Kaybolan Pasaporttaki Schengen Vizesi

Kaybolan Pasaporttaki Schengen Vizesi

Kaybolan Pasaporttaki Schengen Vizesi

Dünyanın bin bir türlü hali var malum. Bunlardan biri de pasaportunuzun kaybolması ya da pasaportunuzun çalınması. O yüzden kaybolan pasaporttaki schengen vizesi ile ilgili birkaç bilgi vereceğim bu yazıda.

Malum schengen vizesi hem zor alınan hem de uğraştıran vizelerden. Kılı kırk yaran ülkeler ve gidiş dönüş tarihlerinize göre ucu ucuna verilen tarihler hayli canınızı sıkmıştır sizinde. Bir de şöyle düşünün; tatile gittiniz geziyorsunuz ve schengen vizenizin de bulunduğu pasaportunuz çalındı ya da kayboldu. Gerçekten hem moral bozucu hem de; bunu söylemek istemezdim ama masraflı bir iş.

Geçici Pasaport Çıkarma

Pasaportunuz çalındı ve siz hala yurt dışında olduğunuz için öncesinde geçici pasaport çıkarmak için en yakın ülke temsilciliğimize gitmelisiniz. Tabi çalındığına dair tutanak tutturmanız da elzem.
Konsolosluk kısa bir sürede size geçici pasaportunuzu verecek. Tabi bu pasaport adı üstünde geçici pasaport yani ülkeye döner dönmez hemen normal bir pasaport çıkarmak için başvuru yapmalısınız.

Kaybolan Pasaporttaki Schengen Vizesi Nasıl Çıkarılır?

Ülkeye sağ salim döndünüz ve pasaportunuzu da alıp bir oh çektiniz. Üzgünüm ama asıl olay bundan sonra başlıyor. Pasaportunuzda bulunan Amerika Vizesi ve Schengen Vizesi için kurtarma seçeneği ne yazık ki yok. Yani 5 yıl vizeniz var ve geçen ay aldınız. Olsun görevli tekrardan başvuru yapmanızı söylüyor size. Tabi bunu da konsolosluk aracılığıyla değil vize alır gibi yapmanız lazım.
Yani VFS Global aracılığı ile aldığınız vizeyi tekrar evrak toplayarak VFS Global aracılığıyla alıyorsunuz. Bu hemen şunu getiriyor akla; evet aracılık hizmeti de ödüyorsunuz. Özetle schengen vizesine nasıl başvuru yaptıysanız aynen başvuru yapıyorsunuz. Sadece başvuru yaparken pasaportunuzu kaybettiğinizi, önceki vizeniz hakkında bir yazı ve varsa vize fotoğrafınızı dilekçeye ekleyebilirsiniz.

Eski Vize Sürem Kadar Vize Alabilir Miyim?

Genelde kaybedilen pasaportunuzdaki schengen vizesinin süresi kadar vize alıyorsunuz. Örneğin; 1 yıllık vizeniz varsa aynı o şekilde vize yazılıyor tabi verildiği tarihten itibaren ve kalma süresi de sıfırlanmış oluyor bu durumda.
Tabi bahsetmekte fayda var; schengen vizesi kestirilemez vizelerden yani bu sefer 1 yıl aldın bir dahaki sefere 5 yıl alırsın muhabbeti her olayda tutmuyor. Dolayısıyla bu yazdığım genel geçer ve pek çok kişide görünen durum ancak 1 yıllık vizesi olup 5 günlük vize alanlar da yok değil. Siz her ihtimali düşünerek dilekçenizi ekleyin derim.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

O kadar anlattık bir de Schengen Vizesi Nasıl Alınır? sorusuna değinelim. Tıklayıp ulaşabileceğiniz linkteki bilgilerle schengen vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Bu yazıda Yunanistan’dan alınan Schengen Vizesi var ama diğer Schengen vizeleri de aynı şekilde alınıyor.
Diyeceksiniz ki; “Bunu söylemek için geç kaldın.” Umarım öyle değildir ve bu yazıyı bir gün başıma gelir diye okuyorsunuzdur. Bu yüzden ben şu yazıyı da ekleyeyim buraya; Güvenli Seyahat İçin İpuçları.
Size şimdiden kolaylıklar ve bol şanslar..

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir