İstanbul’a Yakın ve Günübirlik Gidilecek Yerler

İstanbul'a Yakın ve Günübirlik Gidilecek Yerler

İstanbul’a Yakın ve Günübirlik Gidilecek Yerler

Yarı yıl tatili geldi ve planlar yapılmaya başlandı. Bir de dövizin yükselmesi iç turizmi canlandırdı tabi. İstanbul’a Yakın ve Günübirlik Gidilecek Yerler listesi de her zamankinden çok ilgi görmeye başladı gördüğüm kadarıyla. Bırakın yakın yerleri artık şehir dışında hiç keşfedilmemiş yerler bile keşfedilmeye hatta bölge otelleri tamamen dolmaya başladı.
Belki de bunda etken, sürekli yabancı turiste yönelen ama yerli turisti önemsemeyen işletmelerdi ya neyse konumuz bu değil.
İstanbul’a Yakın ve Günübirlik Gidilecek Yerler yazısına bir de kardeş yazı ekleyeyim şurada; doğa yürüyüşü sevdiğimi sanırım takip edenler biliyor. Bu nedenle; İstanbul’a Yakın ve En İyi 10 Yürüyüş Rotası yazısını da bırakayım şuraya.

Kıyıköy

Kıyıköy Gezi Rehberi
Yaz kış sevdiğim yerlerden burası. Istıranca Ormanlarının hemen yanında ve tam bir oksijen deposu Kıyıköy ve Kırklareli sınırları içinde yer alıyor. Ulaşım için de illa aracınız olması gerekmiyor hatta otobüsle gidip sonrasında ilçe merkezini yürüyerek gezmek bence çok daha güzel.
Bölgeye yazın deniz için de gidiliyor ama bana soracak olursanız en güzel zaman bahar. Bir de gelinciklerin açtığı zamana denk getirirseniz mükemmel kareler yakalarsınız burada. Kışın da gezilebilir hatta lezzetli balık restoranlarına da gidilip bol oksijenli bir tatil yapılabilir burada. Hatta zamanınız varsa İğneada da yanı başınızda bulunuyor. Tabi bunu da detaylıca Kıyıköy Gezi Rehberi yazısında anlatmıştım.

Bolu Abant Gölü

Abant Gölü'ne Nasıl Gidilir ve Nerede Kahvaltı Yapılır
Kar pek yağmayacak gibi ama Abant Gölü her zaman güzeldir. İstanbul’a hem yakın hem de gezilip görülesi yerlerden burası da. Günübirlik turları kullanabilir ya da aracınızla gidebilirsiniz. sırf kahvaltı ve temiz hava için bile gidilir Abant’a. Abant Gölü planı olanların da; Abant Gölü’ne Nasıl Gidilir ve Nerede Kahvaltı Yapılır? yazısını okumasında fayda var. Özellikle kahvaltı konusunda başka yerler tercih edilebilir benden söylemesi.

Göynük ve Mudurnu

Göynük’te Gezilecek Yerler, Göynük’te Nerede Ne Yenir?
Ben Bolu’ya kadar gittim biraz daha giderim derseniz o zaman; İstanbul’a Yakın ve Günübirlik Gidilecek Yerler listesine Göynük ve Mudurnu’yu da dahil edin. Her iki ilçe de güzel ve kendine has özellikleriyle beğeninizi kazanacak cinsten. Göynük’te Gezilecek Yerler, Göynük’te Nerede Ne Yenir? diye geniş bir yazı yazdım. Bir de bunun Mudurnu’da Gezilecek Yerler, Mudurnu’da Nerede Ne Yenir? versiyonu var. Okuyunca hak vereceksiniz ki her iki ilçe de güzel. Hem tarihi zenginlikleri var hem de kültürel. Hatta konaklama düşünüyorsanız burada konaklama imkanı da daha iyi. Çeşitli alternatifler ve otantik yerleri bulmanız diğer yerlere göre daha kolay.

Bursa


Seversiniz ya da sevmezsiniz bilemem ama İstanbul’dan giden biri için ilgi çekici bir şehir olacağını düşünüyorum Bursa’nın. Şehir merkezi pek hoşunuza gitmeyebilir ama Cumalıkızık‘ta bir kahvaltı hatta zamanınız kalırsa Uludağ’a bir teleferik seferi güzel olacaktır. Konaklama konusunda Bursa biraz sorunlu daha doğrusu çok şehir oteli yok. Ben ne zaman gittiysem sorun yaşadım o yüzden öncesinde rezervasyon yapmanızda fayda var. Tabi Cumalıkızık’a gidip doğa yürüyüşü de yaparım derseniz; Kanlı Gölet Şelalesi’ne de uğrayın derim. Yazısını da şöyle bırakalım: Cumalıkızık Köyü’ne Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler ve Kanlıgölet Şelalesi
Beni uğraştırma kardeş. Ben kahvaltı yapayım derseniz o zaman Cumalıkızık’ta Kahvaltı Nerede Yapılır? yazısı gelsin sizler için. Kalabalık diye şikayet edenler var evet ama İstanbul’a yakın ve kalabalık olmayan bir yer nasıl bulabiliriz sizce? Ya da bu mümkün mü?

Maşukiye

Sapanca Natürköy: Doğa ile İçiçe Tatil
Yine doğanın içinde kahvaltınızı yapabileceğiniz hatta yöreye özgü lezzetleri tadabileceğiniz bir yer Maşukiye. Baştan uyarayım hayli kalabalık olabiliyor yani önleminizi ona göre alın derim. Özellikle turların uğrak noktası bura. Kartepe gibi yerlere giden turlar da programlarına Maşukiye’yi ekleyip; kaşarlı mantar, kiremitte alabalık gibi lezzetleri tadarak devam ediyor.
İstanbul’a Yakın ve Günübirlik Gidilecek Yerler listesinin popülerleri arasında Maşukiye.

Sapanca

Sapanca Natürköy: Doğa ile İçiçe Tatil
Göl kenarında yürüyüp etrafı gezebileceğiniz bir yer Sapanca. Çayınızı yudumlayıp bir de temiz havanın etkisiyle mutlu olmamak imkansız. Sapanca Gölü ve çevresini biraz gezip, sonrasında kafelerin birinde oturup kahve ve çay içtikten sonra Adapazarı’na da uğrayabilirsiniz. Hatta dönüşte Islama Köfte yemeyi de unutmayın. Konaklama ve kahvaltı için Sapanca Natürköy tercih edilebilir.
Siz Sapanca Gölü kenarındaki yürüyüşü de ihmal etmeyin tabi.

Eskişehir

Eskişehir Gezi Rehberi
Biraz da şehre kayalım. Eskişehir benim en sevdiğim şehirlerden sanırım. İnsanı, ortamı ve etkinlikleriyle herkese hitap ediyor. Gençlik burada desem abartıyor olmam. Malum öğrenci şehri ve her yerde gençliğin izlerini görebiliyorsunuz. Karakedi Bozacısı, Balaban Kebabı, Çi BöreğiMazlumlar Muhallebicisi de cabası. Tabi Eskişehir’in tarihi evleri de görülecek yerlerden. Gezilip görülecek yerlerini Eskişehir Gezi Rehberi yazısında paylaştım. Buraya Pendik’ten kalkan hızlı trenlerle de gidebilirsiniz ve bence bu da oldukça keyifli.
Ufak bir öneri daha; Eti Arkeoloji Müzesi muhakkak ziyaret edeceğiniz yerlerden olsun. Ortamı ve zenginliğiyle aklını düşündüğüm yerlerden.

Ama Buralar Hep Kalabalık

Son zamanlarda sıkça aldığım mesajlar bu yönde. Evet kalabalık olacak çünkü nüfusu 20 milyon olan bir şehir ve ona yakın yerlerden bahsediyoruz. Öyle bir kitle ki gittiği yer ihya oluyor. Bakınız Alaçatı. Haliyle haftasonu gidiyorsanız kalabalık olma riskini de göze alacaksınız. Ben sevmedim arkadaş derseniz o zaman yazının başında paylaştığım yürüyüş rotalarından birine gidip sonrasında kendinize sakin bir yer bulabilirsiniz 🙂 Ben zaman zaman öyle yapıyorum ve tavsiye ederim.
Siz de sevdiğiniz ve İstanbul’a yakın yerleri paylaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli seyahatler.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir