İstanbul’un En İyi Şarap Evleri

İstanbul'un En İyi Şarap Evleri

İstanbul’un En İyi Şarap Evleri

Şarap evi nedir ve şarap evi tanımından ne bekleriz? Sanırım İstanbul’un En İyi Şarap Evleri yazısını yazmadan önce bunu belirtmek gerek.
Siz ne düşünürsünüz bilmem ancak ben; güzel müzikleri olan, insanların tıkış tıkış oturmadığı, fiyatların da abartılmadığı mekanları seviyorum. Daha doğrusu bu kriterler benim için önemli ölçütler. Marketlerde satılan şarapların mekanlarda misliyle satılması ve yanında da hizmet verilmemesi en acı durumlardan biri sanırım. Özellikle şarap üreticileri ve şarap severler için.
Sonra neden millet evde içiyor 🙂
Neyse gelelim İstanbul’un en iyi şarap evleri listesine;

Suvla Kanyon ve Suvla Emaar Square Mall

Suvla-Emaar-Square-Mall
Kanyon’daki mekan ile ilgili deneyimim şöyle; bahçesi, şık dizaynı, lezzetli peynir ve pizzalarıyla en sevdiğim yerlerden Suvla Kanyon. Ufak masaların yanında uzun ve toplantılar için ideal masalar da bulunuyor. Mekan popüler bu yüzden rezervasyon yapmanız şart hatta yer bulamama durumu da oldukça fazla burada.
Geçtiğimiz günlerde de Emaar Square Mall bünyesinde bir şarap evi aynı isimle açıldı. Aslında biraz daha açacak olursak; şarap bar konseptiyle yapılmış bir mekan Suvla Kanyon ve Suvla Emaar Square Mall. Türkiye’de başka bir yerde var mı bilmiyorum ama ben bir tek burada gördüm konsepti. Çeşit çeşit şarapların olduğu bir bar kısmı da mevcut mekanlarda.
İstanbul’un En İyi Şarap Evleri yazısında da belirtmeden geçmeyeyim bu sene Eceabat’ta bulunan mağazalarına ve bağlarına da gitme imkanım oldu. Oralara da yolunuz düşerse mutlaka gidin derim. Yine aynı şıklıkta ve lezzette mekanlara sahipler. Peynirleri, pizzaları nefis..

İncirli Şaraphane

incirli-saraphane
Bir zamanların en çok parti yapılan mekanlarından biriydi İncirli Şaraphane. Benim de burayla tanışmam benzer bir parti ile oldu ve sonrasında da birkaç kere gittim.
Mekanın bahçe kısmı ve kış ayları için de iç kısmı bulunuyor. Hatta toplantı ve kurs grupları için de ufak odaları mevcut. Burada hem etraftan izole hem de daha konsantre olmuş şekilde toplu bir etkinlik yapabilirsiniz. Manzarası da bir o kadar güzel buranın ve haliyle Kuruçeşme’de olunca boğazı da görebiliyorsunuz.
Evet keyifli bir mekan, manzarası ve lezzetleri güzel ve bir diğer güzel yanı da çeşitli şarapları burada buluyor oluşunuz. Marketler pek bulunmayan şarap çeşitlerini buradan satın alabilirsiniz. Şehrin merkezinde böyle bir mekan olması hayli güzel.

Sensus Şarap Evi

sensus-galata-sarap-evi
Anemon Otel ve Firuzende Restoran ile aynı binada bulunuyor ve Galata Kulesi‘nin hemen yanında. Bence Galata Kulesi manzarası da hesaba katılınca, kuleden daha iyi manzaraya sahip bir mekan. Daha doğrusu aynı kuruma bağlı Firuzende Restoran için bu manzara geçerli ama burada da oturup özel günlerinizi kutlayabilirsiniz.
Sensus Şarap Evi mekanın bodrumunda bulunuyor. Yerli ve yabancı bir çok şarabı burada bulabilirsiniz. Kendi şarapları olan Yanık Ülke şarapları da burada bulunuyor ve dilerseniz satın alabiliyorsunuz. Sensus bünyesinde yemek alternatifi pek yok doğrusu ama terasta bulunan restoranda bu açık kapatılmış.
Rezervasyonsuz gitmemenizi öneririm çünkü mekan özellikle haftasonu full.

Ambiyans Şarap Evi

Bir diğer Beyoğlu mekanı da Asmalımescit taraflarında bulunan Ambiyans Şarap Evi. Adı üstünde ambiyansı güzel bir mekan. Tek sorunu biraz dar ama onun haricinde çevrede de sevilen yerlerden. Çeşit çeşit butik şarapları bulabileceğiniz mekanda yemek konusu biraz zayıf ve yetersiz. Yani ben şarapla yemek de yemek istiyorum derseniz biraz üzebilir.
Ben buraya gideli baya bir zaman oldu ama son günlerde aldığı olumsuz yorumlardan da bazı şeylerin yolunda gitmediği görülüyor. Neyse ben aklımda kaldığı gibi paylaşmak istedim sizlerle. Son günlerde gidenler yorumda bulunabilirler.

Tarihi Viktor Levi Şarap Evi

İstanbul’un En İyi Şarap Evleri listesinin en eski mekanı Anadolu yakasından.. Şarabı, lezzeti ve ortamı bir yana ben tarihi ve şehrin sembolü haline gelmiş mekanların desteklenmesi taraftarıyım. Ne yazık ki günümüzün popülerliğine göre caddelerimiz ruhsuzlaşabiliyor. Mesela İstiklal Caddesi taraflarına gidince her tarafın kumpir ve dönerci olduğunu görüyorsunuz halbuki kitapçılar, güzel kafeler ve şehrin sembol yerleri ile doluydu bir zamanlar.
Gelelim Tarihi Viktor Levi Şarap Evi’ne. Mekanın en hoşuma giden yeri bahçesi. Sanki Kadıköy Moda’da değil de bambaşka bir yerdeymişsiniz hissi veriyor. Peynir tabaklarını da başarılı buluyorum ben ve içtiğiniz şarabı da keyifli kılıyor.

Biraz da mekanın tarihinden bahsedelim; Viktor Levi Gelibolulu sardalyacı bir ailenin oğluymuş ve Bozcaada’da üzüm toptancılığına başlamış. Sonrasında ders vermek amacıyla açtığı şaraphanenin popüler olmasıyla birlikte şarap işine girmiş. Etraftaki insanlar da güzel şaraplar için buraya gelirlermiş sardalyadan ziyade. 1967 yılında ölen Viktor Levi’den sonra kuzeni Yasef Levi 1985 tarihine kadar mekanın işletmeciliğini yapmış. 1985 sonrasında mekan kapanmış ve kahvehane olarak işlemeye başlamış. 1999 yılında Fevzi Büyükerol tarafından alınan mekan eski haline uygun bir şekilde dekor edilerek günümüze kazandırılmış.

Hazza Pulo Şarap Evi

hazza-pulo-sarap-evi
İstanbul’un En İyi Şarap Evleri yazısının kapanışı da yine bir Asmalımescit mekanı ile yapalım. Burayı bir arkadaşımın önerisiyle keşfetmiştim. Ev yapımı şarapları olduğunu ve şarap konusunda da hayal kırıklığına uğratmayan yerlerden olduğundan bahsetmişti. Dediği kadar var ve sevdiğim mekanlardan burası. Peynir tabakları konusunda aynı şeyi söyleyemem ama şarap çeşidi ve ortam güzel. Mekanın üst katı da var ve rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Share

Comments

  1. Sensus Şarap Evi bizim de favorimiz. Yer bulmak biraz zor ama güzel

  2. Bir de biz bomontiada ya gidiyoruz. Orada da güzel mekanlar mesela delimonti peynirleri v.s iyiydi. Servisteki arkadaşların pek bilgisi yok o ayrı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir