Koh Phi Phi Adasına Ulaşım, Gezilecek Yerler ve Tekne Turları

Koh Phi Phi Adasına Ulaşım, Gezilecek Yerler ve Tekne Turları

Koh Phi Phi Adasına Ulaşım, Gezilecek Yerler ve Tekne Turları

Tayland’a geldiyseniz Koh Phi Phi’yi görmeden olmaz. Ülkenin en popüler turist merkezi burası ve yazı da Koh Phi Phi’ye dair her şey var. Koh Phi Phi Adasına Ulaşım, Gezilecek Yerler ve Tekne Turları yazı başlığı ancak çevresi ile ilgili de bilgiler vermeye çalışacağım.
Ülkeye ilk ulaştığınız yerin Phuket olduğunu varsayıyorum çünkü Phi Phi Adalarına uçak v.s gibi uluslararası bir taşımacılık söz konusu değil. Yazıya başlamadan Phuket Gezi Rehberi yazısına da göz gezdirebilirsiniz.

Koh Phi Phi’nin Phuket’ten çok daha güzel sahillere sahip olduğunu baştan söyleyeyim çünkü tam tersi bir algı var.

Koh Phi Phi Adalarına Ulaşım

Dediğim gibi Phuket’te olduğunuzu varsayıyorum ve Phi Phi Adasına gitmek için yapmanız gereken bir tur firması ile anlaşıp adaya ulaşmanız. Bunun için çok farklı fiyatlar duyabilirsiniz. Tabi bu fiyatlar sezon, karşılaştığınız kişinin insafı gibi şeylere göre değişkenlik gösterebilir.
Ben Phuket’te bulunan 109 Thailand Travel dan biletimi aldım ve cidden uygun bir fiyat vermişlerdi. Hatta size şuradan lokasyonu da vereyim.
Not: Her seyahatimde belirttiğim gibi bunda da fiyatları öncesinde kontrol etmenizi şiddetle öneririm. Burada ben sıcak bir arkadaşlık kurup oturup meyve bile yedim o yüzden belki de bana ucuza vermiş olabilirler 🙂

Koh Phi Phi Adalarında Konaklama

Phi Phi Adası Tayland’ın en pahalı tatil yeriymiş bilginiz olsun. Gerçekten fiyatlar diğer yerlere göre bir tık pahalı.
Konaklama ile ilgili bir çok alternatif var. Adaya gitmeden Booking, Agoda v.s gibi siteleri kullanarak rezervasyon yapabilirsiniz ya da ben gibi çantanızı yüklenip kapı kapı gezersiniz.
Bu ada ile ilgili de bağlantımı vereyim size hadi yine iyisiniz. Tamam kabul ediyorum yorumları kötü, mekan pek temiz değil ama uygun fiyatlı ve sahipleri çok iyi. Buradan Paradise Dorm ‘a ulaşabilirsiniz. Hostelin sahipleri Pakistanlı ve Türk olduğunuzu görünce acayip derecede sıcak davranıyorlar. Ben çok ama çok sevdim buranın sahiplerini öyle ki tekne turunu bile buradan aldım ve size de şiddetle tavsiye ederim. En uygun turu aldığım gibi, bu turla ilgili bir de önemli ipucu öğrendim. İlerleyen kısımlarda onu da paylaşıp sizi sevindireceğim 🙂
Adada bir çok alternatif var yani fiyat konusunda şu kadar bu kadar deyip sallamak pek anlamlı değil. Sezonda giderseniz haliyle çok daha pahalı ve cep yakan cinsten olabilir. Siz yine de dediğim rezervasyon uygulamalarından kontrol edin hemen hepsi orada var.

Koh Phi Phi Nerede Ne Yemeli

Yeme içme konusunda da haliyle çok alternatif var. Merak etmeyin adada çok sayıda Müslüman nüfus bulunuyor ve helal yemek yiyebileceğiniz yerler yeteri kadar var. Adada Pier tarafına gidip etraftaki restoranlara bakmanızı önereceğim size. Örneğin; Anna’s Restaurant, Le Grand Bleu ve o çevredeki değişik alternatifler yüzünüzü güldürecektir. Fiyatlar aşağo yukarı 200 baht ve üstü gibi düşünebilirsiniz. Tabi bu söylediklerim lokal yemekler. Bir de bahsettiğim hostelin çevresinde de uygun fiyatlı güzel yerler var ama bu bölgeye göre bir tık pahalıdır bilginize.

Koh Phi Phi Gece Hayatı

Adanın profili genelde genç ve Avrupalı / Amerikalı turistlerden oluşuyor. Hal böyle olunca da partiler kaçınılmaz. Öncesinde barları gezip sonrasında plaj eğlencelerine katılabilirsiniz.
Öneri : Eğlenceyi seven ve ben ağzımın tadını bilirim derseniz önerim şu olacak; plaj partilerinde ucuz bir kova içki söyleyin. Bunlar plastik kovalar içinde buzla servis edilen içkiler ve genelde içine konan içkiler hem ucuz hem de kalitesizdir. Bu yüzden adada bulunan zincir marketten içkinizi alıp; sonrasında kovaya boca etmenizi, gerekirse başka içecekler alarak kovada bulunan buzla tadını çıkarmanızı şiddetle öneririm. Böylesi hem daha uygun hem daha lezzetli. Plaj partilerine gelince, muhakkak katılın. Danslar eğlenceler, ilerleyen saatlerde alkolün dozunu kaçıranlar.. Tamam susuyorum devamı adada.

Koh Phi Phi Adası Tekne Turları

Geldik en önemli etkinlik Phi Phi Adaları turuna. Bulunduğunuz ada güzel ama çevresi çok çok daha güzel. Mesela Maya Bay var Leonarda Di Caprio’nun Kumsal filminin çekildiği yer. Şöyle söyleyeyim o adadan dahi güzel adalar var turun içinde.

Rota şöyle; Viking Cave, Mamboo Island, Monkey Beach, Maya Bay olarak sonlanıyor. Bir de açıklarda şnorkel ile dalıp mavi balıkları görüyorsunuz ki gerçekten mükemmel. Sabah erken saatlerde botla çıkıp yaklaşık 8 kişilik gruplarla turu yapıyorsunuz. Yemek ve içecekler tura dahil. Yanınızda isterseniz yiyecek bir şeyler alabilirsiniz tabi ama bence gerek yok çünkü çok sıcak oluyor.
Bu bahsettiğim günübirlik turlar ama dilerseniz akşam çıkıp gece Maya Bay’de konaklamalı turlar da mevcut. Şahsi fikrimi soracak olursanız Maya Bay biraz abartı ama Mamboo Island ve aralarda gidilen adını hatırlamadığım çok güzel adalar mevcut.

Tekne Turu Fiyatlarına Dikkat

Şöyle dikkat çeken bir başlık attıktan sonra başlayabilirim. Ben turu bahsettiğim hostelden aldım ve 400 baht ödedim günübirlik. Neyseki hosteldeki adam bana söylemişti ama benim haricimde bilinmeyen bir şey vardı. O da turun rotalarında bulunan Maya Bay milli park statüsünde olduğu için ayakbastı parası ödemek gerekiyormuş. Fiyatı da söyleyeyim 500 baht yani turun parasından fazla hatta kimi turlar bunu direkt başta alıyormuş. Ne de olsa Maya Bay’e gideceksin kardeşim dercesine.

Şöyle yapıyoruz; Sizden para talep eden arkadaşa ben Maya Bay’e gitmeyeceğim tekne de uyuyacağım diyorsunuz ve ödemiyorsunuz. Sonrasında dilediğiniz gibi adaya ayak basabilirsiniz. Bu biraz danışıklı dövüş. Turist bilmiyor ne de olsa ödeyecek kafasıyla yapılmış bir oyun. Görevli gibi birine para veriyorlar kimse görmeden ama ne makbuz var ne başka bir şey. Ben de bunu hosteldeki Pakistanlı kardeşlerimizden öğrendim 🙂

Koh Phi Phi Adalarında Tüplü Dalış

Adaya ilk adım attığınızda tüplü dalış ekipmanlarını ve size tur satmak isteyen eğitmenleri göreceksiniz. Tekneden iner inmez zaten karşınızdalar ve her yürüyüş güzergahında görmemenizin imkanı yok. Dalış turları ile detayları oradan alabilirsiniz ama turlar ortalama 900 – 1000 Baht ve üzeri olarak devam ediyor. Tabi buna lisans v.s gibi şeyler de eklenirse biraz şişiyor bilginiz olsun ama burada da pazarlık yapıldığını unutmayın.

Kaya Tırmanışı

Koh Phi Phi Adasına Ulaşım, Gezilecek Yerler ve Tekne Turları yazısında sıra geldi kaya tırmanışına. Türkiye’de zaman zaman yaptığım kaya tırmanışını burada da yapabiliyorsunuz. Emniyetli ya da free tırmanış seçeneklerini seçip hiç bilmeseniz bile tırmanışı gerçekleştirebilirsiniz. Eminyetinizi alan bir hocanız ve altınızda masmavi bir deniz var unutmayın.
Burada şahsi fikrimi söyleyeyim; tamam tırmanış parkuru çok güzel ve manzara harika. Ancak kaya tırmanışı bu denli sıcakta o duvarları tırmalayarak zevkli bir hal almaz. Kısa parkurları belki deneyip arada suya girip çıkarsanız bir nebze kabul edilebilir. Kaya tırmanışı turu yarım gün sürüyor ve fiyatlar ortalama 800 – 1000 Baht arasında. Bu turları da bahsettiğim hostelden alabilirsiniz.

Bamboo Dövme Yaptırmayın!

Bu da seyahatinizde eksik kalsın 🙂 Şaka bir yana ciddi anlamda hem istediğiniz desen tutmuyor hem de hijyenik bir yanı yok. Bir de acı verdiğini söyledi yaptıran bir arkadaş ki bence değmez. Benzer dövmelerin Güneydoğu Asya turunda gittiğim budist tapınaklarında yapıldığını gördüm yani bir nevi ritüel olan bu işlemi ticarete çevirmişler.

Koh Phi Phi Adasında Alışveriş

Adada çok sayıda boncuk, kolye v.b gibi hediyelik eşyalar satılıyor. Size şöyle bir önerim olacak bunun için; Koh Phi Phi’nin en pahalı turizm destinasyonlarından biri olduğunu söylemiştim. Her halukarda Phuket’e döneceğinizi düşünerek, orada bulunan market ve pazarlardan hediyelik eşyalarınızı almayı tavsiye ederim. Haliyle Phuket’te alternatif çok ve bununla birlikte fiyatlar da daha uygun. Türkiye ile kıyaslayamayız elbet yani Phi Phi ve Phuket her şekilde ülkemizden ucuz ama dönüş yolunuzda olan Phuket’i tercih etmenizi tavsiye ederim.

Koh Phi Phi View Point Manzarası

Koh Phi Phi Adasına Ulaşım, Gezilecek Yerler ve Tekne Turları yazısının son kısmı view Point. Adaya giden herkesin yaptığı bu aktiviteyi sona sakladım. Bu izleme noktasından Phi Phi Don ve Phi Phi Le’yi tüm ihtişamıyla görebiliyorsunuz. Gün batımından önce gidip hem günü hem de günün batışını görmenizi öneririm. Dik bir merdiven kullanacağınızı ve bu tırmanışın yaklaşık 20 dakika süreceğini de söylememde fayda var. Zirvede bir kafeterya bulunuyor ve dilerseniz orada da bir şeyler içebilirsiniz. Gün batımını izledikten sonra da aynı yoldan aşağı yürüyerek ineceğinizden yanınızda fener bulunmasında fayda var. En kötü ihtimal gün batımını izleyen ekiplerden birine takılır böylece ışıklarından faydalanırsınız 🙂
Gün batımı saatini kontrol edip öncesinde yer kapayım diyebilirsiniz ancak seçtiğiniz yerde durup klasik fotoğraf karesini yakalamak isteyenler çok olacaktır. O yüzden pek kasmayın.

Son olarak

Birebir yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak Koh Phi Phi Adasına Ulaşım, Gezilecek Yerler ve Tekne Turları yazısını bitirmiş oldum.
Dilerseniz Phuket Gezi Rehberi ve Tayland Gezi Rehberi yazılarını okuyup daha hazırlıklı gidebilirsiniz. Koh Phi Phi Adasına Ulaşım, Gezilecek Yerler ve Tekne Turları yazısı burada bitiyor.
İyi tatiller..

Share

Comments

  1. Siz hep gezin ne güzel biz de görelim buradan 🙂 çok güzelmiş inşallah bana da kısmet olur

  2. phuket etkinliklerini internetten mi ayırtmayı tavsiye edersiniz? yoksa gidince oradan mı almak daha mantıklı? Netteki fiyatlar abartı olabilir diye korkuyorum 🙂

    • Bence yüzyüze görüşüp alın. Nerede ne dahil ne hariç gibi ve fiyatı da bir iki yere sorun. En mantıklısı bu. Bazen dolsun diye ucuza alabiliyorsunuz ama rekabet çok öyle düşünün çok sayıda acenta var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir