İsveç Vatandaşlığı Almanın Yolu Sambo Nedir?

İsveç Vatandaşlığı Almanın Yolu Sambo Nedir

İsveç Vatandaşlığı Almanın Yolu Sambo Nedir?

Son zamanlarda bir yurt dışında yaşam furyasıdır gidiyor. Haliyle her ülkenin de kendi kuralları var ve zaman zaman bu kurallara gidecek olanlara kolaylık sağlayabiliyor. Bunlardan birini; İsveç Vatandaşlığı Almanın Yolu Sambo Nedir? yazısı altında konu alacağız.

Tabi öncelikle Sambo nedir? Sambo yaşamının kuralları nedir gibi soruların cevabını anlatmak şart.

Sambo Nedir?

Sambo aslında birlikte yaşamanın kanunla desteklenmiş adı denilebilir daha doğrusu evlilik gibi değil ama evliliğin haklarını veriyor kişilere. Şöyle ki; Sambo ile ülkeye gidince en az 1 yıl oturma ve çalışma izni veriliyor. Sonrasında bu verilen süre bitmeden mülakata giriyorsunuz tıpkı yabancı biriyle yapılan evliliklerde olduğu gibi. İlişkiye dair sorular soruluyor ve bir nevi çapraz sorguya tutuluyorsunuz söylediklerinizin doğruluğunu ve güvenirliğini teyit etmek için.
En sonunda da 2 yılı aşkın bir süre İsveç’te kalırsanız vatandaşlık hakkı kazanıyorsunuz. Baktığınız zaman bu süre evlilik için gelenlerden daha kısa. Normalde İsveç’e evlilik için gelenler 3 yıl sonra vatandaşlık alırken; Sambo ile gelen biri 2 yıl sonunda vatandaşlık almaya hak kazanıyor.

Sambo Güvenli Mi?

Verilen haklara bakarsanız evet evlilikten farkı yok ve daha kısa sürede vatandaşlık hakkına kavuşabiliyorsunuz ancak bir eksi yönü var o da şu; birlikte yaşadığınız kişinin tek imzası sizin tüm haklarınızdan mahrum olmanıza sebebiyet verebiliyor. Evliliğe kıyasla bu ayrılık ve süreci bitirme olayı daha katı ve basit. İsveç Vatandaşlığı Almanın Yolu Sambo Nedir? kısmının da önemli detaylarından biri bu.

Sambo ile Oturum Almak

“İsveç Vatandaşlığı Almanın Yolu Sambo Nedir?” yazısına sondan başlar gibi olduk ama ilk etapta oturum almanız gerekiyor tabi. Bunun için de konsolosluğa başvuruda bulunup hakkı kazanmanız gerekiyor. Verdiğiniz bilgilerin doğruluğu teyit edilirse 4-5 ay içinde oturum hakkı da veriliyor. İsveç’te gitmeniz gereken ilk kurum oranın vergi dairesi yani; Skatteverket.
Linkini de şöyle bırakalım http://www.skatteverket.se/
İsveç’te 2 milyona yakın insanın Sambo ilişkisi yaşadığı söyleniyor.

Cinsiyet Farkı Yok

İsveç Vatandaşlığı Almanın Yolu Sambo Nedir? konusunun en önemli konularından biri bu yani kadın kadına ya da erkek erkeğe kaldığınız bir evde de benzer bir sistemi yürütebiliyorsunuz.

Başka Ülkelerde Var Mı?

İsveç Vatandaşlığı Almanın Yolu Sambo Nedir? diye konuya başladık. Aslında bu ve benzeri sistemler; Hollanda, Finlandiya, Norveç v.s gibi ülkelerde de mevcut. Kanunları araştırıp göçmenlere verilen imkanlara bakmanızda fayda var. Örneğin; Hollanda da benzer bir partnerlik sistemi var. Evli olmanıza gerek kalmadan oturum izni alabiliyorsunuz.

Share

Comments

 1. Ben 01 03 2016 isvece geldim.suresiz oturum aldim.vatandaslik basvurusu yapacamda bu süre zarfinda 130 gun yaz tatilinde turkiyede bulundum martin 1 de basvuru yapabilirmiyim

 2. Mrb Bn türkiyede evliyim isvece turist olarak gelip sambo ile oturum alabilirmiyim ailemi isveçe getirmeden

 3. Merhaba, benim isvec vatandasi olan biriyle 1,5 yillik bir iliskim var.sambo ya basvurmak istiyoruz ama aldigim 1 yillik turist vizesinin bitmesine 3 ay var.sambo icin simdi basavurabilir miyiz yoksa yeniden vize basvurusu yapip aldiktan sonra mi basvurmaliyiz? Bir de; basvurudan en gec ne kadar zaman sonra ilk 1 yillik oturum hakkini alabilirim? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

 4. sambo başvurusu için gerekli evraklar nelerdir acaba?
  çok aradım ama bulamadım..
  iyi çalışmalar dilerim.

 5. Samba evliliği yaparak isvece iki yıl oturum iznimle geldim.burda ameliyat üçretleri çok yüksek açıl ameliyat olmam için ülkeme gidip ameliyat olmam gerekir ayrıca SFI kursundan 1.5ay oldu başlayalı kendi ülkeme gidip 6ay sonra isvece dönersem bir sorun olurum.
  Saygılar

 6. Herkese merhabalar.
  Ben Türkiye’de yaşıyorum
  Kız arkadaşım İsveç’te
  Kendisi İsveç vantandasi
  Biz 2 yıldır görüşüyoruz
  Kız arkadaşım hemen hemen her yaz Türkiye ye yanıma geliyor.
  Şimdi birlikte sambo yapmaya karar verdik. Ama kız arkadaşım bu konulardan fazla bilgisi olmadığı için sizin tecrübe ve bilginize ihtiyacımız var.
  Sambo başvurusunu Türkiye’den benmi yapacağım yoksa İsveç’ten kız arkadaşım mı
  Eğer ben yapacaksam hangi internet adresinden yada linkten yapacağım ? Teşekkür ederim

 7. İyi akşamlar ben sambo evlilik yaparak geldim isveçe eşimle anlaşamadığım için beni Türkiye’ye gönderdi benim İsveç’teki haklarım devam ediyormu geri gelsem ne gibi haklardan faydalana bilirim sambo evlilikte eşe bir şey olduğunda benim yasal olarak maaşını alma hakkım olurmuydu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir