Kapadokya Balon Turu Hakkında Bilgiler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapadokya Balon Turu Hakkında Bilgiler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapadokya Balon Turu Hakkında Bilgiler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapadokya’ya birçok kez gitmiş biri olarak şöyle desem; “Burada yapacağınız en iyi aktivite balon turudur” Tamam Göreme Açıkhava Müzesini görüyorsunuz. Aşk Vadisi’ni de adımlayarak geziyorsunuz ama balon turuna katılıp, gün doğumunu tepeden izleyebiliyor musunuz? Neyse ben şimdi Kapadokya Balon Turu Hakkında Bilgiler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler yazısıyla giriş yapıp adım adım bu turu anlatacağım. Bakalım yazının sonundaki görüşünüz ne olacak.

Unutmadan Kapadokya’da Gezilecek Yerler yazısına da sonrasında göz gezdirip planınızı şekillendirebilirsiniz.

Otelden Alma ve Kahvaltı

Bu kısım belki sizi ürpertebilir ama 05:00 sıralarında otelden servisle alınıyorsunuz ve doğruca kahvaltı yapacağınız alana ulaşıyorsunuz. Malum gün doğumu izleneceği için geç kalkacağını beklemiyordun diye düşünüyorum; ya da “fotoşok” ile renklendirilen günün her saati balonlu Kapadokya karesine de aldanmadığını düşünüyorum.
Kahvaltını yapıp biraz bekledikten sonra balona binmek için araziye doğru harekete geçiliyor. 18-20 kişilik servis araçlarına binerek alana gidiyorsunuz.

Sepete Binme ve Kalkış

Kişi ağırlıkları dengelenecek şekilde balona bindirilip sonrasında havalanmaya başlıyorsunuz. Sorular bununla ilgili sıkça geldi ve belirtmemde fayda var; kask, yelek v.s gibi bir şey giymiyorsunuz. Dışarda nasıl geziyorsanız aynı.

Uçuyorumm!

Evet artık gökyüzündesin. Balon içerisinde hareket etme imkanın çok kısıtlı yani bir yerde durup sağa sola dönerek fotoğraf çekebilirsin. Hava durumuna göre zaman zaman iniş kalkışlarla balon turunun tadını çıkarma vakti.
Öyle güzel oluyor ki vadiye inip sonra yükselmek ya da Erciyes dağını direkt karşıdan görüp günün merhabasına şahit olmak. Güneşin yüzünü hafiften ısıtmasını söylemiyorum bile.

Bilmeniz Gerekenler

– Yanınızda muhakkak fotoğraf makinesi, kamera gibi araçlar bulunsun. Çok güzel kareler yakalayabilirsiniz.
– Yedek batarya ve hafıza kartınızı da unutmayın.
– Selfie çubuğu kullanabilir ve balon içinde güzel kareler yakalayabilirsiniz.
– Telefon kullanımında dikkat etmekte fayda var. Yüksektesiniz ve sıkışık bir alan olduğu için her an birinin çarpıp düşürme olasılığı var. Sıkıca tutunun ya da mümkünse fotoğraf makinesi kullanın.
– Sıkı giyinin. Sabah erken kalktığınızı ve balon içerisinde hareket alanınızın çok kısıtlı olduğunu göze alarak giyinin derim. Özellikle ayaklarınız üşüyebilir.
– İniş farklılık gösterebiliyor şöyle ki; son balon turumda direkt aracın römork kısmına inerken; önceki turda toprak zemine biraz sert bir iniş yapmıştık.
– Balon turu yaklaşık 60 dakika sürüyor ve hava şartlarına göre 150 – 500 metre yüksekliklere çıkılarak gerçekleştiriliyor.

Balon Turu Tehlikeli Mi?

Doğa ve çevre faktörlerin etkili olduğu bir yerdesiniz ama size tavsiyem güzel firmaları tercih etmeniz. İşinin ehli pilotlar her zaman daha avantaj sağlıyor. Ne yazık ki bu da bir rant olduğu için; deneyimsiz pilotlar görev alıp risk unsuru olabiliyor. Aldığınız hazza bakın ve şunu unutmayın; günde çok sayıda balon kalkıyor ve yüzlerce kişi anın tadını çıkarıyor. Önemli kaynaklar; balon turunun uçuşlar içinde en güvenli yol olduğunu söylüyor.

Sabah Erkenden Kalkmak Zorunda Mıyım?

Evet böyle bir durum var balon turu ile ilgili. Kapadokya Balon Turu Hakkında Bilgiler kısmında da buna değinmesek eksik kalırdı. Örneğin; kışın balon turuna giderseniz saat 05:30 gibi uyanmanız gerekiyor. Bunun bir de yaz mevsimi var ki o daha erken. Hatta yazın gidildiğinde hiç uyumayıp ertesi gün uyumak daha iyi sanki 🙂
Şöyle bir durum söz konusu; Sivil Havacılık Kurumu bilgilendirmesiyle karar verilen uçuşlar yapılıyor burada. Denk gelirseniz öğlen uçuşlarına da katılabiliyorsunuz. Bu hem o anki yoğunluğa hem de kurumun balonların uçuşuna izin vermesiyle oluyor.
Söylenene göre bu izin kışın verilirmiş ve yazın böyle bir hava durumu kolay kolay yakalanmadığı için; uçuşlar da öğle saatlerinde olmazmış.
Evet doğa harikası bir yer ve bunun için bence sabah kalkıp gün doğumunu da izlemek emsalsiz. Zaten dönünce güzel bir uyku çekip sonrasında rahat rahat kahvaltınızı yapabilirsiniz.
Evet artık gökyüzündesin.

Hangi Balon Firması

Kapadokya Balon Turu Hakkında Bilgiler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler yazısında aklıma gelen bilgileri sıraladım. Son olarak benin en memnun kaldığım firma Royal Balloon oldu. Kahvaltısı, personeli ve uçuş konforu gerçekten güzeldi. Size de gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Ve Kısa Bir Youtube Videosu

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir