Laos Vizesi Nasıl Alınır?

Laos Vizesi Nasıl Alınır

Laos Vizesi Nasıl Alınır?

Evet Türk vatandaşlarının zorlandığı vizelerden biri de Laos vizesi. Vietnam vizesi, Tayland’a vizesiz giriş derken bir de; Laos Vizesi Nasıl Alınır? sorusu kafamı kurcaladı tabi. Şimdi adım adım vize işlemini anlatacağım size. Bu arada bu vizeyi arkadaşıma aldık ama ben Vietnam’ı tercih etmiştim 🙂
Vietnam Vizesi Nasıl Alınır? yazısı için de şöyle buyurun.
Laos vizesini de bulunduğunuz ülkenin konsolosluğundan alıyorsunuz ve ben Bangkok’tan Laos vizesi nasıl alınır kısmına değineceğim.

Bangkok’tan Laos Vizesi Nasıl Alınır?

Bangkok‘ta bulunan Laos Konsolosluğu’na gitmeniz gerekiyor tabi öncelikle. Haritadaki yerini de şuraya iliştireyim kolaylık olması açısından. Laos Konsolosluğu’na gitmeniz için MRT hattını kullanarak Huai Khwang istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Duraktan konsolosluğa yürüme mesafesi aşağı yukarı 3,5 km civarında. Ulaşım için çeşitli alternatifler var ve bu da sizin tercihiniz. Mesela ben olsam yürürdüm ya da sürücülü motorsikletlerden tercih ederdim.
Ben ne olur ne olmaz adresi ve telefon numarasını da aşağıya bırakıyorum. Belki arayıp bilgi almak isteyebilirsiniz.
Adres: Khwaeng Wang Thonglang, Khet Wang Thonglang, Krung Thep Maha Nakhon 10310, Tayland
Tel: +66 2 539 6667
Not: Konsolosluk haftasonu kapalı ve haftaiçi de saat 16:00’a kadar hizmet veriyor.

Laos Vizesi İçin İstenen Evraklar ve Vize Ücreti

Bir adet fotoğraf, görevlinin size vereceği form, pasaport ve tabi ki 48 USD tutarında bir ücret talep ediliyor. İsterseniz bunu Tayland Bahtı olarak da ödeyebiliyorsunuz. Formdaki sorular standart, nerede kalacağınız bilgisi istendiğinden dolayı bir yer sallayabilirsiniz ya da google üzerinden bakıp otel adı yazmanız daha mantıklı. Arkadaşım booking üzerinden rezervasyon yapıp ibraz ederim diye düşünmüştü ama gerek kalmadı. Vizeniz ertesi gün elinizde.

Tayland’ın Kuzeyi Khon Kaen’den Laos Vizesi Nasıl Alınır?

Bir de bu işin sınıra yakın kısmı var. Vietnam vizesi yazımı okuyanlar bilirler. Orada da benzer bir şey söz konusuydu. Bangkok’tan ya da Ankara’dan Vietnam vizesi almak zorken; Kamboçya’dan bu vizeyi almak hayli kolay olmuştu.
Burada da benzer bir durum var. Bangkok’taki konsolosluk çalışanları bazen Türk pasaportunu görünce geri çeviriyor ya da yokuşa sürüyorlarmış. Duyumlarım bu yönde ve bunun da çözümü Khon Kaen şehrine ulaşım.
Khon Kaen şehrine Bangkok’tan ulaşım tıpkı Chiang Mai gibi; tren ya da otobüsle olabiliyor. Eğer görmediysemiz Chiang Mai‘yi görün derim size. Benim Tayland’da en sevdiğim yerdi. Neyse konuya geçelim; Laos Konsolosluğu’nun haritadaki yerini de şuraya bırakıyorum.
Burada işlem yaptıran arkadaşlar tıkır tıkır vize aldığını söylüyor. Nedendir bilinmez ama Bangkok’tan kim vize aldıysa yüzü gülmedi. Vietnam, Laos bu ülkeler tabi. Zahmete katlanır mısınız bilmem ama kara yoluyla geze geze gitmek sanki daha iyi ve kesin yol gibi geliyor bana.
Aynı ücretleri ödeyerek vizenizi alıp Nong Khai sınır kapısına gitmeniz gerekiyor.
Yine dayanamadım Khon Kaen Laos Konsolosluğu adresini ve irtibat bilgilerini paylaşayım:
Soi Ruam Pattana, Tambon Sila, Amphoe Mueang Khon Kaen, Chang Wat Khon Kaen 40000, Tayland
Tel: +66 43 393 402

Aklınızda Bulunsun!

Tıpkı Vietnam vizesinde olduğu gibi Laos Vizesi Nasıl Alınır? konusunda da zaman zaman farklılıklar oluyor. Ne yazık ki bu ülkelerin sistemleri her an değişkenlik gösterebiliyor. Bir bakmışsınız sadece ücret almaya odaklı konsolosluklar çeşitli bahaneler üreterek vize veremediğini söyleyebiliyor. hiç bilinmeyen bir sebeple çeşitli evrak talebinde de bulunabiliyorlar sizden. Mesela kredi kartı bilgisi, yanınızda götüreceğiniz para miktarı ya da bilet bilgileri gibi.
Benim tavsiyem bu konsolosluklara e-posta atmanız ya da telefonla arayıp bilgi almanız. Görevlinin ismini de not etmeyi başarırsanız tamamdır. Gidip onu bularak istediği şeyleri harfiyen yerine getirmiş olursunuz. Sonrasında kem küm etme sıkıntısı da kalmaz.
Ne yazık ki Türk vatandaşlarının vize sıkıntısı geçmek bilmiyor.
Neyse yolunuz açık olsun. Dünyada Varlığını Sürdüren 5 Komünist Ülke listesinde yer alan Laos’un tadını çıkarın.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir