Kamp Kurarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kamp Kurarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kamp Kurarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Özellikle doğa sevenlerin aklındaki sorulardandır Kamp Kurarken Nelere Dikkat Etmeliyiz. Gezip görünce öyle yerlerle karşılaşıyorsunuz ki;”Buraya çadırı kurup günü uğurlayıp, güne merhaba demek vardı.” Dediğiniz eminim çok oluyordur. tıpkı benim yaptığım gibi..
Çadır kampı sizin için vazgeçilmezse ve tadı ayrıysa Kamp Kurarken Nelere Dikkat Etmeliyiz yazısı işinize yarayacaktır. Güzel bir uyku faaliyetlerde çok şey ifade ediyor yani benim için öyle 🙂
Uykusuz olduğunuzda hem algılarınız yeteri kadar açık olmuyor hem de huzursuz olmanız kaçınılmaz.
Araya da gireyim şurada çünkü Ege Bölgesinin En İyi Kamp Alanları yazısı hoşunuza gidecek türden.
Kamplı etkinliklere hazırlandığım bu günlerde bilgilerimi güncelleme adına faydalı bir yazı olacağını düşünüyorum.

Haydi maddeler halinde ele alalım

– Hava kararmadan birkaç saat önce kamp alanını görüp, etrafta ne var ne yok diye kontrol edip sonrasında çadırı kurmanız gerekiyor. Acil bir durum olur da karanlığa kalırsanız kafa lambasından faydalanarak kurmanız kaçınılmaz tabi.
– Gölge, rüzgardan ve su akıntısından korunan bir yere konuşlanmakta fayda var. Çeşme v.s gibi doğada ve çevrede bulunan hayvanların uğradıkları alanlardan da kaçınmanızı şiddetle öneririm.

– Gölge deyince akla ağaç dipleri geliyor ama yağmurlu havalarda ağaç diplerine çadır kurmak yıldırım sebebiyle son derece tehlikeli. Yıldırım tehlikesini hissettiğinizde yakınınızda bulunan metal malzemeleri çadırdan uzaklaştırmanız gerek.
– Yukarıda kısa geçtiğim maddeyi biraz açmak istiyorum aslında. Genelde çadırlar su kaynaklarının yanına kurulur ama bu yanlış bir düşünce. Özellikle gece saatlerinde biz uyurken çevrede bulunan hayvanlar uyanıyor ve su ihtiyaçlarını karşılamak için su kaynaklarına geliyorlar. Onları rahatsız etmemek dolayısıyla biz de rahatsız olmamak adına bu konuyu göz önünde bulundurmakta fayda var. İçgüdüsel olarak çadırdan gelen kokulara da kapılıp size de zarar vermesi olası.
– Eğimli, zemini kasisli bir alana çadır kurarak tüm gece sabit bir yerde duramayabilir dolayısıyla uykunuzu alamayabilirsiniz. Çadır kurduğunuz alanı iyice gözden geçirmenizde; delik, taş v.s var mı diye kontrol etmenizde fayda var.
– Öncesinde çadır kurulmuş bir alanda konaklarsanız; hem çevreye daha az zarar vermiş olursunuz hem de sizin için daha az zahmetli olur (zemini düzeltmek v.b. gibi).

Kare nereden diyenlere; Antalya Kızlar Sivrisi Dağı yani Torosların en yüksek noktası.
– Kimi alanlarda çadırlar yoğun ve çok yakın olarak konumlandırılmıştır. Sesten rahatsız olmamak adına çadırınızı daha uzak bir noktaya kurmanız avantajınıza olacaktır.
– Çadırınızı ve uyku tulumunuzu havalandırarak kuru bir şekilde muhafaza edin. Çadırlar için alt brandalar satılıyor ve bunları alıp kullanmanızda uzun ömürlü kullanma açısından büyük fayda var.
– Eğer arkadaşlarınızdan bölgeyi bilen varsa gitmeden ya da telefonla bilgi alın çünkü “Tecrübe, okulların en gelişmişidir. O okulda aptallar bile bir şeyler öğrenirler” Belçika Atasözü

Mazleme önemli tabi

Bunca şey yazdık ama en önemlilerinden biri de malzeme seçimi tabi. İyi malzeme demek pahalı demek değil ve mevsime göre seçim çok önemli. Örneğin; yaz faaliyetine gidip kilolarca ve ağır bir çadır kullanmak hem masraflı hem de boşa külfet. Bu yüzden çadırları ayrı tutmakta, özellikle güneşin yakıcı olduğu günlerde ve yerlerde nispeten daha ucuz çadır kullanmanızda fayda var. Unutmayın; çadırın düşmanı yakıcı güneş ve rutubet.

Konar göçer atalarımızdan kısa kısa

Atalarımız konar göçer olduklarından, kamp aslında ata sporumuz 🙂 Yüzyıllar öncesinde ve günümüzde de mevsim değişikliklerinde ve belirli zamanlarda göçler bu coğrafyalarda hep olmuş. Günümüzde de oluyor tabi.
Yörükler, çadır kurdukları yere tekrar çadır kurmazmış. Sırf oradaki canlılara zarar vermemek, ufakta olsa o bölgedeki yaşamı bitirmemek için. Hemen yan tarafına ya da ilerisine çadırı kurup öyle devam ederlermiş yola.
Bu aslında her şeyi özetleyip; bir de güzel öğüt veriyor.
Şimdiden keyifli kamplara..

Share

Comments

  1. Çok önemli bilgiler. Bilgine, kalemine sağlık.
    Esen kal.

  2. Çok teşekkürler. Kampa gitmeyi isteyen aynı zamanda da çokca korkan biriyim bakalım ne olacak 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir