Malezya Gezi Rehberi

Malezya Gezi Rehberi

Malezya Gezi Rehberi

Malezya Gezi Rehberi ama adım adım ve parça parça yazacağım bir ülke burası da Tayland seyahatim sonrasında Malezya’ya feribot yoluyla ulaştım.
Tayland’ın Satun şehrinden başlayıp Malezya’nın Langkawi adasına giden.
Langkawi ülkenin freeshop adası olarak adlandırılıyor.
Burada aldığınız ürünler vergisiz bir şekilde satılıyor ve ülkenin diğer şehirlerine göre oldukça ucuz.
Ülke nüfusunun neredeyse %35 gibi bir oranı Çinli Malezyalılardan oluşuyor.%50 civarında müslüman Malaylar ve %10 kadar da Hintliler. Geri kalan kısımda da farklı etnik gruplar var.
Haliyle Malezya Mutfağı’na da ilgi gösteren ben, burada iki mutfağın etkisini çok net gözlemledim.Bunlardan birisi Hint diğeri de Çin. Nüfus yoğunluğuna göre gittiğiniz şehirlerde mutfaklar anında değişebiliyor.
Örneğin; Malacca’ya gittiğinizde Çin yemekleri ön plandayken, müslüman halkın yoğun olduğu Langkawi’de hint yemeklerine daha çok rastlayabiliyorsunuz.
İtiraf etmem gerekirse Güneydoğu Asya turumda olmasa da olur diyebileceğim ülkelerden biriydi Malezya. Ne yazık ki diğerleri gibi beni etkilemedi ya da çok bir şey bulamadım.
Rotamı oluştururken her zamanki gibi yerel halktan birileriyle görüştüm ve bilgi aldım ama yine de o etkiyi yakalayamadım.

Malezya Vize

Malezya vize istemeyen ülkelerden ve 90 gün süreyle giriş yapıyorsunuz.
Madde madde ve ufak detaylarla turuma şeklini verdiğim rotamdan bahsedeyim :

Malezya Rotası : Langkawi – Penang – Kuala Lumpur ve Melaka

Langkawi

Malezya Gezi Rehberi

Ramazan ayında ulaştım ondan mıdır bilinmez bir yemek pazarı kuruluyordu daha doğrusu Ramazan pazarı dillere destan. Büyük açık bir alanda ne isterseniz var ve ucuz. Yazının başında da belirttiğim gibi freeshop alanı gibi bir ada ve özellikle çikolatalar falan çok ucuz.
Gezilecek yerler kısmında da; feribottan inince ada iki parçaya ayrılmış gibi düşünmenizde fayda var. Birisi iskele kısmı diğeri de adanın öbür tarafı oluyor.
İskele kısmı haliyle biraz daha şehir ve merkezi hatta pazar da burada kuruluyordu ama diğer yaka daha doğal ve çeşitli aktiviteler de var.
Ben yapmadım ama skydiving adanın bu kısmında yapılıyor ve Güneydoğu Asya’nın en iyi manzaralarından olduğu söyleniyor.
Ayrıca adanın bu kısmında yüksek bir tepeye çıkan teleferik ve orada bulunan köprü oldukça meşhur.Teleferik dünyanın en dik teleferiği olma ünvanına sahipmiş ve adaya gelen turistlerin olmazsa olmazlarından.

Malezya Gezi Rehberi Penang

Penang

Malezya Gezi Rehberi

Langkawi’den sonra oldukça değişik bir ada burası; lüks ve renkli sokaklara sahip. Özellikle Armenian Street turistlerin uğrak noktası. Georgetown ‘da bol bol fotoğraf çektirebilir gece kurulan mini pazarı gezebilirsiniz.
Burada daha çok Çinli nüfus bulunuyor ya da gördüğüm yerler içinde demem daha doğru olur.
Siz de eğer Penang’a geldiyseniz; Georgetown taraflarında konaklamanızı ve sokakları adım adım gezdikten sonra sahilde soluklanmanızı tavsiye ederim.
Özellikle gece hareketlenen kapalı yemek pazarlarında, eğlenceler müzik dinletileri oluyor.
Ben bu adayı ve dokusunu sevdim yani siz de burada zaman geçirirken biraz bonkör davranabilirsiniz.

Malezya Gezi Rehberi Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Malezya Gezi Rehberi

Langkawi‘ye ve Penang’a ulaşımda kullandığım deniz yolu artık sona erdi ve Penang’dan Kuala Lumpur’a geçerken otobüs kullandım. Penang normalde ada fakat köprülerle ana karaya bağlanmış.
Kuala Lumpur tam bir büyük şehir ve oldukça kalabalık. Şehir içerisinde ulaşım problemi yaşamazsınız çünkü gerek raylı gerekse otobüs ile yapılan ulaşım ağı yaygın.
Hatta tren istasyonuna yakın bölgeden her 40 dakikada kalkan ücretsiz şehir turu otobüslerine binip dilediğiniz yerde inebilirsiniz.

Malezya Gezi Rehberi

Şehirde turistik mekanlar da var ve Batu Cave bunların başında geliyor. Sonraki yazılarım detaylı bir şekilde aktaracağım ama merkezden bindiğiniz trenle Batu Cave ‘in hemen yakınına gidiyorsunuz.
Çin Mahallesi ve Küçük Hindistan da görülmesi gereken yerlerden. Tabi şehrin simgesi ikiz kuleleri de unutmamalı.
Lokasyon olarak ben Çin Mahallesine yakın bir yerde kaldım. Ulaşım rahat, raylı hatta yakın ve akşamları yürüyerek gidebileceğiniz birçok yer var. Size de tavsiyem bu taraflar olacaktır.

Melaka

Malezya Gezi Rehberi

Melaka‘ya gideceğiniz günler kesinlikle haftasonu olmalı çünkü şehirde kurulan pazar ya da bir nevi panayır cumartesi ile pazar günleri açık oluyor.
Karaoke partileri, yeme içme satıcıları ve bir sürü hediyelik eşya burada satılıyor. Akşam buralarda vakit geçirmek, yeni lezzetler tatmak benim çok hoşuma gitmişti.
Pazarın kurulduğu bölgede de birbirine yakın konumlarda bulunan tapınaklar ve camiler mevcut. Gezi planı yaparken; öğlen görülecek yerleri gezip akşam da kalabalığı takip ederek panayır alanında zaman geçirebilirsiniz.

Malezya Gezi Rehberi Maleka

Maleka‘dan sonra yönümü Singapur‘a çevirdim. Otogara gidip birkaç gün önce biletinizi ayırtmanızda fayda var çünkü bilet tükeniyor ve alternatif bulmak zor.

Not : Yazının başında ülke ile ilgili düşüncelerimi söyledim ama Malezya Turizm Merkezi ‘nin hakkını yememek gerek. Kuala Lumpur ‘daki merkeze gittim ve ücretsiz gösteriye davet edilip, yöresel danslara eşlik ettim.Benim için güzel bir deneyimdi.Temin edilen dökümanlar da bir o kadar başarılı.
Olur da şehre giderseniz uğrayıp bilgi edinin ya da etkinliklerine katılın derim.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir