İsfahan’da Nerede Ne Yenir?

İsfahan'da Nerede Ne Yenir

İsfahan’da Nerede Ne Yenir? İran’ın Meşhur Yemekleri

Konu yurtdışı oldu mu hemen akla yemek geliyor tabi. Acaba nerede ne yemeli? İran yemekleri lezzetli mi ve zehirlenir miyim gibi bir çok konu. Rotayı bu şehre çevirmeden kısa bir araştırma yaptım ama pek bir kaynak yok o yüzden; İsfahan’da Nerede Ne Yenir? yazısını kısa kısa notlarla aktaracağım. Tahran’dan direkt İsfahan’a geçtim ve işte deneyimlediğim lezzetler ve mekanlar.

Abbasi Hotel & Restaurant

İsfahan'da Nerede Ne Yenir

Siz de benim gibi Ramazan ayında İran’a giderseniz yemek konusunda zorlanacağınız kesin. Umuma açık yerde yemek yasak ve kahvaltı için açık mekan bulmak oldukça zor. Abbasi Otel’in restoran bölümü gün içerisinde hizmet veriyor ve bu konuda kurtarıcınız olabilir. Ben; menemen, çay ve kızarmış ekmek söyledim. Menemenin yanında salatalık turşusu ikram ediliyor. Menemenin her ne kadar yumurtası bol gelse de tadı güzeldi. Sonrasında da menüde Türk kahvesi seçeneğini görünce dayanamayıp keyif yapayım dedim. Otel bölgenin en lüks işletmeleri arasında ama fiyatlar makul.

Sofrekhane Sonnati Naghshe Jahan

Akşam saatlerinde gerek yerli halk gerekse turistlerin uğrak mekanı. Nakş-i Cihan Meydanı’nda gezip, bu tarihi atmosferi soluduktan sonra yürüyerek restorana ulaşabilirsiniz. Kapıdan girer girmez dekorasyon ve el işlemeleri dikkatimi çekti. Duvardaki klimaya kadar her şey bu renklerden nasibini almış. Hava kararınca mekan, hatırı sayılır bir kalabalıkla karşılıyor sizi. Bölge mutfağına özgü ne isterseniz burada. Biraz turistik gelse de lezzet konusunda iyi bir izlenim bıraktı bende. Sunum ve temizlik çevreye göre başarılı. Masa yok, bağdaş kurup yere serilen naylon bir örtünün üzerinde yemek yiyorsunuz.

İsfahan'da Nerede Ne Yenir

Ayran seven biriyseniz beklediğinizi bulamayabilirsiniz. Duru ve kimi zaman gazlı olarak servis ediliyor ama et konusunda güzel deneyimlerinizin olacağına eminim. Lavaş içinde ve nane ile servis edilen köfte biraz kuru ama oldukça leziz. Etin tadını almak istiyor ve birazda yağlı seviyorsanız safransız istemeye özen gösterin .Safranla yapılan balık bile oldukça kuru oluyor.
Bizdeki karnıyarığın değişik şeklini denedim ve oldukça lezzetliydi. Patlıcanın içine ciğer ya da kuşbaşı et konarak fırınlanıyor. Yanında da yaprağa sarılmış pirinç ve et ile hazırlanmış iç mevcut.

Sebzelerin tadı ve lezzeti tartışılır ama her ne kadar korksam da et konusunda güzel deneyimlerim oldu. Yalnız gezince zehirlenme korkusu ve hastane bulamama, bulsam da dert anlatamama durumu etkiliyor haliyle.
Yemek sonrası çay tabi ki. Burada çay, ülkemizde içtiklerimize göre oldukça açık ve birkaç çeşit şekerle servis ediliyor. Bu şekerlerden hiçbiri toz şeker değil ve dolayısıyla kıtlama denilen tabirle içmek gerek. İlla toz şeker diyorsanız muhtemelen lüks otellerde bulabilirsiniz.

Safranlı Dondurma

Bunu hemen her dondurmacıda bulabilirsiniz ve ben 40 Sütunlu Saray çevresindeki dondurmacılarda denemiştim. Gerçekten yemeye doyamadım tabi havanın sıcak olması da etkenlerden. Siz de İsfahan’a giderseniz mutlaka bu lezzeti deneyim derim.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir