İran’ın Peribacaları Kendovan Köyü

İran'ın Peribacaları Kendovan Köyü

İran’ın Peribacaları Kendovan Köyü

Tebriz’de son günlerime yaklaşırken biraz da çevredeki yerleşim yerlerini görmek istedim. Arkadaşımla birlikte bir rota çıkarıp birkaç alternatif belirledik ama en ilgimizi çeken İran’ın Peribacaları Kendovan Köyü oldu.

İran'ın Peribacaları Kendovan Köyü

 

Bu şirin köy ülkemizdeki Kapadokya Peribacalarının aynısı diyebilirim. Yalnız burası daha el değmemiş vaziyette. Turistik hizmetten ziyade şuan insanların yaşadığı evlerden oluşuyor. Anlatılana göre bu evlerde 600 – 700 yıldır süren bir yaşam söz konusuymuş.
Bölgeye turistlerin ilgisi çok olunca evlerin neredeyse hepsinde yöresel ürünler satılmaya başlamış. Tereyağından, el yapımı hediyelik eşyalara, meyve kurularından, oyuncaklara kadar bir çok alternatif var bu ufak tezgahlarda.

İran'ın Peribacaları Kendovan Köyü

Tebrizli arkadaşlarımın söylemesine göre kuru meyveleri çok lezzetli olurmuş ve ben de öyle olunca birkaç çeşit kuru meyve aldım. Meyveler gerçekten güneş altında kurutuluyor ve herhangi bir fırın ya da benzeri teknolojik alet kullanılmıyor. Zaten meyve kurularını görünce ne demek istediğimi anlarsınız.
Hatta konusu açılmışken de söyleyeyim; halk burada katırlarla taşımacılık yapıp, tarlasını eski usül ekip biçiyor. Meraklıysanız burayı da fotoğraflayabilirsiniz.

Kendovan Köyü Nasıl Oluşmuş

Oluşum Türkiye’de bulunan peribacalarının aynısı aslında. Buradaki fark biraz da şöyle; Tebriz’in güneyinde bulunan Sehend Dağı’ndan bölgeye yayılan volkanik patlamalar sonucu oluşmuş. Sonrasında vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla ortaya çıkmış. Köyün etrafında 100 metreyi aşan bu oluşumlardan görmek mümkün.

Kendovan’a Ulaşım

En önemli kısım buraya ulaşım çünkü bölgeye direkt bir sefer yok. İki şekilde İran’ın Peribacaları Kendovan Köyü ‘ne ulaşabilirsiniz. Tebriz’den direkt taksi ya da minibüs kullanmak bu alternatifler arasında.
Minibüs kullanırsanız; ilk olarak minibüsle Osku şehrine ardından da taksiyle Kendovan’a gidebilirsiniz. Diğer alternatif Tebriz’den direkt taksiyle gitmek.

İran'ın Peribacaları Kendovan Köyü

 

Arkadaşınız varsa yani masrafı bölüşebiliyorsanız taksi hem daha hızlı hem de daha kolay.
Yol üzerinde de güzel piknik alanı ve dereler olduğunu söylememde fayda var.

Dönüşte Piknik

Demin belirttim ama detaylıca anlatayım size. Burada Kendovan gezmeye gelinince ardından piknik yapılırmış. Yol üstünde bulunan dere kenarı ve ağaç gölgelerinin birine serilir sıcacık çay yudumlanarak, bölgenin meşhur kavunu yenirmiş. Sağolsun Ali ile birlikte biz de benzer bir piknik yaptık.
Yolumuzun üzerinde de bir çeşmeye rastladık hatta Kendovan’ın aşağısında diyebilirim. Burada şifalı bir su varmış ve bu su böbreklere çok iyi gelirmiş. Taş düşürmek isteyenler sıra bekleyip ardı ardına bu sudan içiyor. Böyle bir sorununuz varsa ya da ben de şifa niyetine içeyim derseniz uğrayın derim.

Son olarak

Yahu kardeşim İran’ın Peribacaları Kendovan Köyü tamam ama biz daha Türkiye’nin Kapadokya’sını görmedik diyorsanız hemen tıklayın ve haftasonu için güzel bir planınız olsun.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir