Matcha Çayı Nedir? İstanbul’da Matcha Çayı İçilecek Mekanlar

Matcha Çayı Nedir? İstanbul'da Matcha Çayı İçilecek Mekanlar

Matcha Çayı Nedir? İstanbul’da Matcha Çayı İçilecek Mekanlar

Bu sefer Güneydoğu Asya seyahatimde öğrendiğim matcha çayından bahsedeceğiz. Matcha Çayı Faydaları diye başlık atsam sanırım çok daha popüler olurdu ama ilk önce; Matcha Çayı Nedir? İstanbul’da Matcha Çayı İçilecek Mekanlar kısmını işlemekte fayda var gibi görünüyor.
Şöyle bahsedeyim; Matcha Çayı ile tanışmam aslında öyle çok eski değil. Doğrusu öncesinde adını sıkça duyar olmuştum özellikle sağlıklı yaşam makalelerinde ve dergilerde.

Matcha Çayı Nedir?

Şimdi ucundan da olsa bir başlangıç yapalım Matcha çayına. Japonların yeşil çayı olarak biliyor Matcha ve bahsedilene göre tam bir şifa deposu.
Kelime anlamı olarak ufalanmış çay manasına gelen; ma(ufalanmış) ve cha(çay) dan oluşuyor. Toz halinde olmasının da etkisiyle, normal yeşil çaya çok çok daha etkili bir çay olma özelliğini taşıyormuş.
Hatta şöyle bir oran da söyleniyor; bir bardak matcha çayı, 8-10 bardak yeşil çaya bedel olarak gösteriliyor. Diğer bilinen antioksidanlara göre de bir hayli etkili.

Matcha Çayının Tadı Nasıl?

Tadı çok güzel ya da iyi değil gibi kavramlar haliyle göreceli. Matcha çayı ile çok çeşitli şeyler üretiliyor özellikle Asya’da. Dondurması, keki, pastası en popülerler arasında. Benim favorilerimden biri de; ülkemizde de bulunan kit kat çikolataların matchalı olanları Asya ülkelerinde satılıyor ve ben çok seviyordum.
Tadına gelince; çimen tadına benzetebilirsiniz yani ben öyle adlandırıyorum. Bana sert geldi derseniz matcha latte alternatifi ile daha da yumuşak bir tada ulaşabiliyorsunuz. Zaten İstanbul’da gördüğüm matchaların nerdeyse hepsi latte olarak servis ediliyor.

İstanbul’da Matcha Çayı İçilecek Mekanlar

Haliyle matcha çayı lüks bir çay algısına sahip ki bence de ülkemizde öyle. Yani fiyat olarak bir tık pahalı ve her yerde bulunmuyor. Aslına bakarsanız şahsi deneyimime dayanarak şöyle diyeyim; Tayland, Vietnam gibi ülkelerde en uygun fiyatlı içecek matcha çayıydı. Nasıl ki kahveciye gittiğinizde filtre kahve en uygun ve basit bir tatsa matcha da öyleydi.
Tadını sevdiğim için de hiç yadırgamadığım, aksine lezzetli bulduğum tatlar arasındaydı. Dikkat ederseniz aşağıda sıralanan mekanların ortak özellikleri latte olarak servis etmeleri. Lezzet kaygısı daha doğrusu beğenilme kaygısı bunda etmen. Herkes ben değil ki bayıla bayıla içsin 🙂

Mums Cafe

Tatlılarıyla aklımda yer eden mekanlardan biri ve konum itibariyle de çok hoşuma gidiyor. Burada da matcha latte bulmak mümkün. Hem keyifli ortamın tadını çıkarıp hem de matcha çayınızı yudumlayabilirsiniz. Burayla ilgili bir de not; tatlıları gerçekten harikadır. Değişik zamanlarda çeşitli tatlılar menüye giriyor ve inanın pişman olmazsınız.

Pattis

Kadıköy’ün şirin mekanlarından biri Pattis. Kahvaltısı, ekşi mayalı ekmekleri ve şık sunumlarıyla gidilesi yerlerden. Pattis de menüsünde matcha latteyi bulunduran mekanlardan. Bunun haricinde; likörlü sahlep gibi değişik tatları da mevcut.

Misk İstanbul

Burası hem çiçek tasarım atölyesi hem de bir kafe. İnsanın içini açan bu şirin mekan Sarıyer’de bulunuyor. Bu mekanın menüsünde de matcha latte var. “Ben matcha içeceğim ama yanımda getirdiğim vazoyu da çiçeklerle doldurmak istiyorum” derseniz bu da mümkün. Bunun yanında online satışları da mevcut.

Matcha Çayı Nedir? İstanbul’da Matcha Çayı İçilecek Mekanlar yazısına son vermeden; Gezmelerdeyim instagram hesabını takip etmeyi unutmayın. Daha çok deneyim daha çok mekan orada..
Sizin deneyimledikleriniz ve önerileriniz var mı?
Sağlıklı günler..

Share

Comments

  1. Caner Pehlivan : Eylül 30, 2017 at 12:16 am

    Benim de sevdiğim bir çay ama İstanbul’da pek alternatif yok

  2. Şeyda Türker : Eylül 30, 2017 at 12:17 am

    Ben de seviyorum ama sağlıklı olduğu için 😛 Mekan tavsiyeleri için teşekkürler

  3. Işık Kandemir : Eylül 30, 2017 at 12:18 am

    lattesi daha içilebilir ama sadesi de güzel daha doğrusu faydasını düşününce çok seviyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir