Hindistan Vizesi Nasıl Alınır? 2018

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır? 2018

Geldi sıra Hindistan vizesi konusuna. Bunu arkadaşlarıma söyleyince; Hindistan vize istiyor mu? sorusunun yönelttiler şaşırarak ama evet istiyor. Evet bir Schengen vizesi alırken yaşadığınız sorunları yaşamıyorsunuz ama yine de Hindistan vizesi için gerekli evrakları ayarlamanız şart. Yazıda hem Hindistan Vizesi Nasıl Alınır? konusuna değineceğiz hem de yaşadığım tecrübeyi sizinle paylaşacağım. Tabi bir de gözlemlediklerimi.

Hindistan Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hindistan Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar kısmını madde madde yazıp sonrasında da açıklamalarla destekleyeceğim ama tabi ki ilk işimiz evrak toplamak olacak.
– İki fotoğraf ile birlikte vize başvuru formu çıktısı.
– Form çıktısının ilk ve son sayfasına atılacak imza.
– Nüfus cüzdanının fotokopisi
– Oturum izni fotokopisi (Türk vatandaşları haricindeki vize başvuru sahipleri için)
– Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış ikametgah belgesi. (Bu konuya dikkat sadece Nüfus Müdürlüğü)
– Uçak biletlerinin fotokopisi.
– Otel rezervasyonlarının fotokopisi.
– Banka hesap dökümü.
– Pasaport fotokopisi (ilk sayfa).
– En az 6 ay geçerli bir pasaport
– Nakit 103 USD para. Bu fiyat günceldir ve 1 USD bile eksik olsa geri dönersiniz benden söylemesi.
Ben bunları hallettim derseniz gelin şimdi; Hindistan Vizesi Nasıl Alınır? yazısının daha detaylı kısımlarına gidelim.
Not: Yeşil pasaporta da vize gerekiyor. Yani benim yeşil pasaportum var demeyin size de vize var.

Hindistan Vizesi Online Başvuru Formu Doldurma


Hindistan vizesi başvurusunu yaparken ilk adımınız web sitesine gidip formu doldurmak olmalı. Unutmayın, yoğunluk durumuna göre 10 – 14 gün sonrasına tarih veriliyor.
Sol üstte bulunan “Regular Visa Application” kısmını tıklayıp devam etmelisiniz.
Adım adım gelen soruları cevaplayıp devam ettikten sonra size bir takip numarası verilecek. Ben yerinizde olsam formu doldururken bu kodu not alırım çünkü kopma ya da sistem sorunu olursa kodu girerek kaldığınız yerden başlayabiliyorsunuz. Form oldukça kolay fakat İngilizce olduğunu da belirteyim ancak google aracılığıyla Türkçe dil desteği alıp devam edebilirsiniz.
Not: Formu doldurmadan önce biyometrik fotoğrafınızı bilgisayarda taratmanızda fayda var çünkü son adımda bunu yüklemeniz gerekecek.

İstanbul Hindistan Konsolosluğu Hakkında ve Vize Randevusu

Çıktısını aldığınız online vize başvuru formunun yanında randevu saatiniz yazacak. Bu saati online başvuru esnasında siz seçiyorsunuz. Evraklarınızı dosyasına koyup eksiksiz olduğuna kanaat getirdikten sonra randevu saatinizden 15 dakika önce konsolosluğun önüne gidin.
Konsolosluk diyorum ama Elmadağ’da bir apartman dairesi aslında. Çantanızla girebiliyorsunuz ama telefonunuzu kapıda teslim edip, teslim kartı almanız gerekli.
Görevlinin dediği oluyor ve minimum 1 saat beklemek durumundasınız evraklarınızı teslim etmek için. Kapıdan girer girmez numara alıyorsunuz ve bankoda çalışan tek arkadaşın sizin numaranızı yakmasını bekliyorsunuz. Evet ne yazık ki tek kişi çalışıyor. Ben beklerim ve açlığa dayanamam diye su ve bir şeyler almıştım. Size de tavsiye ederim ama su konsoloslukta var ve ücretsiz.

İstanbul Hindistan Konsolosluğu Adresi


O kadar anlattık ama adres kısmı da önemli tabi.
Açık adresi şöyle;
Harbiye Mahallesi, Cumhuriyet Cad. Dörtler Apt. No: 42 D:11-12 34367 Şişli/İstanbul
Telefon: 0212 296 21 31
Lokasyon: Google Maps ile nokta atışı bulabileceğiniz bir yerde yer alıyor. Elmadağ’da yani Taksim Meydanı’ndan Şişli yönüne giderken sağ tarafta. Hatta lokasyonu da şuraya bırakayım.

Evrak Teslimi ve Görevli İle Görüşme

Evraklarınızı eksiksiz teslim ettikten sonra diğer bankoda çalışan arkadaş sizin adınızı söylüyor. Beyaz bir panonun önüne geçip fotoğrafınızı çekiyor. Ardından parmak izinizi alıp ne kadar vize aldığınızı sözlü olarak söylüyor. Bu arada 70 yaş ve üzerinden parmak izi talep edilmiyor.
Görevliler yardımsever ve güler yüzlü her ne kadar ben iki gün uğraşmış olsam da prosedürü yerine getirmeleri gerektiğini biliyordum.

Hindistan Vizesini Aynı Gün Teslim Alabilir Miyim?

İki günde gördüklerim alamayacağınız yani aynı gün değil de ertesi gün 16:45 ile 17:15 saatleri arasında pasaportunuzu kapıdan alıyorsunuz.
“Ben uzaktan geliyorum ve aynı gün istiyorum” derseniz şansınızı deneyin. Bir beyefendi bu şekilde aynı gün almayı başarmıştı. Tabi genel olarak aynı gün verilmiyor.

Hindistan Vizesini Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır? sorusunun en önemli kısmı bence bu. Tabibir de bunu deneyimleyen biri olarak söylüyorum. Malum 2 gün üst üste gidip evrak ayarlamaya çalıştım. Ben de siz yanmayın diyerek madde madde anlatayım durumu size.

Ziyaret Süresini Uzun Göstermeyin

Uzun süreli bile kalacaksanız insanları ürkütmeden bu süreyi abartmamanız. Ben Mart gibi gider Mayıs gibi dönerim deyince adam hemen evrakları kurcalamaya başladı ve sonrası malum. Benim gördüğüm ve okuduğum kadarıyla herkese 3 ay veriyorlar zaten. Bazı kişilere 6 ay verdiler ama onlar da iş seyahati v.s yapıyorlardı.

Otel Rezervasyonları

Evet buradaki rezervasyonları kısmı bence önemli çünkü bir gün kaybetmeme sebep oldu. Ben rotamı bilmiyorum ya da 10 gün yapayım da kurtulayım demek olmuyor pek. Ne kadar kalıyorsanız o kadar sahte rezervasyon göstermenizi istiyorlar. Bununla ilgili bir görevliyle görüşüp derdimi anlatmaya çalıştım. Konsolosluk bünyesinde ayrı bir odada çözüm merkezi gibi bir yer var. Kendisi bana rota ile ilgili bilgi vermeden ve aşağı yukarı bir aylık rezervasyon yapmadan vize verilemeyeceğini söyledi. Tabi bunların sahte rezervasyon olduğunu biliyor ama elime evrak vermelisin diyerek de eklemede bulunuyor.

Fotoğrafa Dikkat

Biyometrik fotoğraf istiyorlar ama şuna dikkat; formda yüklediğiniz başka, elden verdiğiniz başka olursa bu da sorun teşkil ediyor. Hatta bir kişiden yeniden form doldurması bile istendi. Bir fotoğraf belirleyin ve her tarafa onu verin derim. Online için ve elden.

Tarihler Önemli

Evet 3 ay vize veriyorlar ama ben 13 Şubat tarihinde başvuruda bulunmuştum. vizemin başlangıcı da bu tarih olarak belirlenmiş halbuki uçak biletim 1 Mart. sizin de farklı planınız var ve erkenden başvurayım diyorsanız bunu dikkate alın.

Banka Hesap Dökümü

Örneğin ben enpara kullandığım için sadece bilgisayardan aldığım çıktıyı ilettim ve sorun çıkmadı. Hesabınızda 5.000 TL gibi bir para varsa işlem tamamdır. Öyle son 6 aylık bedel v.s de istenmiyor yani sadece hesabımda şu kadar var diye göstereceğiniz kağıt olması uygun.

Basın Mensupları İçin Hindistan Vizesi

Basın kartınız varsa ve basın çalışanı görünüyorsanız süreç biraz daha zor. Doldurduğunuz evrak basın v.s gibi bir ibare varsa incelemeye alınıyorsunuz. Mesleki araştırma yapmıyorlar o yüzden mesleğiniz farklı bir şekilde deklare edebilirsiniz. Neticede ülkemizde herkes okuduğu okulun mesleğini yapmıyor ya da çalıştığı şirkette tek iş yapan insan bulmak hayli zor 🙂

Özetle Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır? yazısı ve bu detaylar gözünüzü korkutmak amaçlı değil ama git gel yapmamanız ve sorunsuz bir şekilde işleri halletmeniz için önemli şeyler. Evraklar eksiksiz teslim edilirse hayli kolay bir vize. Bu arada çift giriş İstediğim halde tek giriş vize verdiler.
Bir iki şeye dikkat etmek haricinde başka bir sorunla karşılaşmazsınız.
Bakalım Hindistan seyahati nasıl olacak?
Yolculuk öncesinde; Yurtdışı Seyahati Öncesinde Yaptırmanız Gereken Aşılar yazısını okuyup aşılarınızı kontrol ettirin.

Share

Comments

  1. Kaleminize sağlık, yazınız işime çok yaradı. O otel rezervasyonlarını bilmiyordum mesela. İyi seyahatler

  2. Celal Şimşek : Şubat 16, 2018 at 11:16 pm

    Ben de gideceğim harika oldu bu yazı. Uğraşmak istemem ben tabi

  3. Thank you for the encouragement and sharing your story.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir