izmir’de Görülecek Yerler

           İstanbul’da yaşayan birinin gözüyle;İzmir’de nerelerde gezilir ?
         Şansıma yağışlı havalara denk gelse de İzmir’de yaklaşık 7 gün geçirdim.Denizi görmek ve size yakın olduğunu hissetmek belki de bu şehrin en güzel yanlarından biri.Trafiğin birçok alanda olmaması da cabası..
         Bu yazıda şehir merkezine yer vereceğim ama sonraki yazılarda Çeşme,Alaçatı ve Urla yazıları da gelecek..
         İyi bir lokasyonda konaklayıp kendinize güzel bir rota çıkarırsanız şehri iki günde rahat rahat gezebilirsiniz.
         Asker arkadaşım Önay’ın da katkılarıyla şehirde gezilecek yerleri maddeler halinde sıralayalım :
         İzmir Saat Kulesi :

         Şehrin sembolü ile başlayalım.Konak Meydanı’nda bulunuyor ve kaldığım otele yürüme mesafesinde.Eskiden saatler pahalı olduğu için bu meydana herkesin görebileceği bir saat yerleştirilmiş.Kulenin saati de Alman İmparator tarafından hediye edilmiş.
         Konak İskelesi :
         Konak İskelesi’nden Karşıyaka’ya geçerken sıcak çayınızı yudumlayıp yanında da gevreğinizi yemenizi tavsiye ederim.Şehir hatları vapuruyla,körfezi de tüm güzelliğiyle izlemiş olursunuz.Etrafta bir sürü bar ve kafe mevcut.
         Saint Polycarp Kilisesi :
         İncil’de adı geçen yedi kiliseden birinin Saint Polycarp Kilisesi olduğunu biliyor muydunuz ? Duyunca ben de şaşırdım doğrusu ve kilise Konak Necatibey Bulvarı’nda yer alıyor.Pazar günleri hariç 15:00 – 17:00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.
         Agora Harabeleri / Örenyeri :
         Roma dönemine ait bir merkez ve hala kazı çalışmaları devam ediyor.buradan çıkarılan heykeller arkeoloji müzesinde sergileniyormuş.Daha cazip hale getirilip ziyarete teşvik edilebilir.
         İzmir Fuar Alanı – İzmir Kültür Park :
         Fuar alanı olarak kullanılıyor ama aslında büyük bir park.Havanın güzel olduğu günlerde gidilip görülebilir.
         Tarihi İzmir Kemeraltı Çarşısı :

         İstanbul’un Mahmutpaşa’sı ve İzmir’in en eski alışveriş mekanıymış.Ne ararsanız mevcut burada;işportacılar,ayakkabıcılar,giyim mağazaları,kırtasiyeciler v.b. gibi bir sürü yer.Mevsime göre karadut şerbeti ya da Türk kahvesi içebilirsiniz.Kızlarağası Hanı’na uğramayı da ihmal etmeyin.
         Kordon Boyu :

         İzmir deyince aklıma ilk gelen yerlerden biridir Kordon Boyu..Selanik’e çok benzetiyorum burayı.
         Dilerseniz faytonla kordon boyunca gezebilir ya da çimlere oturup “çiğdem” çitleyebilirsiniz.Gördüğünüz gibi epey İzmirli oldum.Çiğdem ve gevrek 🙂
         Faytonla değil ama bisikletle ya da yürüyerek Kordon Boyu’nda gezmenizi şiddetle öneririm.Eğer şanslıysanız gün batımını da buradan izleyebilirsiniz.
         Not : Bisiklet kiralama noktalarından alacağınız bisikletleri ileride bulunan bir durağa bırakarak geri dönmek zorunda kalmazsınız.
         İzmir Tarihi Asansör :

         Gece ve gündüz çıkma fırsatım oldu ve her iki seçeneği de denemenizde fayda var.İzmir’in güzel manzarasını buradan izleyebilirsiniz.Aynı yapı İstanbul’da olsa muhakkak çıkışlar ücretli olurdu ama burada bedava.Üst kısımda kafeler ve oturup içkinizi yudumlayabileceğiniz mekanlar mevcut.
         Dario Moreno Sokağı :

         Tarihi Asansör’e ben gibi yürüyerek gittiyseniz bu sokağı da muhakkak görürsünüz.Sokak ufak ve çok şirin.
         Bu güzel sokak adını;ünlü gitarist,piyanist ve sinema oyuncusundan alıyor.Sokak girişinde büstü bulunuyor ve açıklamalarda daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.
         Alsancak : 
         İstanbul’un İstiklal’i diyebilirim ya da Nişantaşı..Kıbrıs Şehitleri Caddesi ilçenin en önemli yerlerinden biri ve cadde üzerinde bir çok mağaza,kafe,restoran mevcut.
         Gece geç saate kadar eğlenebilir İzmir gece hayatının ritmini burada yakalayabilirsiniz.İstanbul’a nazaran çok daha rahat ve güvenli olduğunu anlayacaksınız.
         Karşıyaka : 
         İzmir’in fanatik taraftarlarının bulunduğu yer ya da ben böyle anımsıyorum.Sahili çok hoşuma gitti ve yerleşim olarak oldukça düzenli olduğunu söylemeliyim.Hatta Karşıyakalılar kendilerine 35,5 plakalıyız diyorlarmış 🙂
        Ayrıca Zübeyde Hanım’ın kabri de burada bulunuyor.
        İzmir Arkeoloji Müzesi :
        Hangi şehre ya da ülkeye gidersem arkeoloji müzesine muhakkak uğrarım ve İzmir’dekini de ihmal etmedim.Bana kalırsa oldukça zayıf bir müze ve İzmir gibi bir sürü medeniyete ev sahipliği yapmış şehre pek yakışmıyor doğrusu.
        Araç kiralayıp şehir merkezine oldukça yakın ve güzel sahilleri görebilir.Bu güzel şehrin nimetlerinden faydalanabilirsiniz.Zira yaşadığım şehre yakın temiz bir deniz bulmak imkansız..

 Son olarak.
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir