Konya Mevlana Müzesi’ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Konya Mevlana Müzesi'ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Konya Mevlana Müzesi’ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Mevlana Celalettin Rumi’nin aşkla ve bilimle yoğrulan felsefesi günümüzde de popülerliğini koruyor ve adından sıkça söz ettiriyor. Konya Mevlana Müzesi’ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti sorusu da bu müze ile ilgili planlarınıza ışık tutacak yazılardan.
Konya’ya gidince muhakkak gidilmesi gereken yerlerden deriz ama sadece bu müzeyi görmeye şehri ziyaret edenlerin sayısı hayli fazla. Özellikle Şeb-i Arus etkinliklerinin yapılacağı Aralık ayında ziyaretler en yoğun halini alıyor.
Şeb-i Arus yani düğün gecesi olarak Türkçeleştireceğimiz anma etkinlikleri de 11 – 17 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Şeb-i Arus

Bu felsefeyi anlamak için bilinmesi gereken terimlerden biri kesinlikle Şeb-i Arus. Mevlana ölüm gününü Allah’a kavuşma günü yani düğün gecesi olarak nitelemiştir. Yani herkesin ayrılık düşüncesini o kavuşma olarak anlamlandırmıştır.
Yılın diğer zamanlarında da gidilebilir ama Şeb-i Arus Anma Etkinlikleri kapsamında gitmenin daha özel ve anlamlı olduğunu söylememde fayda var.

Mevlana Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Müze, Konya’nın merkezinde bulunuyor ve bir çok yolla ulaşım mümkün. Şuraya lokasyonu bırakalım ne olur ne olmaz.
Otogar’dan gelen ziyaretçilerin; tramvay durağını kullanarak Alaaddin Durağı’na ulaşması gerekiyor. Duraktan müzeye de 5-10 dakikalık bir yürüme mesafesi var.
Havalimanı’ndan gelenler için de durum biraz benzer. Havataş araçlarını kullanarak Alaaddin Durağı’nda inip yürümek yeterli olacak. Web sitesini tıklayarak sefer saatleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Konya’da Alaaddin Tepesi’nin de ünlü olduğunu söylememde fayda var. Hava güzelse burada oturup bir çay için benden söylemesi.

Mevlana Müzesi Giriş Ücreti

2013 yılında alınan bir kararla girişler ücretsiz. Konya’da okuduğum yıllarda sadece öğrencilere ücretsizdi.
Herkesin girmesi ve öğrenmesi adına güzel bir haber kesinlikle.

Mevlana Müzesi Ziyaret Saatleri

15 Nisan / 2 Ekim (Yaz Sezonu) Açılış Saati: 09:00 / Kapanış Saati: 18:30
3 Ekim / 14 Nisan (Kış Sezonu) Açılış Saati: 09:00 / Kapanış Saati: 16:40
Müzede tatil günü yok ve her gün ziyarete açık.
Dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.
Adres : Konya Merkez
Tel : +90 (332) 353 40 20 / 353 40 21 / 353 40 22 / 351 10 74

Konya ve Mevlana Müzesi Hakkında

söyleyeceklerim özet niteliğinde olacak aslında ama şöyle bir giriş yapayım; Konya’ya gittiğimde hep uğrarım. Mutfak hiyerarşisinden eğitim sistemine kadar pek çok özel nokta var ve müze öyle yarım saatte bitirilecek yerlerden değil.
Etraflıca gezilesi ve çok şey öğrenilesi yerlerden biri. Yürüyüş mesafesindeki bir çok yere de gidip güzel vakit geçirebilirsiniz. Hatta Konya’da Nerede Ne Yenir? yazısını da incelemenizde fayda var.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir