Pasaport Geçerliliğini Koruyor Mu?

Bu da merak edilenlerden biri. Örneğin; 20 yaşınızda harçsız pasaport aldınız ve 22 yaşında mezun oldunuz. Pasaportunuz hangi tarihe kadar geçerliyse o tarihe kadar kullanabiliyorsunuz. Yani sınır geçişlerinde v.s öğrenci olduğunuzu ibraz etmeniz gerekmiyor. O kazanılmış bir hak.

25 Yaşın Üzerindeki Öğrenciler Harçsız Pasaport Alabiliyor Mu?

Okul yönetimiyle ilgili bir durum da söz konusu burada ama alabiliyorsunuz. Şöyle ki; Pasaport Muafiyet Formu doldurup sonrasında da geçerli bir sebep bildirmeniz gerekiyor. Örneğin; Belçika’ya bilimsel araştırma için gideceğim ya da sportif faaliyette bulunmak üzere Rusya’ya gitmem gerekiyor gibi bir şeyler sunmanız gerekiyor. Size tavsiyem bunu okul yönetimi ya da sekreterlikleri ile görüşmeniz çünkü her okulun sistemi ve onay kriteri farklı olabiliyor.

Bunlar olmadı mı?

Harçsız Pasaport Nasıl Alınır? konusunu hayli inceledik ve tüm bunlar size uymadıysa; Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Ücretleri Ne Kadar? yazısına göz atıp hazırlıklara başlamalısınız.
Haydi yolunuz açık olsun..

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir