İstanbul’a Yakın ve En İyi 10 Yürüyüş Rotası

İstanbul'a Yakın ve En İyi 10 Yürüyüş Rotası

İstanbul’a Yakın ve En İyi 10 Yürüyüş Rotası

Haftasonu yapabileceğiniz en iyi faaliyetlerden biri kuşkusuz doğanın kollarında olmak. İstanbul’a Yakın ve En İyi 10 Yürüyüş Rotası yazısı da tam buna çare niteliğinde. Şehre hem yakın hem de doğa ile içiçe. Hazır cemreler düşüp doğa uyanıyorken buna tanıklık etmek için yola çıkalım.
Şimdi madde madde İstanbul’a Yakın ve En İyi 10 Yürüyüş Rotası

Delmece Yaylası – Erikli Şelaleleri

Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı ve İstanbul’dan feribot yolculuğuyla ulaşıp, sabah vapurda kahvaltınızı yapabilirsiniz. Parkura genelde Teşvikiye Köyü’nden başlanıyor ve oldukça keyifli. Yayla havasının ardından Şelale ile noktalayabileceğiniz bu rota için şelalenin en coşkun olduğu zaman (mart nisan) daha iyi gibi. Yazın gitme gibi bir düşünceniz varsa, mayonuzu alıp serin suya kendinizi bırakabilirsiniz.

Sülüklügöl

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde ve Kuşkavağı sınırları içinde yer alıyor. Göl, büyük bir deprem sonucunda çökme ile oluşmuş ve sanıldığı gibi içinde sülük bulunmuyor daha doğrusu günümüzde bulunmuyor. Öncesinde bölgede sülük bulunurken, köylüler balık atınca sülük nesli tükenmiş. Gölün çevresinde dolaşabilir ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Her mevsim ayrı güzelliğe sahip.

Ballıkayalar

Kocaeli Gebze sınırları içinde bulunuyor ve şehre bu denli yakın bu denli güzel bir yerin olduğuna ilk önce inanamayabilirsiniz. Bölge aynı zamanda kaya tırmanış bahçesi olarakta kullanılıyor. Etraftaki köyler de görülmeye değer güzellikte. Haftasonu giderek çadır kampı da yapılabilir. Elinizi çabuk tutmanızda fayda var çünkü şehirleşme buraları da vuracağa benziyor ne yazık ki.

Belgrad Ormanı

Şehir merkezinden belediye otobüsleri ile gidebileceğiniz yakınlıkta. Yeşil olduğu kadar tarihi birikime de sahip. Bir çoğumuz Osmanlı zamanında yapılan Kayıp Demiryolu’nun burada olduğunu bilmiyoruz. Hikayesini araştırmanızı şiddetle öneririm.

Aytepe

İzmit Yuvacık bölgesinde bulunuyor. Kışın kar yürüyüşü yapıp eğlenebileceğiniz, yazın da soğuk sularda serinleyebileceğiniz bir rota. Kış faaliyetlerinde Veysel Amca’nın yerinde mangal yapabilir kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Dupnisa Mağarası

Kırklareli Demirköy ilçesinde bulunuyor. Yürüyüşe Pınarhisar’dan başlayabilir ve Istıranca ormanları içinde bol oksijenli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bana soracak olursanız bu rota kışın, özellikle kar yağınca daha güzel oluyor. Dezavantajlardan biri mağarayı açık bulma olasılığınız bu mevsimde ne yazık ki olmaması. Anlatılana göre mağarada büyük bir yarasa kolonisi (dünyada sayılı) yaşıyormuş. Her zamanki gibi “turizm” amaçlı içerisine beton dökülünce bu koloninin büyük bir kısmı yok olmuş. Mağaranın önünde bir dere bulunuyor ve mola verip bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Eskiyayla – Melekşeoruç

Sakarya Pamukova ilçesinde bulunan Eskiyayla Köyü’nden yürüyüşe başlayıp Melekşeoruç Köyü’ne kadar yürüyebilirsiniz. Rota, sonbahar ve kış için daha iyi gibi diye düşünüyorum ama seçim sizin. Özellikle yaprakların sarardığı aylarda gittiğinizde doğanın tüm renklerini görebilirsiniz.

Polonezköy

Sonbaharda gidip, kahvaltıdan sonra yürüyüş parkurunda stresinizi atarken mevsimin tüm renklerini görebileceğiniz şehrin kalbinde bir rota. 5 km den oluşan parkur tabelalarla belirlenmiş ve hiç bilmeyen biri bile rahatlıkla yolunu bulabilir. Yol kenarında bulunan satıcılardan dağ çileği almayı ihmal etmeyin.

Büyükada

Sizleri bilmem ama benim keyif aldığım bir yer. Son zamanlarda turistlerin fazlaca ilgisi yüzünden oldukça kalabalık ama alternatif rotaları kullanarak bu kalabalıktan sıyrılabilirsiniz. Sabah simit ve deniz havası da yanında bonusu olur. Bisiklet kiralayıp turlamak, bira içmek ve günü uğurlamak en iyi aktivitelerden.

Mona Petra Kayalıkları

Son nokta Kırklareli Istıranca Ormanlarında. Uçsuz bucaksız manzarayı seyrederken hayran kalmamanız imkansız. Mona Petra, bölgede yaşayan bir eşkiyaymış ve ismini bu bölgeye vermiş. Kimi kaynaklarda “Masal Ormanları” olarakta adlandırılıyor. Kesinlikle görmelisiniz.

Özetle; İstanbul’a Yakın ve En İyi 10 Yürüyüş Rotası dedik ama doğanın her hali güzel. Özellikle şehir hayatının bunaltıcı etkisini atmak için doğa olmazsa olmazlardan. Rotaların önemi yok, önemli olan doğaya çıkmak.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir