Konya’da Nerede Ne Yenir?

Konya'da Nerede Ne Yenir

Konya’da Nerede Ne Yenir?

En güzel sorulardan Konya’da Nerede Ne Yenir? Sonbaharın ilk günlerinde, ülkemizin toprak büyüklüğü açısından en büyük kenti olan Konya’ya yolum düştü. Geniş sokakları, sayıca fazla bisikletleri ve göz alabildiğince büyüklükteki ovasıyla Konya Anadolu’nun en gelişmiş şehirlerinden biri. Hepimizin bildiği üzere dünyaca ünlü Mevlana’nın türbesi de burada bulunuyor. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük de bu şehir sınırlarında.
Bu yazıda kültürel geziden ziyade lezzet duraklarını elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Gittiğim şehirde ya da ülkede geleneksel yemeği yemezsem kesinlikle büyük bir kısmın eksik olduğunu düşünürüm. Şimdi gelin beğendiğim lezzetleri fotoğraflar desteğiyle size anlatayım.

Tuba Fırın Kebap

Mekan, Karatay Sanayi Sitesi’nde bulunuyor. Beni burayla tanıştıran kişi sabah saatlerinde mekan sahibine telefon açarak iki porsiyon ayırmasını istedi. Zira öğle saatlerinden sonra kebap bulmak imkansızmış ve sadece yerli kuzu eti kullanılıyormuş. Ben abartıldığını düşünsem de bir başka gün öğleden sonra mekana gittiğimde “ne yazık ki kalmadı” cevabını aldım. Turşu, salata ve köy yoğurdundan yapılmış ayran masanıza hemen geliyor. Özellikle ayran ve etin yanında ikram edilen soğan çok lezzetli. Soğanı ekmeksiz bile yiyebilirsiniz benden söylemesi.
Mekan çalışanları hoşsohbet ve güleryüzlü. Çatalla eti kemikten ayırmaya uğraştığımı gören çalışan; “Abi bu elle yenir” dedi. Tabi zorlanınca eller devreye giriyor ama et lokum kıvamında. Ufak bir öneri; dışarıda yerseniz sinekleri de hesaba katmalısınız.

Adres :
Karatay Sanayi Sitesi Demir Sok. No:37 Selçuklu / Konya
Tel : 0332 235 17 66

Gülbahçesi Konya Mutfağı

 

Mevlana Müzesi etrafında bulunan, yöresel yemekleri yiyebileceğiniz bir mekan. Bana biraz turistik gelse de tatlar hoşuma gitti. Özellikle bamya çorbası denenmeye değer. Yağmurlu ve serin bir havada çorba ile verilen sıcak ekmek bana ilaç gibi geldi.
Sac arası tatlısı, iki sac arasında pişirilip servis ediliyormuş. Tabi günümüzde böyle pişirileni bulmak oldukça zor. Yanında çömlekte doğal yoğurt ve bitimi de meşhur sac arası tatlısı ile yaptım. Sacarası tatlısı güzel ama yoğurt için aynı şeyi söyleyemem daha doğrusu doğal bir tat damağımda bırakmadı.
Adres :
Mevlana Külliyesi Yanı Karatay
Tel : 0332 353 07 68

Köfteci Ateş Baba

Konya’da Nerede Ne Yenir yazısının son mekanı. Yukarıda anlattığım ve tadı damağımda kalan Tuba Fırın Kebap’ın karşısında. Karatay Sanayi Sitesi’nde buluyor bu güzel mekan. Doğrusunu söylemek gerekirse beklentimi yüksek tutup gitmiştim ve hayal kırıklığına uğramadım.
Masaya; acılı domates ezme, cacık, piyaz, patlıcan salatası, roka ve sıcacık pide geliyor. Köfteyi beklerken hepsinden ufak ufak tattım ve favorim tartışmasız patlıcan salatası. Hafif acılı olmuş ve kıvamı da tam yerinde. Domates ezme biraz daha acı olsa harika olurmuş ama yine de kurtarıyor.
Köfte,kuzu etinden yapılıyor ve tam sevdiğim gibi az pişmiş olarak servis ediliyor..Kısacası et yediğinizi hissediyorsunuz. Tadını Sivas’ta yediğim Kirli’nin Köftesi ne benzettim.
Ateşbaba Köftecisi Konya’da uğramanız gereken mekanlardan.
Adres :
Karatay Sanayi Sitesi Demirli Sok. No:2 Karatay
Tel : 0332 233 87 87

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir