Kızlar Sivrisi – Antalya Elmalı

            Askerden gelince ne yapayım diye düşünürken TODOSK’un düzenlediği 20.Ulusal Yaz Dağcılığı Şenliğine katılmaya karar verdim.Otobüs yolculuğu ile Antalya Otogarına ulaştım.Programda TODOSK’un otogardan alacağını bildiğim için rahattım.Şenlikte de yemek verileceğinden ocak,tencere v.s götürmemiştim.Çadır,uyku tulumu,mat ve kıyafetler bu faaliyet için yeterliydi.Tabi kaskı da unutmamak gerek..
         Sıcak bir karşılamanın ardından 08:30 da otogardan Elmalı ya yola koyulduk.Saat 11:00 gibi Elmalı ya vardık ve gezmeye başladık.
         Ketenci Ali Paşa Cami’nin avlusunda biraz soluklandıktan sonra yemek için mekan aramaya başladık.Bu arada Cami 1610 tarihinde yapılmış ve gerek avlusuyla gerek iç yapısıyla çok güzel.
         Bilgileri topladığımız için yemek konusunda pek sıkıntı çekmedik çünkü rotamız “Şişçi Ömer’in Yeri” ni gösteriyordu.Mekan lüks sayılmaz ama yemeklerin tadı çok güzel..Elmalı Şiş söyledikten sonra ortaya piyaz istedik fakat piyazın içine tahin katıldığı için tadı biraz farklıydı.Açıkcası tahinin yakışmadığını söylemem gerek.

                        Közlenmiş soğanlarda ekmek gibiydi..
          Yemekleri yedikten sonra çayımızı içtik ve tatlı önerisi geldi mekanın sahibinden.Kaymakla yapılan un helvası..Hava sıcak olduğu için pek sıcak bakmadık ama ortaya söyleyelim dedik kırmayalım..Gelen helvanın üzerine Elmalı’nın meşhur dondurmasını da koydurduk.Hayatımda yediğim en güzel helvaydı desem yalan olmaz sanırım..İyiki önermiş ve ısrar etmiş bende denemiş oldum.İçerisinde şeker hiç yokmuş tamamen kaymak..


                            Un helvasının üzerine dondurma
           Yemeği yedikten sonra arkadaşlarla kamp için alışveriş yaptık.
           Anadolu ya gittiğimde marketlerden alışveriş yapmamaya çalışıyorum.Yerel halka katkı sağlamak için bakkallardan ya da ufak işletmelerden alışveriş yapmak daha cazip geliyor.Öbür türlü şehirleri esir alan büyük market zincirleri Anadolu daki ufak esnafı yıkacak.


                                             Elmalı Cadde
          Elmalı’dan saat 13:30 gibi hareket ettik ve yaylaya varmamız ortalama 1 saat 30 dakika sürdü.Çadırlarımızı kurduktan sonra rahat bir nefes aldık.Hazır boş zamanımız varken fotoğraf çekmeyi tercih ettim.Etrafı dolaştım ve havayı soludum ta ki yağmur bastırana kadar 🙂 ortalama 1 saat yağdı ama ortalığı iyice sulandırdı neyseki akşam yemeği saati gelince yağmur dindi ve hava eski haline döndü.

          TODOSK’un dağ evi hizmette değil çünkü çatısı uçmuş tamiratta biraz zaman alacakmış bu yüzden herkes çadırda kaldı.Kamp alanında su yok ne yazık ki.. 

       


            Yemek biter bitmez kahvemizi içelim dedik.Kızlar Sivrisi ‘ne karşı kahve yudumlamak ayrı zevkti yanında da hurma vardı 🙂
          Kesin sessizlik 22:00  ve zirveye hareket 04:30 olarak belirlenmişti.Bizde bu saatlere uyarak hazırlıklarımızı yaptık.Sabaha karşı biraz daha erken kalkarak su ısıtıp çantalarımızı hazırladık.
          Çoban köpeklerinin yanından zirveye doğru tırmanışa geçtik.Gün ağarıyorken güneşte sıcaklığını ağır ağır belli ediyordu.


          Neyseki birkaç taş düşme riskini saymazsak sorunsuz olarak zirveye ulaşmayı başardık.Hatıra fotoğrafı çektirdik.Öncesinde hazırladığım gezi parkı yazısını da bu karelere ekledim 🙂


         Zirveye saat 10:30 da vardık.Öngördüğümüz bir saatti ve rahat bir şekilde inişe geçtik.Çarşak hat üzerinden inişimiz de yaklaşık 3 saat sürdü yani 13:30 da kamp alanına varmıştık.Biraz dinlendikten sonra yakıcı sıcaktan kurtulmak için hızlıca toparlandık tabiki doğaya ayak izimizden başka bir şey bırakmadan..

                                               Dönüş Yolu

          Dönüşte yemek için pek iştahımız yoktu ama Korkuteli’nde bulunan dondurmaları tatmak istedik.


          Limonlu,vişneli,sütlü ve kakaolu çeşitleri var.Özelliği ise yanık dondurma oluşu.Kulağa ilginç geliyor ama dondurmada is kokusu ve tadı var.Bana soracak olursanız denemeyerek pek birşey kaybetmiş sayılmazsınız.Yanmamış halde yemeyi tercih ederim 🙂

         Bitiriken : Yazım biraz faaliyet raporu tarzında oldu ve hazır böyleyken gps rotasını da paylaşmak istedim.
          Kamp yüksekliği 1950 mt , zirve ise 3086 mt yüksekliğinde..


Share

Comments

  1. Gezen Tilki Yatan Aslandan Yeğdir.. : Temmuz 3, 2013 at 8:05 am

    Yorumu burada yeni gördüm teşekkürler 🙂

  2. çok lezzetli bi gezi olmuş (:

  3. Gezen Tilki Yatan Aslandan Yeğdir.. : Temmuz 3, 2013 at 1:18 pm

    birkaç kişiden daha duydum bunu..Olmadı bir ara kampçılık diye yazı yazıp yayınlarım malzemeleri tanıtırım kendimce 😉

  4. Kıskandım. Çadırda uyumakla ilgili daha çok detay verseydin keşke merak ettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir