Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba Vizesi Nasıl Alınır

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba ile ilgili şöyle bir bilgi paylaşarak konuya girmek istiyorum; Dünyada en çok görülmek istenen ülkeymiş Küba. Tabi benim de görmek istediğim, fotoğraflara bakınca keşke dediğim bir ülkeydi. Neyse ki sonunda Küba seyahati zamanı geldi ve öncesinde Küba Vizesi Nasıl Alınır? sorusunun adım adım cevabını da öğrenir öğrenmez sizlerle paylaşmak istedim.

Meksika üzerinden gideceğim Küba seyahati ile ilgili bilgiler gelecek ama şimdi konumuz sadece Küba vizesi.

Küba Vize İstiyor Mu?

Şöyle bir ibare var Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde; “diplomatik, hizmet ve hususi pasaportlar karşılıklı olarak vizeden muaf, umuma mahsus pasaportlar vizeye tabidir.” Özetle; umumi yani bordo pasaport sahiplerinin Küba vizesi almaları gerekiyor. Bunun yanında vizeden muaf pasaportların sahipleri de; 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizesiz seyahat edebiliyorlar.

Küba Vize Nasıl Alınır? Küba Vizesi Almak Kolay Mı?


Küba vizesi almak zor mu? Cevap; Küba vizesi almak gerçekten kolay daha doğrusu Amerika vizesi ya da schengen vizesi gibi evrak vs toplamanıza ya da vizem çıkar mı kaç gün çıkar gibi düşüncelere dalmanıza gerek yok. Uçak bileti, pasaport ve fotoğraf ile başvuru yapınca almama gibi bir durumunuz olmuyor. Bu yüzden en başta söylemekte fayda var; Küba vizesi oldukça kolay.
Vize başvurusunu da çeşitli yollarla yapabiliyorsunuz. Dilerseniz Ankara’da bulunan Küba Büyükelçiliği’ne başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanında internet üzerinden online Küba vizesi alarak da işinizi halletmeniz mümkün. Tabi bu vizeleri alan yetkili acentalar da bulunuyor.

Küba Vize İçin Gerekli Evraklar

Klasik evraklar listede mevcut ama şöyle sıralayalım;
– 2 adet biyometrik fotoğraf. Bunu fotoğrafçıya söylemeniz yeterli
– En az 6 ay geçerliliğe sahip bir pasaport
– Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonları
– Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
– Vize bedelinin ödendiğine dair dekont
– Başvuru formumun doldurulması.(Bu işlem Ankara Küba Büyükelçiliği’nden yapılan başvurular için geçerli)

Küba Vizesi Ücreti Ne Kadar?

2019 yılı için Ankara Küba Büyükelçiliği tarafından belirlenen tutar 195 TL ve şahsen başvuru yapacaksanız bu bedeli banka aracılığıyla iletmeniz gerekiyor. Acentalar aracılığıyla ödeme yaparım ben derseniz; o zaman acentaya elden nakit olarak ödeme yapabilirsiniz. Tabi bu bedelin üzerine bir de hizmet bedeli alınacağını da belirtmek gerek yani aracı firma da emeğinin karşılığını sizden isteyecektir.

Küba Vizesi Kaç Günlük

Seyahat planınızı yaparken buna dikkat edin derim çünkü Küba vizesi; 30 gün tek giriş olarak veriliyor yani ülkeden çıkıp tekrar girerim derseniz vize sorunu yaşayıp, bir kez daha vize almanız gerekir.

Ankara Küba Büyükelçiliği’nden Küba Vizesi Almak

Biraz araştırınca bu yolun biraz meşakkatli olduğunu göreceksiniz. İstenen evraklar v.s acentaya kıyasla sizi biraz daha uğraştıracaktır ama tercih sizin tabi.
Yukarıda belirtilen evrakları hazırlayıp, bir de başvuru formunu doldurup banka dekontu ile başvuru yapabilirsiniz. Büyükelçilik web sitesinde 1-2 günde vizenin çıktığı söyleniyor ama alanlar birkaç saatte işi çözüp vize kağıdını alıyorlar.
Adres:Çankaya Mahallesi, Pak Sokak. No:1 D:28, 06540 Çankaya/Ankara
Şuraya da konum bırakayım.

Acentalar Aracılığıyla Başvuru Yapmak

Bildiğiniz üzere pek çok vize firması var ve Küba vizesi alanları da bulmak zor değil. Siz de yetkili turizm acentaları aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz.

Online Başvuru Yapmak

Büyük şehirler dışında ikamet edenler için ya da yoğun çalışanlar için de bu sistem hayli işlevsel. Yapmanız gereken şey; vize için istenen evrakları taratıp iletmeniz ve acentaların sizin adınıza vize başvurunuzu yapması. Bu işlemlerde pasaportun aslı gerekmiyor daha doğrusu Küba vizesi normal bir vize gibi değil de daha çok giriş kartı gibi.

Küba Vizesi Amerika İçin Sorun Olur Mu?

Özellikle son zamanlarda sıkça merak edilen bir konu bu ve Küba Vizesi Nasıl Alınır? konusunda da değinmeden olmaz. Mesela İran pasaportlara istenmediği takdirde damga basmamaya başladı. Bu durum Küba için de geçerli; hali hazırda elinizde bulunan karta damga vuruluyor ve Küba’ya gittiğiniz kağıt üstünde görünmüyor.
Bunun tersi de şöyle; siz Amerika’ya girdim ama Küba’ya giremem diye düşünüyorsanız bu da doğru değil yani dilediğiniz gibi Küba’ya girebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken şey; pasaportunuza damga vurdurmak yerine kart ile giriyor olmanız.

Share

Comments

  1. Scanner bilet : Mayıs 20, 2019 at 1:42 pm

    Vizenin çıkması ne kadar sürüyor ne zaman elimize geçer tahmini süre nedir acaba ?

  2. alo bilet hattı : Mayıs 22, 2019 at 1:34 pm

    Acaba vizenin çıkma süresi tahmini ne kadardır uçak biletini neye göre almalıyım ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir