İstanbul’a Yakın En İyi Kamp Alanları

İstanbul'a Yakın En İyi Kamp Alanları

İstanbul’a Yakın En İyi Kamp Alanları

Şehirden kaçış, sessiz bir yer ve doğa ile baş başa kalmak isteyenlere İstanbul’a Yakın En İyi Kamp Alanları yazısı geldi. Öncesinde; Ege Bölgesinin En İyi Kamp Alanları yazısını paylaşıp bir de Kamp Kurarken Nelere Dikkat Etmeliyiz konusuna değinmiştik.
Liste yine maddeler halinde olacak. Mümkün olduğu kadar şehre yakın ve deneyimlediğim yerleri eklemeye çalışacağım. Bazen; İstanbul’a bu denli yakın ve güzel yerlerin olduğunu bilmek bile mutlu ediyor insanı orası da ayrı konu.
Gelelim asıl konumuza yani İstanbul’a Yakın En İyi Kamp Alanları listesine.

Ballıkayalar Tabiat Parkı


Evet demin bahsetmiştim ya; “İstanbul’a yakın ve bu denli güzel kamp yerlerinin olduğunu bilmek mutlu ediyor” diye. İşte Ballıkayalar Tabiat Parkı da böyle bir yer. Kocaeli Gebze sınırları içinde yer alıyor ve İstanbul’dan toplu taşıma kullanarak da ulaşıyorsunuz evet biraz zor oluyor belki ama ulaşıyorsunuz. Bu parkın bir diğer özelliği de kaya tırmanışı yapanları ağırlaması. Çeşitli derecelerde tırmanış parkurları var ve gerek eğitim gerekse antrenmanlar için kullanılıyor.
Hatta burada kamp yapmayı düşünüyorsanız parkın etrafında bulunan köyler arasında da doğa yürüyüşü yapabilir; güzel kareler yakalayabilirsiniz. Ballıkayalar – Denizli Köyü – Mollafenari Köyü rotasını ve yürüyüşün yazısını da şuraya bırakayım.
Hafta sonu gitme planınız varsa piknikçilerin bölgeye yoğun ilgi göstereceğini unutmayın. Biraz daha dışarıya çadırınızı kurmak sizin için avantaj olacaktır. Park içerisinde bir restoran var ve yemek yiyebilirsiniz. Şahsi fikrimi söyleyeyim pek iyi değil ama tekel oldukları için pek de bir alternatifiniz yok. Tabi araçla giderim ben derseniz etrafta büyük marketler bulmanız hayli kolay.

Kilyos

İstanbul’a Yakın En İyi Kamp Alanları değil de İstanbul’un içinde bir kamp alanı bu sefer. Beni biraz daha şehrin içine çekin derseniz bir de Kilyos alternatifimiz var. Evet demin Gebze Ballıkayalar’dan bahsettik şimdi de Kilyos’tan. Bana göre her ikisi de İstanbul. Kilyos’ta bir çok kamp alanı var. Ne denli rahat edersiniz ya da sizi tatmin eder bilmiyorum ama alternatifler arasında değerlendirilebilir.

Kıyıköy


Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı şirin bir yer burası. Nehir ile denizin birleştiği ve güzel bir manzara ile sizi karşılayan oksijen deposu bir coğrafya burada sizi bekliyor. Aracınızla ya da İstanbul Esenler Otogar’dan kalkan otobüslerle de gidebilirsiniz. Ulaşım konusunda sorun yaşayacağınız bir yer değil. Evet çok gelişmiş değil ama çay bahçeleri, balık restoranları mevcut. Ben ufakken ailece giderdik buraya ve o zamanlar market bile yoktu. Şimdilerde zincir marketlerden birinin şubesi bulunuyor yani bizler gibi alışveriş için Vize’ye gitmenize gerek yok.

Gelelim kamp konusuna; dilerseniz kamp alanına ya da denize yakın bir bölgeye kamp kurabilirsiniz. Ben daha ormanlık alan seviyorum derseniz o da mümkün ama en ideali belediye tarafından ayrılan kamp alanı. Merkeze yürüme mesafesinde yer alıyor daha doğrusu 2 km civarı bir yol katetmeniz gerek. bilgi vermesi açısından Kıyıköy Gezi Rehberi yazısını da buraya bırakayım. Her mevsim severim ben burayı size de şiddetle tavsiye ederim.

İğneada


Kıyıköy’ü biraz geçtikten sonra oksijen deposu İğneada’ya ulaşacaksınız. Burası da tam bir doğa harikası. Longoz ormanları içerisinde yürüyüşe çıkıp, dilerseniz denize girebilirsiniz. Kamp konusunda sorun yaşamayacağınız yerlerden burası. Hem halk hem de ziyaretçiler bolca kamp yaptığı için yer bulmaktan zorlanmazsınız.
Şöyle Istranca Ormanları araması yaparsanız bu bölgenin ne denli önemli ve özel olduğunu anlarsınız.

Yuvacık


Adını verdiği bir baraj da bulunduran Yuvacık; Kocaeli sınırları içinde bulunuyor. En önemli yaylalarından biri İnönü Yaylası ve Kocaeli merkeze 40 – 45 km mesafede yer alıyor. Buraya gidiyorsanız yanınızda malzemelerinizi götürün derim çünkü diğer bahsettiğim yerlerin aksine etrafta tesis v.s yok. Su kaynağı mevcut yani kamp için ocak v.s gibi bir şey varsa yemek yapabilirsiniz. Sessiz ve doğasıyla sizi büyüleyecek yerlerden.

Delmece Yaylası Erikli Şelaleleri


Bu sefer rotamız Yalova. Erikli Şelaleleri içinizi ferahlatacak bir güzelliğe sahip en baştan söyleyeyim. Bu bölge listenin en nadide yerlerinden desem abartıyor olmam sanırım. Yalova’nın Çınarcık ilçesine ulaştıktan sonra tabelaları takip ederek sırasıyla; şehir ormanı, kamp alanları, Çifte Şelale, Dipsiz Göl ve Delmece Yaylası’na ulaşıyorsunuz. Benim tavsiyem kampı atıp sonrasında etrafı gezintiye çıkmanız. Parkur zor değil ve bir çok kişi tarafından tercih edildiğinden dolayı kaybolma durumu pek olası değil. Doğa ile iç içe bir alan olduğundan bahsettim ve haliyle tedarikli gitmenizde fayda var. Ufak tefek restoranlar mevcut ama siz yine de tedbiri elden bırakmayın.

Pürenli Yaylası

Düzce İli Gölyaka İlçesine bağlı olan Pürenli Yaylası, Düzce’ye 28 km mesafede bulunuyor. Rakımı 1.400 metre ve tam bir oksijen deposu. Doğa yürüyüşçüleri tarafından da sıkça tercih edilen bu yayla her mevsim güzel ve her mevsim başka renklerle sizi büyüleyecek güce sahip. Tarihleri tam bilmiyorum ama denk getirirseniz yöre halkı tarafından düzenlenen yayla şenliklerine de katılabilirsiniz. Ben İlkbahar ve sonbaharda bayılıyorum buraya. İrili ufaklı gölleri ve sık ağaçlık alanlarıyla tablo gibi kareler verecek bir yayla burası.

Yedigöller Milli Parkı


Her ne kadar uzak desek de bence değil ve kamp alanı arayanlar için güzel bir nokta. Hatta “konformist” kampçılar için de tercih edilesi yerlerden diyebilirim. Şöyle ki; elinizi kolunuzu sallayarak giremiyorsunuz. Güvenlik ve görevliler bulunuyor. Girişte satış yapılan bir büfe benzeri yer var. Tuvalet ve su kaynakları mevcut.
Yedigöller Milli Parkı’na nasıl ulaşırsınız? Ankara-İstanbul Karayolunun 152.km sinden Yeniçağ çıkışından ulaşabilirsiniz. En azından ben öyle yaptım. Başka bir yol da var ama denemediğim için yorumda bulunmam pek doğru olmaz. Kışın Bolu – Yedigöller güzergâhı (karla) kapalı olduğundan ulaşım, Yeniçağa – Mengen – Yazıcık veya Devrek – Yazıcık üzerinden yapılıyormuş.
Yedigöller Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ve Ne Yapılır? yazısı için tıklayabilirsiniz.

Son olarak

Her zamanki gibi liste zaman zaman eklemelerle zenginleştirilecek ama şimdilik bu kadar. Tabi bu saydığım yerlerin haricinde yol üzerinde de bir çok alan bulabilirsiniz ya da yayla. Sizler de İstanbul’a Yakın En İyi Kamp Alanları yazısına katkıda bulunmak isterseniz deneyimlediğiniz yerleri paylaşabilirsiniz.

Share

Comments

  1. Çok Güzel Bir Makale olmuş Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir