Hong Kong’da Üniversite Okumak ve İş Bulmak

Hong Kong'da Üniversite Okumak ve İş Bulmak

Hong Kong’da Üniversite Okumak ve İş Bulmak

Artık pek çoğumuzun hayali dünya ile entegre olup, başka bir ülkede öğrenim görmek ve ardından uluslararası bir firmada işe başlamak. Okuyunca ne güzel hissettiriyor değil mi? Ben de bugün size Hong Kong’dan ve Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’den bahsedeceğim. Öncelikle şunu söyleyeyim; Hong Kong’a gitmedim ama bu yazı vesile olur da gidersem çok sevineceğim kesin. Şimdi merak edilen başlıklar ile Hong Kong’da Üniversite Okumak ve İş Bulmak konusunu biraz daha açalım.

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Hakkında Kısa Bilgiler

Son yılların popüler üniversitelerinden olduğunu söylemek önemli çünkü; geçtiğimiz on yılda çeşitli küresel sıralamalarda hızlı bir yükseliş sergilemiş. QS World University Rankings 2022’de dünya çapında 34. ve Times Higher Education Dünya Üniversiteleri sıralamasında ise 3. durumda.
Öğrenim gören öğrencilere de hayli büyük olanaklar var. Bunlar; bu yıl biri Türk öğrencilerine yönelik olmak üzere farklı ülkeler için burslar geliştiren HKUST, öğrencilerine Hong Kong’da çeşitli iş fırsatları da sunuyor.
HKUST aynı zamanda oldukça geniş barınma olanakları sağlayarak, yurtdışında öğrenime ilişkin en önemli sorunlardan birine çözüm getiriyor. Yabancı öğrencilere öğrenimlerinin ilk iki yılında barınma sağlanıyor ve bu öğrenciler yurtların müsaitliğine bağlı olarak 3. ve 4. yıllarda kampüste barınma başvurusu yapabiliyor. Gayet makul geliyor öyle değil mi?

Türk Öğrenciler İçin Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Online etkinlikte dinlediğim ve okulun öğrencilerinden olan Emre Can Aydoğmuş’un açıklamalarına da değineyim biraz. Şöyle anlatıyor: “HKUST’ta, lisans öğrencilerinin bir fakülte rehberliğinde araştırma projelerine katılabilecekleri UROP adlı özel bir program var. İlk senemin yaz döneminde, bir drone ambulansının geliştirilmesi çalışmasına katılma şansım oldu ve o dönemden beri projeye dahil oldum.” dedi. Bir mühendislik tutkunu olarak Emre, aynı zamanda Üniversitenin uzun vadede kazançlı robotik ekibinin de bir parçası olarak; “Uluslararası ekiplerle rekabet etmek için farklı kökenlerden üyelerle robotlar tasarlıyorum, bu yüzden dil hiçbir zaman sorun değil çünkü buradaki herkes İngilizce konuşmaya alışkın.”

Hong Kong’da İş Buldum

Yaptığım online görüşmede şuan Hong Kong’da iş bulan Benan Yıldırım da vardı. Anlattıkları ve verdiği bilgiler değerli. Bu yüzden bunu da paylaşmak isterim. Görüşmeden kısa notları ve açıklamaları da şöyle aktarayım:
“Öğrenimim için Hong Kong’a gelmek, şimdiye kadar aldığım en büyük risklerden biriydi, ama kazançlı sonuçlandı. Bizim gibi uluslararası öğrenciler için, mezuniyet sonrası iş bulma konusunda yerel dili konuşmama gibi bir dezavantaj söz konusu; ancak şans eseri buradaki şehir oldukça enternasyonel ve hatta iş yönetimi gibi bölümler okuyorsanız, yerel dili konuşmama sorunu daha da az olacaktır. Ayrıca tam zamanlı bir lisans programını tamamlamış yabancı öğrenciler, IANG vizesi (Yabancı Mezunlar için Göçmenlik Düzenlemeleri) kapsamında HK’de çalışmak veya kalmak için başvurabilirler ki bu da sadece 7 yıl içinde bir Hong Kong’da daimi oturma statüsünü almaya hak kazanacağınızı düşündüğünüzde büyük bir teşvik”

HKUST, 2022’de Dünya Çapında 34. Sırada Yerini Aldı

Henüz genç bir üniversite olan HKUST, QS World University Rankings 2022’de dünya çapında 34. ve Times Higher Education Dünya Üniversiteleri sıralamasında ise 3. durumda. 140’tan fazla HKUST öğretim üyesi ya da tüm öğretim üyelerinin dörtte biri, 2021 yılında Stanford University tarafından dünyanın en iyi %2’lik bilim insanı olarak değerlendirildi. Üniversite, Times Higher Education’ın Global University Employability Ranking’de (Küresel Üniversite İstihdam Edilebilirlik Sıralaması) dünyanın mezunları en çok istihdam edilen ilk 30 üniversitesi arasında yer alıyor (2013 yılından bu yana 8 yılda, 10. ila 26. sıralarda yer aldı).
Yukarıdaki bilgiyi paylaşmakta da fayda var çünkü önemli veriler ve başarılar içeriyor.

DJI’ın Temelleri Bu Üniversitede Atıldı


Evet bu üniversitedeki yurt odasında DJI’ın temelleri atılıyor. Ayrıca bu yıl Hong Kong X Foundation ve CGTN tarafından yayımlanan unicorn start-up’ların (değeri 1 milyon doların üzerindeki girişimler) listesine göre, 18 unicorn’dan yedisi HKUST üyeleri tarafından ya da ortaklığıyla kurulmuş. Ayrıca üniversite bu Eylül ayında Çin Anakarası Guangzhou’da yeni bir kampüs açıyor. İki kampüsten gelen öğrenciler kaynakları paylaşabilecek ve birbirlerinin programlarına çapraz katılabilecekler. Bu da Türk öğrencilerin Çin’i keşfetmesi için fırsat sağlayacak.
Özetle haberler ve imkanlar güzel. Tabi tercih sizin.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.