Hollanda Uçuşlarında İstenen Testler

Hollanda Uçuşlarında İstenen Testler

Pandemi zamanında birkaç kez yaptığım Korona günlerinde Hollanda uçuşu bugünkü konumuz. Diğer Avrupa ülkelerinin aksine Hollanda, hızlı pcr testi, Covid-19 testi ve sağlık formu doldurulmasını istiyor. Hal böyle olunca da hem uçuşunuza önceden hazırlanmak hem de havalimanında daha erken bulunmanız şart. Hollanda Uçuşlarında İstenen Testler ve test ücretleri ile sıkça sorulan soruları aşağıda cevaplayacağım. Güncellemeler ve deneyimlerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

Hollanda Uçuşlarında İstenen Testler

Yazının başında bahsettiğimiz konuya geldik. Hollanda Uçuşlarında İstenen Testler konusu biraz farklı; genelde pek çok ülkede istenen ve uçuştan önceki 0-72 saatlik süre zarfında alınması gereken PCR testi mutlaka alınıyor.
Bunun yanında bir de; İlk biniş noktası kalkış saati itibariyle 24 saat içerisinde alınmış negatif hızlı Covid-19 antijen testi talep ediliyor. Normalde bu 3 saatti ama sonrasında 24 saate kadar çıkardılar.
Özetle; uçuştan önce iki ayrı covid-19 testi vermeniz gerek. Kuvvetle muhtemel bu testlerim ilkini herhangi bir hastanede, diğerini yani hızlı PCR testini de havalimanında yaptırmanız gerekecek.

Hollanda Uçuşlarında İstenen Hızlı PCR Testi

Bu testin diğer testten farkı yok. Özelliği Sabiha Gökçen Havalimanı’nda PCR testi alabiliyor olmanız ve test sonucunun 20 dakika gibi bir sürede verilmesi. Ben 20 dakikada alıp uçuş check-in işlemlerimi öyle gerçekleştirmiştim. Burada dikkat etmeniz gereken şey; negatif sonuçları almanız, aksi halde bagajınızı veremiyorsunuz. Yani negatif testler tamamlandıktan sonra işlemlere başlıyorsunuz.
Uçağım rötar yaptı ve testimin süresi geçti ne yapmalıyım?
Kar fırtınası sebebiyle iptal edilen uçuşun yolcuları ile uçağa bindim ve önceki gün yaptıkları hızlı pcr testi ile Hollanda’ya giriş yaptılar. Doğrusu daha dikkatli olurlar diye düşünmüştüm ancak hava koşulları ve imkanlar dahilinde sadece pasaportlara damga vurup girişi onayladılar.

Hızlı PCR Test Ücreti

Bu testin ücreti 175 TL ve ne yazık ki normal test ile bu testin de bedelini ödemeniz gerekiyor. PCR test ücreti ise 250 TL. Bu ücretleri nakit ya da kart ile ödemeniz mümkün. Öncesinde kayıt olup hemen yan tarafta bulunan test alanlarına gitmeniz gerekiyor. Sonrasında da sonuçların çıktısını bekleyip yolculuğunuza devam ediyorsunuz.

Hızlı Covid-19 Testten muaf olanlar

13 yaşından küçük yolcular, diplomatik pasaportlu ya da diplomatik oturum sahipleri, 0-24 saat içerisinde alınmış LAMP, MPOCT, NAAT, PCR, RT-PCR veya TMA testi sahibi yolcular. Avustralya, St.Eustatius, Saba, Çin, Hong Kong, İzlanda, Kore (Cumhuriyeti), Makao, Yeni Zelanda, Portekiz, Ruanda, Singapur, St. Maarten veya Tayland’dan gelen yolcular.

0-72 saat PCR Testten muaf olanlar

13 yaşından küçük yolcular, diplomatik pasaportlu ya da diplomatik oturum sahipleri, NATO Seyahat Emri ile seyahat edenler, NATO-2 vizesine sahip yolcular.
Avustralya, St.Eustatius, Saba, Çin, Hong Kong, İzlanda, Kore (Cumhuriyeti), Makao, Yeni Zelanda, Portekiz, Ruanda, Singapur, St. Maarten veya Tayland’dan gelen yolcular.

Holllanda’da Karantina Var Mı?


Ülkeye girişi nispeten hızlı yaptığımı söyleyebilirim. Testleri kontrol bile etmediler desem yeridir. Normalde 10 gün karantinada kalmam gerektiğini biliyordum ama bunun için herhangi bir yaptırım ya da kural yok. Sadece sözlü olarak ve size verilen kağıtta karantinada olmanız yazıyor. Sonrasında ne bir denetleme ne de bir bildirim yapılıyor. Ülkede şimdilik sadece Amsterdam Schiphol Havalimanı faaliyette, onun haricindeki havalimanları Türkiye’ye uçmuyor.
Güncellemeler ve detaylı bilgi için: Travel Hacks Türkiye Facebok grubuna dahil olabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir