Instagram Hesabınızı Güvende Tutmak İçin Öneriler

Instagram Hesabınızı Güvende Tutmak İçin Öneriler

Instagram Hesabınızı Güvende Tutmak İçin Öneriler

Arada sırada seyahatin dışına Serbest Kürsü konularıyla çıkmak hoşuma gidiyor. Neden bildiklerimizi paylaşmayalım ki? Özellikle de Instagram Hesabınızı Güvende Tutmak İçin Öneriler gibi bir başlık söz konusuysa.

Instagram Hesabınızı Güvende Tutmak İçin Öneriler

Instagram, özellikle son bir kaç yılda en çok kullanılan sosyal medya uygulaması olarak zirveyi ele geçirdi ve yapılan yatırımlarla da bir süre böyle gidecek gibi. Öyle bir boyuta geldi ki artık bu mecralar, mikro bloglar olarak adlandırılıyor ve kullanıcılar büyük emekler vererek hesaplarına yatırım yapıyorlar. Yatırımdan kastım hem maddi(reklam tanıtım gibi) hem de manevi(yazılar, özenle seçilen kareler).
Tabi bu popülerlik durumu yanında hesap güvenliğinin önemini de getirdi. Bu güvenliği ihlal edenleri ve hazıra konanları da tabi.

Instagram Hesabımı Nasıl Güvende Tutarım

Geniş bir kavram ama madde madde hatta başıma gelen olaylarla aktarayım sizlere. Şunu da söylemekte fayda var; hesabınızı çalan ya da çalmaya çalışan kişi, sizin bilgilerinizi almayı amaç ediniyor. Sonrasında telefon numarası ve e-posta adresi gibi bilgileri değiştirip kendi bilgilerini yazabiliyor.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması

Bence ilk önce yapmanız gereken şey bu. Telefon numaranızı kaydederek, iki faktörlü kimlik doğrulaması konusunu aktif edin derim.
Nedir bu iki faktörlü kimlik doğrulaması? Hesabınızı güvende tutmak için başka bir cihazdan hesabınıza her girişte; şifre ve kullanıcı bilgilerinin yanında, kayıtlı olduğunuz telefon numarasına da sms gönderiliyor. Yani karşı taraf kullanıcı adı ve şifrenizi bilse de kodu kullanamadan giremiyor hesabınıza.

Parola Önemli

Tamam İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması yaptık ama parola da önemli bir konu. Arada sırada parolayı değiştirmekte; harf ve rakamın yanına çeşitli simgeleri de kullanmakta fayda var. Örneğin; gezmelerdeyim.2011 gibi bir şifreden bahsediyorum.

Uyanık Ol Panik Yapma!

Instagram Hesabınızı Güvende Tutmak İçin Öneriler

Böyle emir kiplerini pek sevmem ama uyanık olmak her zaman önemli. Geçen günlerde yaşadığım bir olayı paylaşayım sizinle. Aşağıdaki gibi bir e-posta aldım. Gördüğünüz gibi sizi korkuya sevk ediyor ve hızlıca cevap vermenizi istercesine bir şeyler yazmış.
E-postayı gönderen şaka gibi ama @gmail.com uzantılı bir hesap. Yazı da o denli profesyonel değil tabi ama dediğim gibi bunları yiyenler çok fazla. Böyle ahkam kestiğime bakmayın. Bunu ben de siz de yiyebilirsiniz. Sadece anlık dalgınlık bunun için yeterli.
Verdiği linke tıklayınca da sahte hazırlanmış bir instagram sayfası çıkıyor. Web sitesi uzantısına bakarsanız orada da farklılık olduğunu görüyorsunuz tabi. Siz bu bilgileri doldurup giriş tuşuna basınca işlem tamam. Hepsi karşı tarafa e-posta yoluyla iletiliyor.

Bilinmeyen Bağlantılar

Yukarıdaki durumda benzer bir şey ama siz bilmediğiniz bağlantılara da tıklamayın. Bunun illa e-posta yoluyla gelmesi gerekmiyor. Çeşitli instagram profillerinde de verilen web siteleri ya da yönlendirmeler tehlikeli olabilir.

Benim Yöntemlerim

Instagram Hesabınızı Güvende Tutmak İçin Öneriler yazısı benim bildiğim ve uyguladığım yöntemler. Bir çok kaynak cep telefonu numaranızı yazmayın demiş. Bence yazılmalı çünkü bu en sağlam bilgi kaynağı ve size ulaşılabilecek en doğru adres. E-postanızı ele geçiren kişi her şeyinize ulaşmamalı. Gerek banka gerekse instagram gibi hesapları telefon numaralarınızla ilişkilendirin derim.

“Ya instagram numaramı dağıtırsa” gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz ama adamlar iki faktörlü kimlik doğrulamasını boşa getirmedi herhalde. Numarayı paylaşır mı paylaşmamız mı bilemem ancak hesabınızı güvende tutmak için numaranızı vermek en doğru yollardan biri.
Tabi en büyük temennimiz kimsenin böyle bir duruma maruz kalmaması.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir