Hesaplı Yurtdışı Turları Balkanlar

Hesaplı Yurtdışı Turları Balkanlar

Hesaplı Yurtdışı Turları Balkanlar

Son yıllarda tatil kavramı alışılagelen anlamının fazlasıyla dışına çıktı. Önceleri özellikle yaz tatili için Antalya, İzmir, Bodrum gibi şehirleri tercih edenler son yıllarda yurt dışı tatillerini seçmeye başladılar. Değişik yerler, kültürler tanımak, farklı deneyimler yaşamak kişisel gelişimimiz açısından da son derece önemlidir. Hesaplı Yurtdışı Turları Balkanlar yazısında da biraz bu konuya değineceğiz.
Yurt dışı tatili denilince akla ilk gelen yerler Yunanistan ya da Balkan ülkeleri. Hem yakın hem de ucuz olmasından kaynaklı kısa süreli bile olsa çok fazla tercih ediliyor. Balkan ülkeleri özellikle tur olarak gidildiğinde ülkeleri tek tek gezmeye oranla çok daha uyguna geliyor.

Balkanlar turuna başlamadan

Eğer Balkan turu yapmayı kafamıza koyduysak öncelikle kısa bir araştırma yapmalıyız ki, orada herhangi kötü bir sürpriz ile karşılaşmayalım. Tura kendi arabamız ile mi yoksa otobüs ile mi çıkmalıyız? Oralarda ulaşım nasıl sağlanıyor? Vizesiz Balkan ülkeleri hangileridir? Eğer gün sıkıntımız yoksa Balkan turlarına kaç gün ayırmalıyım? gibi soruları cevapladıktan sonra bütçe planlamamızı da yapmalıyız. Tüm bunları hazırladıktan sonra gezilecek ülkeler, şehirler, önemli tarihi yerleri araştırıp listelemek çok faydalı olabilir. Anlattıklarım daha çok kendi türünü kendi yapanlar için uygun oldu. Ama eğer tur şirketlerinden birini tercih edecekseniz onlar zaten çok hesaplı ücretlere bizim için her şeyi planlıyorlar. Gezilecek olağanüstü yerleri olan Balkanlar’ı gezerek hem kendi tarihimizi hem de farklı kültürleri tanıma fırsatı buluyoruz.

Balkanlar denilince Bosna Hersek

Mesela Balkan turuna gideceklerin genelde ilk tercih ettikleri yer Bosna Hersek’ tir. Bosna Hersek’ in iki parçasından biri olan Hersek’ in en büyük şehri Mostar akla ilk gelen yerdir. Yıkıldıktan sonra orjinaline uygun olarak yenisi yapılan Mostar Köprüsü şehre ayak basılır basılmaz ilk fotoğrafımızı çektirdiğimiz yer olur.
Eski Hamam, Eğri Köprü ve tarihi camilerini gezdikten sonra sıra en sevdiğimiz şey olan alışverişe gelir ki bunu yaparken de şehri keşfetmiş oluruz. Balkanlar’ın sadece Bosna Hersek’den ibaret olmadığını elbette ki biliyoruz. Seçtiğimiz tura göre hangi şehirler gezdiriliyorsa oralarda en keyifli vakitleri geçiririz. Gezilecek güzel yerleri olan diğer gezilesi yerler; Yunanistan’ın Kavala ve Selanik, Ohrid, Dubrovnik, Saraybosna, Belgrad, Üsküp’dür. Saydığım bu şehirlerde turun gezdirdiği tüm tarihi yerler görülmeye değerdir.

Hesaplı Yurtdışı Turları Balkanlar

Örneğin; Selanik’ e gidildiğinde Atatürk’ün evi ziyaret edilir ya da Makedonya’da Manastır’a gidilmeden dönülmez. Balkan ülkeleri tur kapsamında gezildiğinde maddi olarak daha avantajlı olduğu gibi bize tarihi anlatan bir rehberimiz olduğundan kültürel anlamda da şanslı oluruz. Zaten planlaması bilirkişiler tarafından yapılmış bir turda bilinçli olarak gezmek daha keyifli olur öyle değil mi?
İyi seyahatler..

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir