Kız Kulesi’ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti ve Bilgiler

Kız kulesi ziyaret saatleri. Kız kulesi nerede ve nasıl gidilir? Kız kulesi tarihi ve kız kulesinde yeme içme önerileri.

Kız Kulesi’ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti ve Bilgiler

İstanbul’un en önemli simgelerinden bu şirin kule. Şehre her gelenin merak ettiği ve hikayesiyle bizlerde daha da hayranlık uyandıran.
Geçen günlerde yayınlanan Galata Kulesi yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şimdi konumuz; Kız Kulesi’ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti ve Bilgiler.
Öncelikle konum olarak şehrin göbeğinde desek abartmış olmayız ve ulaşım şeklini de düşünürseniz; her yerden buraya gelmeniz ve bu güzel eseri ziyaret etmeniz kolay. Fotoğraf çekimi ve kuleyi gözlemlemek için çeşitli tercihler olabiliyor ancak sahilden izlemek sanki en güzeli. Hem güzel kareler alıp hem de simit çay eşliğinde deniz havasının tadını çıkarabilirsiniz.

Kız Kulesi Tarihi

Yaklaşık 2500 yıllık bir geçmişi var Kız Kulesi’nin. Üsküdar sınırları içerisinde yer alan tek Bizans yapısı olarak ayrı bir öneme de sahip.
Evliya Çelebi kule hakkında şöyle diyor : “Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam 80 (seksen) arşındır. Sathı mesehası iki yüz adımdır. İki taraftan kapısı vardır.
Kız Kulesi, tarihin belirli dönemlerinde çeşitli görevlerde kullanılmış. Bu görevlerden başlıcaları; boğaz kontrolü, gözlem, askeri üs gibi konulardır. Bu görevlerden en uzun süreli ve değişmeyeni de geçen gemilere yön göstermesi ve ışığıyla yardım etmesidir şüphesiz.
Yapımı ile ilgili kesin bir bilgi yok ama milattan önceki dönemde Asya sahillerinden kopan bir parçanın bölgede sabitlenmesi ile oluşmuş. Sonrasında Atinalı Komutan Alkibiades, vergi almak ve kontrolü sağlamak için bu adanın üstüne bir kule inşa ettirir.

Kız Kulesi Efsanesi

Böyle güzel bir kule ile ilgili sayısız efsaneler üretilir tabi.. Bunların içinden en sevdiğimiz Sepetteki Zehirli Yılan Efsanesi.
Bu efsaneye göre; falcı tarafından krala kızının yılan sokması sonucu öleceği söyleniyor. Kral da kızını çok sevdiği için bir çözüm düşünüyor ve denizin ortasına ev yaptırmakta buluyor. Denizin ortasındaki bu yapıya haliyle yılanın ulaşamayacağını düşünüyor ve bir nevi kızını buraya hapsediyor.
Günler belki de aylar sonra kralın kızının canı üzüm çekiyor ve ana karadan sepette üzüm getiriliyor. Kaderin önüne geçilemeyeceğini anlatır gibi; getirilen sepetin dibine çöreklenen yılan kralın kızını zehirleyip öldürüyor.
Okullarda ve halk arasında en çok anlatılan efsane budur sanırım. Benim de en çok duyduğum ve okul yıllarımda da kitaplarda anlatılan efsane buydu. Tabi Evliya Çelebi Seyahatnamelerine bakınca olayın daha farklı olduğu görülüyor. Bu da ayrı konu tabi.

Kız Kulesi’ne Nasıl Gidilir

Kız Kulesi'ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti ve Bilgiler

Üsküdar Salacak tarafından kalkan teknelerle haftaiçi ulaşım sağlanabiliyor. Dilerseniz haftasonu Kabataş’tan da ulaşabilirsiniz. Rezervasyon yaptırmanıza gerek yok.

Kız Kulesi’nde Kahvaltı

Gelelim günün en önemli öğününe. Burada çay içilmeye doyulmaz bence.
Kız Kulesi’ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti ve Bilgiler kısmına değindik ama en sorulan kısımlardan biri de kahvaltı. Kız Kulesi’nde Kahvaltı yapmanız elbette mümkün ancak rezervasyon durumunu kontrol etmeniz ve menü hakkında bilgi almanız gerekecektir. Malum sürprizle karşılaşma durumunuz da olabilir. Buradanın da bir işletme olduğunu unutmamakta fayda var. Kız Kulesi’nde Kahvaltı konusu içinde değerlendirilemez belki ancak burada alkol servisi yok. Dolayısıyla kahvaltı değil de akşam yemeği istiyorum derseniz alkolsüz almanız gerekecek bilginiz olsun.

Kız Kulesi Ziyaret Saatleri ve Ücretler

Bir diğer önemli konu da ziyaret saatleri ve tabi ki ulaşım.
Hafta içi :
Salacak – Kızkulesi – Salacak 09:00-18:30 saatleri arasında
Kapanış: 19:00

Haftasonu:
Kabataş -Kız Kulesi:10:00 – 18:00 arası her saatbaşı
Kız Kulesi – Kabataş: 10:45 itibariyle her saat başına çeyrek kala 18:45 e kadar.
Salacak – Kız Kulesi – Salacak 09:00 – 18:30 saatleri arasında sürekli.
Kapanış: 19:00

Yetişkinler kişi başı 20 TL
Öğrenci ve 60 yaş üstü kişi başı 10 TL
Haftanın 7 günü hizmet veriyor.

Kız Kulesi Restaurant

Haftanın 7 günü hizmet veren restorana rezervasyon yaptırıp gitmenizde fayda var. Haftaiçi müze giriş ve ulaşım dahil kahvaltı 40 TL iken; haftasonu aynı şartlarda 75 TL. Dilerseniz öğle yemeği ve akşam yemeği seçenekleri de var.Yukarıda konuyu açıklamıştım ancak tekrar belirtmekte fayda var. Burada alkol servisi yok. Dolayısıyla yemeklerin alkolsüz olduğunu unutmayın.
Birkaç kere gittiğimde kahve ve bunun gibi sıcak içecekleri içme imkanım da olmuştu ve herhangi bir rezervasyon yaptırmamıştım.
İstanbul’da olup bu kuleyi ziyaret etmemek, bu havayı solumamak gerçekten kayıp. Hiç durmayın gidin görün.

Share

Comments

  1. bu haftasonu gidiyorum çok teşekkürler

  2. Ellerinize sağlık. gitmeden önce iyi oldu saygılar selamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir