Kamboçya Gezi Rehberi

Kamboçya Gezi Rehberi

Kamboçya Gezi Rehberi

Kamboçya Gezi Rehberi yazısını yazarken birçok şey canlandı gözümde ve inanın hepsini tebessüm ederek hatırladım.
Meşhur tapınakları Angkor Wat ile bilinen ülke Kamboçya; daha birçok noktasıyla da beğeninizi kazanacak ülkelerden. Kanlı ve kötü geçmişinin yanında ülke bayrağında da yer alan Khmer Krallığı’nın sembolü Angkor Wat Tapınağı turistlerin bu ülkede yegane ziyaret noktası. Çok görkemli ve sizi kendisine hayran bırakacak türden.
Demin de bahsettiğim gibi; yolda karşılaştığım birçok turist Kamboçya’ya sadece Angkor Wat Tapınakları için geliyor. Tayland gibi bir ülkeye yakın olup bu denli turizmden izole olması da işin ayrı boyutu.

Kamboçya Gezi Rehberi

Ben ülkeye Tayland Poi Pet sınırından giriş yaptım ve sizlere bu sınıra karadan yaklaşmanızı pek tavsiye etmem. Tam bir keşmekeş ve belirsizliklerle dolu. Polisim diyip yalan söyleyerek sizden para koparmak isteyenler mi dersiniz yoksa içeride kağıt istiyorlar deyip sizden para almak isteyenler mi.. Hepsi bu sınırda mevcut. Kalabalık, polisler bir o kadar suratsız v.s v.s
Hadi yolunuz düştü diyelim muhakkak sınıra gelmeden e-vize alın ki en azından ufak rüşvetlerle sınırı geçebilme şansına sahip olun.
Önemli Not: Ülkeye giriş yaparken polisin pasaportunuza giriş damgası vurduğuna emin olup,kontrol edin. Ülkeden çıkış yaparken damgasız pasaportlu turistler kenarda bekletiliyor ve sonrasında ne kadar kopartılırsa para talep ediliyor. Benim başıma geldi ve benimle beraber 2 tane de Danimarkalı arkadaş vardı. Üçümüzde de damga yoktu ve dolayısıyla ülkeye hiç girmemiş sayılıyorduk.

Kamboçya

Resmi adıyla Kamboçya Krallığı ve halk arasında Khmer Krallığı olarak zaman zaman söylenen ülke yaklaşık 15 milyon nüfusa sahip.1953 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazandıktan sonra monarşi ile yönetilmeye başlıyor.Ülke öyle kötü zamanlar geçiriyor ki Kızıl Khemerler 2 milyon kişiyi katlediyor.
1993 yılından itibaren ülkeye barış geliyor ama büyük bir hasar ve katliamı ardında bırakarak.
Demin bahsettiğim ve ülke turizmi ile ilgili sarfettiğim sözler yaşanan olayları irdeleyince daha bir anlam kazanıyor.

Kamboçya Gezi Rehberi

Kamboçya Gezi Rehberi adlı yazıma Siem Reap ile devam ediyorum. Sınırı geçtikten sonra rotayı Angkor Wat Tapınaklarına yani
Siem Reap ‘a çevirdim. Ülkenin en turistik şehri burası çünkü demin de bahsettiğim gibi birçok turist bu tapınağı gördükten sonra geri dönüyor. Ardından başkent Phnom Penh ve sonrasında Sihanoukville ‘e gittim. Birçok kişi ne kaçırdığının farkında değil bence çünkü Sihanoukville gördüğüm en güzel denizlerden birine sahip ve oldukça ucuz. Ardından Kamboçya halkının tatil beldesi olan Kep’e giderek yolculuğumu bitirdim.

Siem Reap

Kamboçya Gezi Rehberi

Sınırı geçtikten sonra şehre taksi ya da minibüsle ulaşabilirsiniz ve yol boyunca güzel fotoğraflar çekmeye hazır olun. Ülkenin en turistik şehri olunca çeşitli alternatifleri de bulmanız oldukça kolay. Şehir merkezinde barlar sokağı mevcut ve gün içerisinde Angkor Wat ‘ı gezip akşam eğlenebilmek keyifli. Angkor Wat harika ve Unesco Dünya Mirası Listesi nde yer alıyor. Kesinlikle bu güzel yapıya en az 1 tam gün verin.Öyle etkileyici ki benim Güneydoğu Asya’da gördüğüm en güzel tapınak diyebilirim. Ağaçlar, işçilik ve daha fazlası burada.
Ülkede bira sudan ucuz. Yerinizde olsam bu yönü değerlendirip biraz zamanımı barlara ve kafelere ayırırdım.

Kamboçya’da Konaklama

Ben Siem Reap ‘ta Sarai Resort & Spa da konakladım. Oldukça memnundum ama siz dilerseniz başka alternatifleri de gözden geçirebilirsiniz. Çevrede her bütçeye uygun yeme içme ve konaklama seçeneği var.
Burada tapınakları gezeceğinizi düşünerek birkaç bilgi vereceğim: Öncelikle biletlerinizi tapınağın kapısından değil; şehrin dışında yer alan gişeye giderek fotoğraf ibrazı ile alabiliyorsunuz. 3 günlük alırsanız 40 USD, 1 günlük alırsanız 20 USD ödüyorsunuz.Biletler tüm tapınaklarda geçerli ve bu tapınakları yürüyerek gezmeniz imkansız. Ya bir tuktuk ile anlaşacaksınız ya da bisiklet v.s gibi alternatif bulmanızda fayda var. Ben arkadaşımla gezdiğim için araç kullandım yoksa o sıcakta çok zor gezerdim.

Siem Reap Gezi Rehberi

Tayland’daki gibi tuktuk kültürü burada da var. Yolda konuştuğum birkaç kişi; tuktuk şoförleri ile günlük anlaştığını ve tüm tapınakları gezeceklerini söylediler. Buradaki ücret tamamen sizin pazarlık kabiliyetinize ve karşı tarafın insafına kalmış.
Yemek fiyatları uygun hatta sokak yemeği isterseniz çok daha ucuza bulabilirsiniz. Halk pazarlarına uğrarsanız çeşitli böcekleri görüp deneyebilirsiniz ya da fotoğraf çekebilirsiniz. Turistik olmayan bölgelerde çok daha ucuz ve bir merhaba diyerek fotoğraf çektirmek bence çok daha güzel.
Zamanınız kalırsa Angkor National Museum a gitmenizde fayda var. Burası Khmer gelenekleri, tarihi ve çeşitli galerilere ev sahipliği yapıyor.

Phnom Penh

Kamboçya Gezi Rehberi adlı yazım Phnom Penh ile devam ediyor. Siem Reap ‘tan sonraki rotam başkent Phnom Penh ‘di ve haliyle arada büyük uçurumlar var. Phnom Penh tam bir keşmekeş ve hoşuma gitmeyen şehirlerden biriydi. Müze, kafe ve restoran haricinde pek fazla bir gezi notu yok aslında. Arkadaşım buradaki eğlence hayatıyla ilgili bana uyarıda bulundu ve özellikle turistlerin sık sık gasp edildiğini, dikkatli olmamın faydalı olacağını aktardı. Şehrin en önemli ziyaret noktası Killing Fields yani ölüm tarlaları ve Tuol Sleng Soykırım Müzesi. Yazımın başında bahsettiğim o dehşet buralarda yaşanıyor ve 2 milyon kişi katlediliyor. Müzeyi ve tarlaları ziyaret ettiğinizde tüyleriniz ürperecek. Kafatasları, işkence odaları ve bunları canlandıran mankenler aklınızdan çıkmayacak. Kraliyet Sarayı ve önünde uzanan sahil boyu gezilecek yerler arasında. Bu yoldan yürüyüp halkın içine karışarak güzel fotoğraflar çekip, kendinize zaman ayırabilirsiniz. Şehirde en sevdiğim yer burasıydı.
Phnom Penh şehir merkezi dışında yer alan müslüman mahallesi de gidilebilecek yerlerden. Cami, helal yemek burada bulabileceğiniz şeyler ve haliyle diğer gezdiğiniz lokasyonlardan farklı bir izlenim. Buradan rotayı Sihanoukville ‘e çevirdim.

Sihanoukville

Ülke belki size gösterişli plajlar, parti ve lüks caddeler vaat etmiyor ama biraz gezip keşfetmek isterseniz gerçekten güzellikleri yakalamanız zor değil. Yüksek bir beklentim olmadan Sihanoukville ‘e doğru yola koyuldum. Doğrusu Phnom Penh beni biraz hayal kırıklığına uğratmıştı. Sihanoukville, ülkenin en popüler ve güzel tatil beldesi. Ucuzluğu, sakinliği ve güzel sahil şeridi ile oldukça cazip.
Merkezden tuktuk veya taksi ile sahil bölgesine ulaşarak gecelik 10 usd ödeyerek bungalovda konaklayabilirsiniz. 2 kişi için gerçekten uygun bir rakam.

Güneydoğu Asya'nın En Güzel Plajları

Size tavsiyem Ochheuteal plajı taraflarında konaklamanızdır. Aracınız varsa ya da motor kullanabiliyorsanız kimsenin olmadığı, ıssız ve çok güzel sahillere buradan ulaşabilirsiniz. Ben hayran kaldım. Evet lüks değil ya da çevrede herhangi bir kafe bar yok ama kafa dinlemeye birebir. Ben gece hayatı istiyorum derseniz Poom Barang sizin için en uygun yer olacaktır. Burada herkese uygun bar ve eğlence mekanı mevcut.Bölge Sihanoukville Gece Hayatı nın merkezi.
Şehrin merkezinde bulunan pazarlara mutlaka gidin. Taze meyveler,lezzetli çorbalar ve çeşitli otantik yemeklerin hepsi burada. Aynı zamanda uygun fiyatlı. En sevdiğim yerlerden biri oldu ve şöyle bir bilgi paylaşayım; burada otel ve hostel sahiplerinin çoğu Avrupalılardan oluşuyor. Kimbilir belki Sihanoukville geleceğin parlayan yıldızı olacak.

Kep

Kamboçya halkının tatil beldesi kıvamında olan Kep rotaya alınası yerlerden ama ben yine de Sihanoukville derim 🙂 Ufak bir kasaba ve güzel bir plajı var. Şehri bisikletle rahatlıkla gezebilirsiniz. Burası ayrıca deniz ürünleriyle meşhur. Tabi deniz ürünleri biraz farklı yapılıp servis ediliyor burada. Yani “yengeç istiyorum” demeden, porsiyona bakmanızda ne şekilde servis edildiğini görmenizde fayda var.
Ayrıca denizaltı etkinlikleri de meşhur ve sahil birçok deniz canlısına ev sahipliği yaparak ziyaretçilerine görsel şölen yaşatıyor.

Kamboçya Yeme İçme Rehberi

Kamboçya gezi rehberi adlı yazıma, Kamboçya yeme içme rehberiyle devam ediyorum.
Buna başka bir yazıda geniş bir alan ayırmak istiyorum ama ufaktan bilgi vereyim. Tayland’dan giden biri için “hijyenik” ve çeşitli gelmeyebilir ama farklı alternatifleri ucuz bir şekilde satın alabilirsiniz.

Kamboçya Gezi Rehberi

Ülkede böcek popüler besin kaynaklarından biri. Halk protein kaynağı olarak tüketiyor ve seviyor. Bunu pazarları gezerek daha net görebiliyorsunuz çünkü teneke ölçüsü ile satılan böcekler kapış kapış gidiyor.
Burada da pirinç başlıca besin kaynaklarından biri. Hatta Khmer Mutfağının en ünlü yemeklerinden biri tavuklu pirinç pilavı.Pirinç(yasmin pirinci) ve tavuklar şeker kamışına takılmış şekilde servis ediliyor. Tavukları yerken masaya gelen çubuk şeker kamışı parçalarını çiğneyip tatlı bir tadım yapmış oluyorsunuz. Biri bana söylemese asla çubuğun ısırılması gerektiğini kestiremezdim.
Khmer yemekleri ile ilgili daha çok şey yazmayı düşünüyorum mesela; embriyo yumurta, köpek etleri, çeşit çeşit böcekler..

Benim en büyük avantajım Kamboçyalı biriyle gezmem oldu ve turistik yerlerin yanında lokal yerleri gezerek çok daha samimi ortamlara girdim.

Kamboçya Gece Hayatı

Kamboçya gezi rehberi adlı yazım Kamboçya gece hayatıyla devam ediyor.
Yazının başında ufaktan bahsettim ama şöyle özetleyeyim; Phnom Penh ve Siem Reap gece hayatı konusunda oldukça çeşitli alternatifler sunuyor. İçki fiyatı ucuz hatta bira sudan ucuz ama kimi kulüplerde fiyatlar üç dört katı gibi bir hal alabiliyor. Ucuz diye direkt girip sipariş vermeden önce fiyatları kontrol etmenizde fayda var.
Arkadaşımın uyarısını size aktarayım; özellikle erkeklere hitap eden kulüplerde çeşitli sorunlar olabiliyormuş. Şöyle ki; sizi davet edip sonra üzerinizdeki paraları gasp etme ya da çeşitli şeylerinizi çalma gibi olaylarla karşılaşmanızın olası olduğu söyleniyor. Zaten kulüplerde gezince Bangkok gibi turistik bir alan olmadığını, güven vermediğini göreceksiniz. Yolda sizlere esrar satmak isteyen, çeşitli tekliflerde bulunan motorcular yanınıza yaklaşabilir.Her zaman dikkatli olmanızda yarar var.

Özetle Kamboçya Gezi Rehberi

Sınırda sıkıntılar yaşasam da bu ülke hoşuma gitti. Evet bir Tayland gibi köşe bucak turizm vaat etmiyor ama doğal güzellikleri, tarihi zenginliği ile görülesi yerlerden. Phnom Penh ‘e gitmek sizin ülke ile ilgili düşüncelerinizi kötü yönde değiştirebilir. Araya şehirden uzak bölgeleri eklerseniz bence harika olacaktır diye düşünüyorum. Mesela Sihanoukville ‘e ya da yakınlarda bulunan adalara gittiğinizde düşünceniz olumlu yönde değişebilir.
Ülke tarihi, doğası, sıcak insanları ve ucuzluğu ile beğeninizi kazancak. Biraz da olumsuzlukları görmezden gelmek gerek..

Share

Comments

  1. Yazı çok güzel olmuş emeğinize ellerinize sağlık.Rota oluşturmam için bana çok yardımcı olacak.Sevgiler

  2. Merhabalar.Biz Pattayadan Siem Reap’a gideceğiz. Poipet ten Siem Reap’a ulaşım hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz.? Örnegin nereden ? Ne ile ? Fiat ? vb.? Ve oradan Bangkok a devam edeceğiz.Olası tavsiyeleriniz nelerdir .? Teşekkürler.

  3. Siem Reap’e gidecek olan varsa, yakınlardaki Tonle Sap gölünü ve üzerindeki yüzen köyü mutlaka görsün derim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir