Kamp Çadırı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp Çadırı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp Çadırı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığım sorulardan biri, kamp çadırı alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Nasıl bir kamp çadırı almalıyım?
Şehir yaşantısından bıkıp zaman zaman doğaya koşanlar, yoga kamplarına gidenler oldukça çoğaldı çevremizde ve bu da beraberinde kampçılığı da getiriyor.
İstanbul’a yakın yerlerde kamp yapılamayacağı gerçeğini de göz önüne alırsak; en az gideceğiniz mesafe iki ya da üç saat civarında oluyor.
Kısa kısa açıklamalar ve kişisel deneyimlerimle kamp çadırı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Çadırı Ne Zaman ve Nerede Kullanacağım

Kendimize ilk sormamız gereken soru bu ve bence kamp çadırı alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinin en önemli unsuru.
Yazın mı kullanacaksınız yoksa dağcılık faaliyetlerinde mi kullanacaksınız bu çok önemli. Seçimi buna göre yapmak hem fiyat hem de konfor adına çok şey kazandıracak.

Dağda Yaz Yoktur

En sevdiğim ve öğretici dağcılık sözlerinden. Ağustos ayında Aladağlar kampında doluya yakalandığımı bilirim ki çadırım iyi olmasaydı tüm malzemelerim ıslanır ve kullanılamaz hale gelirdi. Tabi ben de muhtemelen su içinde kalırdım.
Eğer çadırımızı dağda kullanacaksak bunu dikkate almalı; 4 mevsim çadır ile yola çıkmalıyız. Neyin ne zaman geleceği belli olmadığı gibi, yerleşim yerlerine uzak olduğunuzu da düşünürseniz telafi etme şansınız pek yok.

En Pahalısı En İyisi

Hepimizin bilgisayarı var ve en pahalı bilgisayar en iyi bilgisayar mıdır? Dünya para verdiğiniz bilgisayarınızla sadece internette gezinirseniz paranızı çöpe atmışsınız demektir.
Denize gittiğinizi düşünün ve 4 mevsim oldukça kaliteli bir çadır aldınız. Marketlerde satılan çadırlardan ne farkı var sizce ya da hangi anlamda size avantaj sağladı?
Cevap vereyim; yaptığınız tek şey kaliteli çadırınızı güneşin altında eritmek ve ömrünü kısaltmak.

Bagaj Olmalı ve Kapı Detayı

Yemek pişirme, gece yatarken ayakkabılarınızı koyma gibi durumlarda kullanmak için aldığınız çadırda bagaj olmalı. Bagaj ayrıca yemek yapmak için de kullanılıyor ve düz, bol rüzgarlı arazide canınızı satın alabilir. Diğer türlü rüzgarı engelleyecek malzeme ya da taş seti yapmanız gerekecek ki bu zahmetli olabilir ve her zaman mümkün olmayabilir.
Çadırlarda genelde tek kapı bulunuyor ama iki kişi kaldığınızda, iki kapı olması avantaj sağlayabilir. Biri uyanıp dışarı çıkmak isteyince diğerini rahatsız etmez.

Kaç Kişilik Çadır Almalıyım

Bence tek kişilik çadır asla almamalısınız. İki kişilik çadır alıp tek kalabilirsiniz. Büyük çantanız olursa onu yanınıza alabilir ya da gereken durumlarda iki kişi de kalabilirsiniz.
Mevcut durumda mağazalarda, tek kişilik çadırlar lüks gibi görünüp daha da pahalı olabiliyor. İki kişilik çadır seçerken de ebatlara dikkat etmenizde fayda var. İri yarı kişiler için 3 kişilik çadırlar daha ideal olabilir.

Ağırlık

Abartmış olmayayım ama malzemelerin içinde en ağırı çadır. Özellikle mevsim sayısı artar kalite yükselirse direkt ağırlık artıyor. Şöyle düşünenleri uyarayım; 300 gram farktan bir şey olmaz. Uzun yürüyüşler trans rotalar yapacaksanız gerçekten farkediyor bilmenizde fayda var.

Ben Ne Yapıyorum

O kadar anlattık Kamp Çadırı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler diye peki ben ne yapıyorum? Şöyle açıklamaya çalışayım; iki tane çadırım var. Biri nispeten ucuz ve marketlerde kolaylıkla ulaşılabilen, diğeri de 4 mevsim ve doğa sporları gibi faaliyetlerde işimi gören. Kaliteli ve pahalı bir çadırı yazın şehre yakın yerlerde kullanmak ya da kumsala götürmek pek akıllıca gelmiyor bana. O yüzden aldığım nispeten ucuz çadırı bu tarz faaliyetlerde kullanıyorum.

Çadır Tamam Peki Yolculuk Nereye?

Çadırı hallettikten sonra sıra yola çıkmaya geliyor. O zaman aşağıdaki rotaları incelemenizde fayda var. Belki biri sizi cezbedebilir.
Ege Bölgesinin En İyi Kamp Alanları için tıklayın
İstanbul’a Yakın ve En İyi 10 Yürüyüş Rotası için tıklayın

Share

Comments

  1. Hiç böyle bakmamıştım. Eşimle kampa gidiyoruz ama kıytırık bir çadırımız var.

  2. gerçekten çok mantıklı bende kaliteli bir northface vardı ve güneş mahvetti.

  3. Budapeşte yazsını okurken gördüm ve acayip ilgimi çekti çok teşekkürler. Decathlon hızlı açılır hakkında ne düşünüyorsunuz. Ben ondan alacağım pratik diye ama karar veremedim mesela ayakkabıları iyi değildi.

    • Daire şeklinde bir çantası var ve öyle kapatılıyor. Doğrusu ben pek kullanışlı bulmadım hatta katlarken kıran çok gördüm. Biraz klasik seviyorum sanırım. Hem istediğiniz gibi de sığıyor çantaya. Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir