Masala Çayı Nasıl Yapılır? Masala Çayı Baharatları Nelerdir?

Masala Çayı Nasıl Yapılır

Masala Çayı Nasıl Yapılır? Masala Çayı Baharatları Nelerdir?

Her ne kadar Hindistan’da masala çayı günün her anında içiliyor olsa da; işler bize dönünce biraz daha soğuk havalarda tercih edilir hale geliyor. Hazır kış da gelmişken; Masala Çayı Nasıl Yapılır? konusuna da ışık tutalım ve birlikte Hindistan Masala Çayı Tarifi hazırlıklarına başlayalım dedik.

Yazıya giriş yapmadan Hindistan seyahatimdeki masala çaylarından bahsedeyim biraz. Ülke genelinde; sabah kahvaltısı, akşam yemeği ya da öğlen fark etmeden her an içiliyor. Tıpkı bizdeki siyah çay gibi. Tat olarak elbette hayli farklı ve masala çayı tarifine bakınca da ne demek istediğimi anlayacaksınız. Servis edilme şekli pek özel değil doğrusu; hatta poşetlere doldurulup da servis edilebiliyor ya da tek kullanımlık plastik bardaklar içinde sunulduğunu da çok kez gördüm. Toprak kaplarda servis edildiğine de genelde daha şık mekanlarda rastlayabilirsiniz.
Masala Çayı Nasıl Yapılır? yazısına başlamadan değinmek istediğim diğer konu da Masala Nedir? Yani kelime olarak Masala; karışık baharatlı çay anlamına geliyor. Tarifi de baharatlar ve çayın karışımı ile yapılıyor.
Şimdi de “masala çayı nasıl yapılır?” kısmına giriş yapalım.

Hindistan’da Masala Çayı Servisi

Masala çayı nasıl yapılır? kısmına girmeden bir de şöyle orijinal bir video ile destekleyelim.
Doğrusu ülkemizde dünya mutfaklarının aynısını hatta benzerini bulmak bile zaman zaman zor. Özü değiştirilen ve bizim damak tadımıza uydurulan yemekler bambaşka hal alabiliyor. Masala çayını da bir kafede içince bu mudur diyebilirsiniz. O yüzden bu tarifi deneyip sonrasında dışarıda deneyimlemeniz iyi olacaktır.
Hindistan Jaipur‘da çektiğim ve instagram sayfamda yayınladığım masala çayı servisi videosuna buyrun.

Masala Çayı Tarifi

Evde hazırlaması da hayli kolay aslında. Şöyle bir detay iletmekte fayda var. Normalde manda sütü kullanılması istenir ancak kolay bulunamadığından, normal inek sütü de kullanabilirsiniz.

Masala Çayı İçin Malzemeler

2 Su Bardağı Süt
2 Su Bardağı Su
2 Yemek Kaşığı Siyah Çay
2 Adet Kabuk Tarçın
3 Adet Kakule
5-6 Adet Karanfil
2-3 Adet Karabiber Tanesi
2-3 Adet Anason
Yarım Çay Kaşığı Toz Zencefil / Taze Zencefil göz kararı

Masala Çayı Nasıl Hazırlanır?

Tarçın, kakule ve karanfili toz haline getirmekle başlamalısınız. Bunu dilerseniz mutfak robotu ya da havada yapabileceğiniz işlemle hazırlayıp kenarda tutun. Bu hazırladığınız tozu, diğer baharatlar ve siyah çayı da birleştirerek sıcak suyun içerisine koyup demleyin. Buraya kadar normal çay demliyormuş gibi düşünebilirsiniz. Zaten demleme ve servis kısmı da öyle.
Etrafı kontrol edin ve kullanmadığınız malzeme olarak sadece sütün kaldığını göreceksiniz. Suyu biraz da kaynamaya bırakıp ardından sütü hafif hafif ekleyerek karıştırın. Eklediğiniz süt oda sıcaklığında olabilir ya da isteğe göre kaynatabilirsiniz de.
Karışım tamamlandıktan sonra 15-20 dakika kadar dinlendirip demlemeye bırakın.

Masala Çayı Nasıl Servis Edilir?

Malzemeler kısmında belirtmedik ama dilerseniz içerisine şeker ya da bal katarak tatlandırabilirsiniz. Ben Türk çayı içerken şeker kullanmıyorum ama masala çayı içerken şeker ya da bal ilavesi yapıyorum. Siz de damak tadınıza göre şeker veya bal konusunda ilave tercihinizi belirleyebilirsiniz. Büyük kupalar yerine daha ufak bardaklarda servis etmekte fayda var. Hindistan’da ufak çömlek ya da porselen bardaklarla servis ediliyor. Bardakları servis etmeden önce ısıtanları da gördüm tabi. Siz de benzer servis şeklinde sunabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir