Kopi Luwak

Kopi Luwak

Kopi Luwak

Dünyanın en pahalı ve en az üretilen kahvesi Kopi Luwak olunca ve Endonezya’ya da gidince “nedir bu Kopi Luwak” diye merak ettim. Özellikle Endonezya ile özdeşleşmiş bir kahve ama bunun yanında Vietnam seyahatimde katıldığım turlarda da luwak kahvesine rastlamıştım.
Kopi Luwak ‘ı şöyle anlatmaya çalışayım : Kopi; Endonezya yani Bahasa dilinde kahve anlamına geliyor. Luwak ise kahve çekirdeklerini yiyen hayvanlara verilen isim. Luwaklar kedigiller familyasından olup; özellikle Güneydoğu Asya’da ormanlarda yaşıyorlar.
Kahvenin üretimine gelince; luwaklar ağaçların üzerindeki kahve meyvelerini yutarak mideye indiriyor ve ufak bir fermantasyon geçiren meyve dışkı yoluyla atılıyor. Dışkıdan ayıklanan kahve çekirdekleri dezenfekte edildikten sonra kavruluyor. Kilosu 500- 600 USD civarında olduğu söyleniyor ki ciddi manada büyük bir rakam.


Buraya kadar herşey normal ama ben başımdan geçen bir olayı sizinle paylaşarak aslında ne denli korkunç birşey olduğunu anlatacağım.
Endonezya’da Couchsurfing kullanarak konakladığım evde bulunan arkadaşım, evlerinde luwak olduğunu söyledi. Tabi ben inanmadım ve görmek istedim. Avcılık yapan komşuları iki adet luwak tutarak hediye etmiş ve bu arkadaşlar da ufak bir kafese ayrı ayrı iki luwakı koyarak beslemeye başlamışlar. Bu ufak kafesteki luwaklar öğle saatlerinde sıcağın altında baygın halde yatıyorlardı. Sonrasını görünce baya baya şaşırdım.
Haliyle bu canlılara verilen kahve çekirdekleri kafein v.s barındırdığı için farklı bir tepkimeye neden oluyor. Bir süre sonra hayvan kendini kafesin duvarlarına vurmaya dolayısıyla enerjisini boşaltmaya uğraşıyor. Gördüğüm görüntü ciddi manada korkunçtu ve ben evden ayrılınca çocuktan bir mesaj aldım. Luwak parmağını ısırmış.
Anladığım kadarıyla bu canlılar doğada kahve meyvesini yiyorlar ama bunun yanında başka şeyler de yiyip ağaç dallarında gezerek enerjilerini bir şekilde tüketiyorlar fakat iş ticari boyuta gelince; ağızlarına zorla kahve meyvesi sokulduğunu, dışkı problemi yaşamaması için çeşitli şeyler verildiğini, yaşlanan luwakların doğaya geri bırakıldığını ama avcılık yetisini kaybeden hayvanların kısa sürede öldüğünü öğreniyorsunuz. Tek kelimeyle korkunç.

Tadı Nasıl ?

Bu manzaraları görmeden önce kahveyi denemiş bulundum.
Tadı bir nebze çikolataya benziyor.Alıştığımız kahve gibi acı ve sert değil.Bunun da meyvelerin mide enzimleriyle yumuşatıldığı için olduğu söyleniyor.

Tercih Eder Miyim ?

Net bir şekilde “bir daha asla!”
Filmlerde gösterilip özendirilmesi ve sosyal medyada sıklıkla paylaşılıp çok özel olarak lanse edilmesi bu kahveyi meşhur kılmış ama bence buna değecek birşey değil.Bunun yanında büyük bir eziyete ortak olduğunuz da ortada.
Ben yaşadığım ufak bir anıyı sizlerle paylaştım tercih sizin.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir