İstanbul’da En İyi Gün Batımı Nerelerde İzlenir?

İstanbul'da En İyi Gün Batımı Nerelerde İzlenir?

İstanbul’da En İyi Gün Batımı Nerelerde İzlenir?

Sizi bilmem ama günün en güzel saatlerinden biridir gün batımı vakti. Öyle güzel renkler oluşur ki bazen gözlerinize inanamazsınız. Bu sefer İstanbul’da En İyi Gün Batımı Nerelerde İzlenir? sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız birlikte. Tabi her zaman ki gibi sizin de öneriniz; burası olmadan bu liste eksik kalır dediğiniz kısımlar varsa lütfen iletin ve listeye ekleyelim.
Şimdi İstanbul’da En İyi Gün Batımı Nerelerde İzlenir? sorusunun cevabını madde madde sıralayalım. Tabi sıralamanın popülerlikle ilgisi yok.

Haliç / Altın Boynuz

Ben de ayrı yeri var buranın. Eyüp’ten, Pierre Loti Tepesinden ya da Hasköy’den izleyin. Bu güzelliğe siz de aşık olacaksınız.
Ne kadar doğru bilinmez ama hazine yüklü bir geminin burada battığı ama dipten çıkarılamadığı anlatılırdı ben çocukken. Sonra derlerdi ki; O altınların yansımasıyla deniz parlarmış. Gün batımında da altın gibi olurmuş.

Eminönü

İstanbul'da En İyi Gün Batımı Nerelerde İzlenir?

Şöyle Topkapı Sarayı, Sultan Ahmet kısmına bakıp bir de deniz kokusunu içinize çekerseniz sizden iyisi yok. Köprüdeki balıkçılar, seyyar satıcılar ve insan selini izleyip bir yandan da gün batımını bekleyebilirsiniz. Hatta durumu yeme içmeye bağlayıp; bir çay içebilir hatta balık ekmek yanına bir de şalgam söyleyebilirsiniz. Neyse ben konuyu dağıtmadan diğer noktaya geçeyim.

Galata Kulesi

Ben Galata Kulesi’ne çıkacak olsam gün batımına yakın saatleri seçerim kesinlikle. Hem günü görüp hem de gün batımını izlemek emsalsiz olur. Şehrin en yüksek noktalarından biri ve bir çok yer ayaklarınızın altında. Boğazı bile görebiliyorsunuz sol tarafa doğru dönünce.
Şuraya da Galata Kulesi Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti ve Bilgiler yazısını ekleyeyim de okuyup bilgi sahibi olarak gitmekte her zaman fayda var.
Kesinlikle buradan izleyeceğiniz manzara da sizi büyüleyecek.

Üsküdar ve Kız Kulesi

İstanbul'da En İyi Gün Batımı Nerelerde İzlenir?

Onca yer söyledikten sonra tabi ki Kız Kulesi diyecektik. Dilerseniz kuleye gidin ya da Üsküdar sahilden izleyin. Hepsi de birbirinden güzel. Deniz havası, sahilde içilen çay ve İstanbul manzarası. Mevsimin önemi yok her koşulda ayrı bir güzellikle karşılaşacaksınız. Kız Kulesi’ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti ve Bilgiler yazısına da gitmeden göz atmanızda fayda var.
Tavsiyem; ilk önce kuleyi gezip sonra dönüş yaparak kule ve gün batımını birlikte almanız olacaktır. Tabi tercih sizin..

Adalar

İstanbul'da En İyi Gün Batımı Nerelerde İzlenir?

Hangisi olduğunun bence çok bir önemi yok. Gün batımını adada karşılamak son derece keyifli. Üstelik öyle güzel kareler veriyor ki ada size. Bir de şöyle güzel bir sofra eşliğinde izleyeyim derseniz tamamdır.
İstanbul’un içinde kaçış noktası olan adaların en güzel yanlarından biri de trafik sorununun olmaması. Hem araç yok hem de adaya giderken vapura bindiniz mi tamam. Bazen kalabalık bazen de oldukça boş bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Kara yolu gibi trafik, bayram dönüşü ya da hafta sonu gibi sorunlar da olmuyor.
Ben yine de Büyükada’ya Nasıl Gidilir? Vapur Sefer Bilgileri yazısını da buraya iliştireyim. Olur da adaya giderseniz dönüş saatinizi ona göre ayarlayın.

İstanbul Vapurları

İstanbul'da En İyi Gün Batımı Nerelerde İzlenir?

Bu da benim favorilerimden. Gün batımı saatine bakarak vapura biniyorum ve yolculuğum esnasında nerede denk gelirsem manzaranın tadını çıkarıyorum. Hem güzel bir esinti hem de güzel bir manzara oluyor. Aslında gün batımı olmasa bile bu yolculuk en sevdiğim ve kendimi İstanbul’da hissettiğim anlardan oluyor. Vapur hatları detaylarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak

Elbet İstanbul’da En İyi Gün Batımı Nerelerde İzlenir? yazısının önemi var ama daha da önemlisi şu; sevdiklerinizin olduğu bir gün batımı en güzel gün batımıdır.

Share

Comments

  1. “Son olarak; sevdiklerinizin olduğu bir gün batımı en güzel gün batımıdır.” Ne kadar ince ve romantik bir noktaya değinmişsiniz. Kaleminize sağlık Kenan Bey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir