Küba’da İnternet Bağlantısı

Küba İnternet Bağlantısı

Eminim pek çok kişi Küba’ya gitmeden; Küba’da internet konusunu araştırıyordur tıpkı yaptığım gibi. Bir de Küba Vizesi Nasıl Alınır? konusu var ki onu başka bir yazıda anlattım. Tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Gelelim asıl konuya; “Bu seyahatim de internetsiz geçsin.” diyenleri de duyar gibiyim ama birkaç gün sonra işler biraz değişiyor bence. Banka ödemeleri, iş güç vs derken az da olsa internet iyi gelirdi diyorsunuz. Kesin bilgi denendi.

Yazıya başlamadan önce Gezmelerdeyim Youtube  kanalımda da videonun olduğunu söylemekte fayda var. Küba’da İnternet Var Mı? En Ucuz İnternet Kartı Nerede? videosuna tıklayarak ulaşabilir ya da hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yazıda; Küba’da internete bağlanmak ve konunun ekonomik, devlet vs işlerini de ele alacağız bu yazıda. Yani Küba’da internet yasak mı? Küba Hükümeti internet hizmeti veriyor mu? gibi pek çok konu olacak. Tabi en önemlisi; Küba’da en ucuz internet bağlantısı nerede gibi bir de başlık ile.

Küba’da İnternet Bağlantısı Yasak Mı?

Bu konuyu Küba’nın ekonomik koşullarını göz önüne alarak cevaplamak gerek. Küba; sanayisi olmayan ve sınırlı gelire sahip bir ülke. Tabi bunun yanında ambargo vs durumları da ortada. Haliyle internet altyapısı yetersiz bir ülke. Bu sebepten de ülkenin her yerine internet bağlantısı çekilemiyor. Özetle; konu düşündüğümüz gibi, Küba Devleti halkının bağlanmasını istemiyor vs gibi bir konu değil. Konunun özü para ve imkanların elverişsiz olması. Hatta konuştuğum kişiler; mülkiyet hakkı verilmeyen Küba’da bile ekonomik şartların zorluğu sebebiyle evler satılmış bir zamanlar. Düşük maaşı olan halkın, Amerika ve diğer ülkelerdeki akrabaları para göndererek oturdukları evleri satın almışlar. Bu para gönderme işlemleri için Küba Hükümeti uluslararası bir ödeme sistemini de ülkeye getirmiş.

Küba’da İnternete Bağlanmak


Adım adım anlatayım; ilk önce bir kart alıyorsunuz tıpkı bizdeki kontörlü hat kartları gibi. Kazıyıp kullanıcı adı ve şifrenizi giriyorsunuz sistemden ve internete bağlandınız.
Bağlantı hızı da o kadar kötü değil yani işinizi halledebilirsiniz.
Almış olduğunuz kartların 1 ile 5 saatlik çeşitleri var ve en önemli konu; Küba’da internet bağlantınızın olması için wifi noktalarına erişiminiz gerekiyor. Yani siz kartı aldınız hadi ben şifreyi girip bağlanayım yok. Genelde devlet daireleri ve otellerde bu wifi erişimi mümkün oluyor. Harcamış olduğunuz dakikalar da kredinizden düşüyor.
Film ya da video izlersem daha hızlı düşüyor diye bir şey aklınıza gelmesin çünkü bağlı kalıp data yemeseniz bile süre krediden düşüyor.

Küba’da İnternet Kartı En Ucuz Nerede?


Küba’da en ucuz interneti nereden bulacağınıza gelelim. Şu fotoğraftaki tabelayı gördüğünüz her yerden bulabilirsiniz. Burası tabi devletin kurumu ve açılımı da şu; Empresa de Telecomunicaciones de Cuba (ETECSA) yani birine sorarken de bunu sorabilirsiniz.
Normal şartlarda otelden aldığınız karta 2,5 CUC bazen 3 CUC öderken burada 1 CUC ödüyorsunuz. İsterseniz internet kafe hizmeti de veriyor buralar. Pasaportunuzu ibraz edip bilgisayar seçerek internete bağlanabilirsiniz. Bağlanan kişilere biraz bakma fırsatım oldu ve sosyal medya kanalları, Youtube gibi pek çok sayfada vakit geçiren insan gördüm. Öyle işini hallet ve çık tarzında bir mekan değil buralar. Hatta birinin lokasyonunu bırakayım şuraya.

Aldığım Kartta Sorun Çıkarsa

Hayatım internet olunca pek çok yönüyle inceledim bu konuyu malum. Hatta şöyle bir şey geldi başıma; kartı kazırken deforme oldu ve kullanılamaz hale geldi. Ben de kartı başka bir otelden almıştım ve ETECSA’daki görevliye söyledim. O da bir form doldurup bana yeni bir kart verdi. Böyle sorunlar olabiliyormuş hatta kartı aldınız ve biraz bağlandınız sonrasında baktınız ki internet bitti görünüyor. Böyle bir durumda da başvuru yapıp hakkınızı isteyebiliyorsunuz.

Küba’da İnternet Bağlantı Noktası Bulmak

Sanıldığı gibi zor değil. Baktınız birkaç kişi telefonuna gömülmüş ve aynı noktada bekliyorsa bingo! Burada internet var demektir. Usulca yaklaşıp bilgi alabilirsiniz.
Bazı evlerde de internet olduğunu unutmayın ancak bu evlerde bağlanmak için wifi modem şifresi de girmeniz gerekiyor. Yani önce modem şifresi ile bağlanmak ardından da karttaki kullanıcı adı ve şifre ile girmeniz şart.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir