Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır?

Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır?

Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır?

Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır ? sorusu da son zamanlarda sıkça geliyor. Her ne kadar Kamboçya’ya vize gerekmiyor denilse de aslında vize almanız şart. Kamboçya vizesini iki şekilde alabilirsiniz. Bunları şimdi size Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır? başlığı altında anlatacağım.

Kamboçya E-Vize

Dilerseniz bu seçeneği kullanarak Kamboçya’ya e-vize alabilirsiniz. Yapmanız gereken şey tıklamak ve yönergeleri izlemek. Vize 30 günlük olarak veriliyor ve toplamda 37 USD ödüyorsunuz. toplam 3 iş gününde de vizeniz hazır oluyor. Vizeniz e-posta adresine gönderildikten sonra çıktı almanız isteniyor ve sınıra giderek giriş yapabiliyorsunuz.

Kamboçya Kapıda Vize

Bu benim tercih ettiğim vize sistemiydi. Neden böyle şeyleri seçiyorum bilmiyorum ama hep alırız alırız diye düşünüp sonunda; sınırda alırım diyerek yola çıktım.
Tayland Poi Pet sınırından ülkeye giriş yapıp kapıda vizemi almıştım. Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır? kısmı da bence burada başlıyor çünkü vize için akıllarına ne gelirse o fiyatı veriyorlar. Sınırda da ciddi anlamda bir kaos var hatta söylenene göre bu sınır kapısı dünyanın en tehlikeli sınır kapıları listesindeymiş.
Polise fotoğraf ve 37 USD ücreti verip bir de form dolduruyorsunuz. Çok sürmeden vizeniz veriliyor ve ülkeye giriş yapıyorsunuz.

Aman Dikkat Sınır Polisi

Şöyle bir yol öğrenmiş Kamboçya sınır polisi; pasaportunuza bakıyor ve etiketi yapıştırdıktan sonra sizi ülkeye alıyor. Buraya kadar herşey yolunda ama sonradan sıkıntı çekeceğiniz bir durum var. Vize etiketini yapıştıran uyanık polis damgayı vurmuyor. Siz ülkeden çıkarken, sizin aslında Kamboçya’ya resmi olarak girmediğiniz söyleniyor.
Sonra başka bir polis geliyor ve sorunu parayla çözebileceğinizi söylüyor. Tabi o an sanıyorsunuz ki tekim ama durum öyle değil. Bir sürü turistin bundan dolayı sınır polisiyle konuştuğuna şahit oldum ve yolculukta da denk geldim.
Yapmanız gereken şeyi söylüyorum; direnmek. Parayı vermeyip konsolosluğu aramak istediğinizi söylüyorsunuz. Polis kem küm ediyor ama hatanın kendilerinde olduğunun bilinci ve sizin de iradeli duruşunuzu görerek göstermelik bir damga basıp sınırı geçmenize müsade ediyor.
Benimle birlikte iki Danimarkalı bir de Finlandiyalı turist vardı ve aynı sorundan dolayı bekletildik.

Sonuç olarak

Yani biz vizeyi aldık hadi girelim pek olmuyor. Bu ülkede gözünüzü dört açmanızda fayda var. Sizde kötü bir algı bırakmış gibi olmayayım. Gelin Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır ? yazısını okuduktan sonra Kamboçya Gezi Rehberi yazısını okuyup bu ülkeye gitme isteğinizi kabartın.
Güvenli seyahatler

Share

Comments

 1. Merhaba 3 hafta sonra Kamboçya’da olacağım ve vizeyi buradan internetten almak istiyorum. Yönlendirdiğiniz sitede herşey açık fakat fotoğrafı anlayamadım. Tur şirketlerine sorduğumda yardımcı olmuyorlar muhtemelen kendim gezi ayarladığım için. Fotoğrafçılara gittiğimdeyse içerde çekim yapalım teslim edelim size dijital formatta deyip ücret talep ediyorlar. O yüzden ücret işin yapıp yapmadıkları konusunda güvenemedim. En mantıklısı size sormak gibi geldi. Siz nasıl yaptınız fotoğrafı acaba?

  • Merhaba,
   Ben vizeyi kapıdan aldım ve yanımda biyometrik fotoğraf vardı verdim. Size tavsiyem vize merkezine e-posta atmanız ve durumunuzu anlatmanız.
   Bir de not ileteyim okudunuz mu bilmem ama burada dikkatli olun. Kapıyı geçtikten sonra damganızı kontrol edin. Damgasız geçiriyorlar sonra kaçaksın diyerek para istiyorlar.
   Şimdiden iyi seyahatler

  • Merhaba,

   Ben 1 Ekim’de Tayland’da ve 1 hafta sonra da Kamboçya’da olacağım. Havaalanından vize almam mümkün mü? Bir de Benim uçağım Siem Reap’e akşam 21.30 gibi bir saatte varıyor, bu saatte vize verirler mi?

   • Merhaba,
    Kamboçya’da kapıda vize uygulaması var yani her şekilde vizenizi para ödeyerek alıyorsunuz. Saat ile ilgili de sorun yok yani memurlar size vizeyi hazırlıyor. Öyle profesyonel bir şey de değil el yazısıyla veriyorlar.
    İyi seyahatler

 2. Yorgun Ankara : Ekim 25, 2017 at 9:10 am

  İyi günler. Kamboçya vize süresi ne kadar? 1 aylık mı? Bu süre dolunca, istediğimuz kadar tekrarla, mesela yıllarca turustik vizesini alabiliyor muyuz, Kamboçya’da hiç çıkmadan? Bir de turist vizesi ile kaçak olarak çalışmak mümkün mü? Cevap verirseniz sevinirim.

  • İyi günler. Sorduğunuz soruların bir kısmı orada ikamet etmek isteyenlerle ilgili ve benim bu konuyla ilgili bilgim yok. Turistik vize ile girip ülkeyi gezdikten sonra seyahatime devam ettim.
   Vize 1 aylık ya da 3 aylık veriyorlar. Karayoluyla Tayland’a gidip 4-5 gün kalıp sonra geri Kamboçya’ya dönebilirsiniz en kötü ihtimal ama ben vize konusunda sıkıntı çıkacağını sanmam yani parayı verip vizeyi alırsınız. Kamboçya gibi ülkelerde para konuşuyor. Dolayısıyla parayı ödediğiniz her yerde işinizi gördürürsünüz. Bu çalışma, seyahat ve vize için geçerli.

 3. Kaç para bi ay like vize thayland dayım yarın sinir gideceğim bi i.. yapmasınlar fiyatı ne bi aylık vize nin

 4. Popiet sinir kapisindan vize almayin baska sinir kapisindan alin b.. cikti artik

 5. Popiet sinir kapisindan rusvetci dolu onlari atlatsan bu sefer tayland vizeniz dolmus deyip taylanda kara yoluyla gecirmiyolar ucak yoluyla gecmen icinde muhur satiyor polis 1000 baht karsiliginda kambocyanin en pis sinir kapisi popiet bana dediler inanmadim simdi gordum taylandda gidemiyom parasiz kaldim sagdan soldan para almaya calisiyorum simdi

  • Yazımda sınırda yaşadığım olumsuzluğu da anlatmıştım. Böyle durumlarda para vermek yerine hak aramak ya da konsolosluk ile irtibata geçeceğini söylemek daha yararlı olabiliyor. En azından sorunu ben öyle çözmüştüm. Ne yazık ki Kamboçya gibi ülkelerde böyle şeyler çok fazla görülüyor. Geçmiş olsun..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir