Hostel Nedir? Güvenli Midir? Temiz Midir?

Hostel Nedir? Güvenli Midir? Temiz Midir?

Hostel Nedir? Güvenli Midir? Temiz Midir?

Özellikle uzun seyahat etmek isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri; Hostel Nedir? Güvenli Midir? Temiz Midir?
Bana kalırsa uzun seyahat etmeye de gerek yok eğer tek geziyorsanız ya da arkadaş edinmek istiyorsanız bu tam sizlik. Seyahatlerimde genelde hostelde kalmaya çalışıyorum. Bu hem bütçeme yük olmuyor hem de öyle güzel arkadaşlıklar diyorum ki.
Son zamanlarda ettiğim sohbetlerde şunu duyuyorum; hostelde asla kalamam. Özellikle o filmi izledikten sonra aman aman.

Hostel Nedir?

Gelelim ilk sorumuzun cevabına; hostel nedir?
Hostel, ucuza konaklayabilmek için hizmet veren bir çeşit konaklama sistemidir. Şöyle ki; bir oda var ve içinde ranza ya da yataklar bulunuyor. Normal şartlarda bu odaya 100 birim ödeyecekken bu paylaşım esasına göre 10 birim ödeyip konaklayabilirsiniz. Genelde fiyatlar da odadaki yatak sayısına göre farklılık gösterebiliyor. Bir odada 12 yatak bulunurken bir diğer odada 6 yatak bulunabiliyor ve bu fiyat olarak farklılığı ama bununla birlikte de bir nebze olsun konforu getiriyor.
Haliyle bir odada 12 kişinin kalmasıyla 6 kişinin kalması aynı değil. Ses, dağınıklık ve koku gibi etmenleri göz önüne alırsanız.
Hostellerin genelde ortak mutfakları oluyor ve bir çoğunda da yemek pişirebiliyor aynı zamanda da ortak buzdolabına ürünlerinizi yerleştirebiliyorsunuz.
Banyolar odalarda olduğu gibi oda dışarısında ortak alanlarda da olabiliyor. Tahmin edeceğiniz gibi banyo ve tuvaletler de ortak kullanım söz konusu.

Hostel Güvenli Midir?

Evet birkaç kişiyle aynı ortamı paylaşmak güvensiz gelebilir ama ben öyle düşünmüyorum. Seçtiğiniz hostel, puanlama ve ilk izlenim olarak iyi bir profil çiziyorsa bence güvenlidir. Şöyle ki; hostellerde sizin gibi gezmek isteyen, keşif tutkusuyla yollara düşmüş insanlar bulunuyor.
Başlangıçta söylediğim puan ve izlenimin açıklaması şu aslında; bazı hosteller işçileri de bünyelerinde barındırıyor. Örneğin; birkaç sokak ötede bulunan mağazada çalışan eleman, sırf ucuz olduğu için hostelde kalabiliyor. Bu şu anlamda dezavantaj aslında, ortama uyum. Bazı hosteller aynı odalarda konaklatmayıp bu konuya hassas davranabiliyorlar.
Her ne olursa olsun güvenliğinizi kendiniz sağlamalısınız. Değerli eşyalarınızı dolabınıza kilitleyebilir, paranızı boyun askılı cüzdana ya da bel çantasına koyabilirsiniz. Cep telefonunuzu yastığınızın altına koyup nispeten daha güvende uyuyabilirsiniz. Unutmayın, odayı paylaşanlar sizler gibi gezmeye gelen kişiler ve bunun dezavantajlarından ziyade avantajları oldukça fazla.

Hostel Temiz Midir?

Genelde çarşaflarınız oteldeki sıklıkla değiştirilir. Ortak kullanılan banyolar elbette tek kaldığınız yerdeki banyo gibi olamaz ama leş gibi olduğunu da söylenemez çünkü sıklıkla temizlenir. Mutfakta kullanılan gereçler de yıkanır ama siz kullanmadan da yıkayabilirsiniz.

Aslında Herkes Sizin Gibi

Ben hep böyle düşünürüm. Odayı paylaştığınız kişiler genelde sırt çantalılar ve öğrenciler. İyi ilişkiler kurma peşindeler ve arkadaş canlısı bir şekilde davranıyorlar.
Sizin gezmek istediğiniz yerleri gezen biri ranza arkadaşınız olabiliyor ya da akşam yemeğinde tek kalmak istemeyen, yemeğini sizinle paylaşan bir gezgin.

Kıssandan Hisse

Vietnam seyahatimde hostelde tanıştığım Fransız ve Singapurlu çift ile koca bir ülkeyi gezdik. Yemek siparişi verirken çeşitli şeyler söyledik ki daha fazla deneyelim diye.
Hastalandığımda hep yanımda oldular hatta bana ilaçlar alıp iyileşmemi beklediler. Telefonumu kaybettiğimde yanımdan ayrılmayıp iki gün boyunca kahrımı çektiler.
Sadece seyahatte değil tabi hala görüşüyoruz. Beni ülkelerine davet edip evlerinde kalmamı istiyorlar. Aynı şekilde ben de tabi.
Son olarak; Sizce böyle dostluklar nasıl elde edilir ?
Hostel Nedir? Güvenli Midir? Temiz Midir? sorusunun cevapları az çok ışığa kavuşmuştur umarım.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir