İshak Paşa Sarayı Nerede, Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İshak Paşa Sarayı Nerede, Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İshak Paşa Sarayı Nerede, Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ağrı ilimizin Doğubeyazıt ilçesi sınırları içinde bulunuyor İshak Paşa Sarayı. Özellikle gün batımında beni büyüleyen yapılardan biri oldu. Tüm gitmek isteyenler için ben de; İshak Paşa Sarayı Nerede, Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri hakkında bir şeyler karalayayım dedim. Hepinizin bildiği gibi İshak Paşa Sarayı kötü bir restorasyon geçirdi hani şu pvc ile kaplama durumundan bahsediyorum. Ben ilk olarak hemen onun öncesinde gitmiştim bu güzel saraya.

İshak Paşa Sarayı Tarihi


Ağrı İshak Paşa Sarayı aslında bir saray külliyeymiş ama günümüzde de saray olarak anılıyor. İstanbul Topkapı Sarayı’ndan sonra o devirde yapılmış en iyi saray olma ünvanına sahip. Aslında bu başlık bile ne denli güzel ve özel bir yapı olduğunun göstergesi. Saray 1784 yılında yapılıyor ya da öyle olduğunu düşünülüyor kitabesine bakılarak ama bazı söylentilere göre daha öncesinde de bir bey konağı varmış burada.
İshak Paşa Sarayı’nın bir diğer özelliği ise; Osmanlı, Selçuklu ve Fars uygarlıklarından esintiler sunması. Mimari açıdan bu üç uygarlığın izine rastlamak mümkün saray içerisinde. Özellikle doğu cephesindeki kabartmalar Selçuklu mimarisi ile yapılarak günümüze gelmiş.

İshak Paşa Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ağrı Doğubeyazıt sınırları içinde bulunuyor. Hatta şöyle tarif edeyim; Doğubeyazıt’ın 5 km dışında yer alıyor. Aracınızın olması ya da bir taksiyle anlaşmanız şart. Ben Doğubeyazıt’a neden gideyim ki demeyin; bence Ağrı’dan çok daha güzel. Sınır olmasının verdiği bir avantaj da bol miktarda ürün satılıyor olması. sınır ticareti hayli yoğun ve hediyelik v.s bir çok şeyi buradan bulabilirsiniz. Her zaman ki gibi şuraya da lokasyonu bırakayım ben. bölge halkı yabancıya alışkın ve sınır ilçesi olmasının da verdiği bir durum tabi bu. Hırsızlık gibi konulara dikkat etmem konusunda beni uyarmışlardı. Özellikle İran’a giden otobüsler burada duruyorlar. Bazen alışveriş yapılıyor ve sonrasında Gürbulak Sınır Kapısı‘na gidiliyor. Araç kiralayın ya da bir taksi tutarak saraya çıkın. size tavsiyem tam gün batımı saatinden önce orada olmanız ya da ona göre ayarlamanız kendinizi. Güzel kareler çıkacaktır.

İshak Paşa Sarayı Ziyaret Saatleri

Geldik en önemli konulardan birine. Demin gün batımını yakalayın demiştim ve bunun için de kapanış saatleri önemli.
15 Nisan / 2 Ekim tarihleri arasında;
Açılış Saati: 08:00 Kapanış Saati: 19:00
3 Ekim / 14 Nisan tarihleri arasında;
Açılış Saati: 07:30 Kapanış Saati: 15:45
İshak Paşa Sarayı pazartesi günü kapalı. Bunun yanında dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar da kapalı.

İshak Paşa Sarayı Giriş Ücreti

Müzekart+ ile sınırsız sayıda ziyaret edebiliyorsunuz ya da 5 TL giriş ücreti ödemelisiniz. Öğrenci v.s fark etmiyor herkese fiyat aynı.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir