İstanbul’a Yakın 5 Doğa Gezisi Alternatifi

İstanbul’a Yakın 5 Doğa Gezisi Alternatifi

3 ay evde kaldıktan sonra yeniden sosyal hayatımıza geri dönüyoruz. Maske ve sosyal mesafe şartı devam ettiği için öncelikli olarak sosyal mesafeyi koruyabileceğimiz alternatif mekanları tercih edebiliriz. Bu yüzden; İstanbul’a Yakın 5 Doğa Gezisi Alternatifi yazısı hem plan yapmanıza yardımcı olacak hem de evde oturduğunuz günleri, yürüyüş ve temiz hava ile telafi ettirecek.

Şimdi adım adım İstanbul’a yakın yeşil alanlar listemize göz gezdirelim. Baştan söyleyeyim sıralamanın seçimde bir etkisi yok; yani başa koyduk yakın ya da en güzel yer orası gibi düşünmeyin. Bu seçilen yerlerin her biri birbirinden güzel ve görülesi.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı


Göktürk, özellikle Avrupa yakasında yaşayanlar için ulaşımı kolay doğa ile iç içe iyi bir seçenek olabilir. Göktürk Göleti 2011 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiş. Orman ve göl manzarası eşliğinde yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz. Bisiklet Turları içinde uygun. Zengin bir flora ve fauna varlığına sahip olan park doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları ve piknik yapmak için tercih edilesi yerlerden.
Belirtmekte fayda var; tabiat parkı olduğu için içeriye araba alınmıyor ve piknik için eşyalarınızı taşımanız gerekiyor. Giriş ücreti alınıyor, ben gittiğimde araba için 15 TL’idi. Göl etrafında kamp kuranlar da var. Sabah erken saatlerde çok güzel manzaralara eşlik edebilirsiniz.

Karaburun Terkos / Arnavutköy


Terkos İstanbul Havalimanın yakınında bir Karadeniz kasabası.
Yaz aylarında plajları Kilyos’tan sonra en popüler olan İstanbul sahillerinden; bu sebeple ben size sahil kesimi yerine Durusu (Terkos) Gölü ve çevresini tavsiye edeceğim. Durusu (Terkos) Gölü 39m2’lik su alanına sahip büyük bir göl. Alternatif olarak da tekne gezileri mevcut.
Fotoğraf çekmeyi sevenler için farklı ve güzel kareler mevcut tavsiye ederim. Terkos Gölü çevresinde orta zorlukta trekking yürüyüş parkurları var ve tabi siz dilediğiniz kadar yürüyüp rotayı ona göre ayarlayabilirsiniz.

İnceğiz Mağaraları / Çatalca


İstanbul’a yakın doğa gezisi denince belki de akla gelmeyen yerlerden İnceğiz Mağaraları. Şöyle ki; İnceğiz Mağaralarının bilinen tarihi 5000 yıl öncesine dayanıyor. Türk Filmlerine konu olan İnceğiz Mağaralarını yıllar önce görme fırsatım olmuştu fakat bakımsızlığı beni hayal kırıklığına uğrattı. Mağara etrafındaki Mesire alanları yürüyüş ve piknik yapmak için farklı bir alternatif olabilir diye düşündüm. İnceğiz Mesire Alanı çok geniş ve içinde bölgelere ayrılmış.Bunlar; Menekşe Bölgesi, Sümbül Bölgesi vb gibi. Mesire alanı içerisinde çocuklar için park alanı var. Piknik için çok güzel ve sakin alanlar da mevcut. Doğa severlerin görmesi gereken yerlerden.

Demirciköy Marmaracık Tabiat Parkı


2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiş. Feneryolu yaban hayatı geliştirme sahası içeride yer almakta. Piknik, doğa yürüyüşleri ve bisiklet binmek için uygun bir lokasyon. Parkın içerisinde kır evleri, büfe, çocuk oyun alanları ve plaj bulunmakta. Kişi başı 4 TL gibi bir giriş ücreti ödeyerek giriş yapıyorsunuz. Ben gittiğimde plaj çok kalabalık değildi, koy olduğu için çok dalgalı değil ama bu gideceğiniz mevsime ve güne göre farklılıklar gösterebilir. Siz yine de bu söylediğimi dikkate alın. Çok zengin bir yeşilliğe sahip burası ve yürüyüş rotasına bakmaksınız etrafta gezilecek pek çok yer var.

Siz de yürüyüşlerinizde nispeten daha hızlı atıştırmalıklar tercih eder ya da şöyle bir kamp masası olsa da keyif yapsam derseniz; Tufetto adresine bakabilirsiniz. Ürün çok pratik ve ağaç kamp masası olarak geçiyor. Adından da anlaşılacağı gibi ağaca asılıyor ve keyifli..

Riva

Karadeniz kıyısında Riva deresinin ağzında küçük Beykoz’a bağlı şirin bir sahil kasabası. Özellikle Anadolu yakasında yaşayanlar için ulaşımı kolay hafta sonları sık sık gidilebilecek bir yer. Güzel manzaralı piknik yerleri bulabileceğinizi de düşünürsek oldukça cazip.
Kahvaltı mekanları, kendin pişir kendin ye ve piknik için uygun alanlar oldukça fazla ve bu yüzden kalabalık alanların olacağını da söylemekte fayda var.
Riva’da en hoşunuza gidecek şey; sabah erken gidip piknik şeklinde kahvaltı yapıp daha sonra aşağıdaki plajda serinlemek. Gün boyu arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmek için güzel bir yer.

Bu arada Aşk-ı Memnu dizisinin çekildiği taş ev Riva’da bulunuyor. Göllü bölgesinde bulunan bu evin etrafı yürüyüş yapmak için ve manzara açısından oldukça keyifli bir yer. Zaten diziden de hatırlarsanız çok güzel manzarası vardı.
Evin yanına aşağıya inmeye izin veriyorlar, ayrıca tepede tarihi tuğladan yapılmış bir de fener mevcut.
Liste şimdilik bu kadar ve sizin de varsa eklemek istediğiniz yerler iletebilirsiniz. Şehirden kaçmak, biraz yenilenmek şu günlerde şart..

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir