Mekan – Balat Lezzet Durakları

Mekan - Balat Lezzet Durakları

Balat’ın tarihi mekanlarını gezerken lezzetlerini de es geçmemek gerek.Önceki yazımda Balat – Fener yürüyüş rotasına ait bilgiler vermiştim.Bu yazıyı tıklayıp okuyabilirsiniz.
         Şimdi yürüyüş bitimindeki enfes tatlarla tanıştıracağım sizi.
        – Meşhur Fetih İşkembe Salonu : 
        Hacı Ahmet ÇELİK tarafından 1973 yılında kurulmuş.Leblebiciler Sokak’ta ve zorluk çekmeden bulabileceğinize eminim.En kötü ihtimal,esnafa sorsanız sizi yönlendirirler.
        Lüks bir yer değil aksine yıllarca aynı halde duran esnaf lokantası izlenimi verdi bana.Çalışanlar güleryüzle karşılayıp siparişleri aldılar.
        İşkembe çorbası , ciğer ve kokoreç sipariş verdim.
        

       İşkembe çorbası,gayet iyiydi ve sarımsağı ideal ölçüde eklenmişti.Ben işkembeyi biraz daha diri seviyorum ama burada onu yakalamak normal şartlarda mümkün değil.Haliyle halka açık bir yer..
Ciğer soğuk ve sade olarak sunuluyor.Standart olduğundan tavsiye edemeyeceğim.Yanında birşeyler verilse çok daha iyi olur diye düşünüyorum.
Kokoreç,işkembeye nazaran daha az vurgulanmış ama bana kalırsa gayet başarılı ve daha ön planda olmalı.Tadı enfes ve sade.Diğer “ünlü” kokoreçcilerde yerken dikkat ediyorum büyük oranı domates ve baharat.Bence sade şekilde ve kıvamında servis edilmesi çok daha güzel.
Hesabı istemeden önce çayınızı içip ardından fotoğraftaki ikramlar yapılıyor ve bence çok hoş.
 
Mekanın dışardan bir görüntüsü
    Balat’a yolunuz düşerse ve yukarıda bahsettiğim yemeklerle aranız iyiyse muhakkak uğrayın derim.Zamana direnmiş bu mekanda işkembe çorbasının ve kokoreçin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

 

 

        – Tarihi Balat Turşucusu : 
          Bunca yemeğin üzerine bir de turşu yemeliyim diyerek birkaç dükkan ötede bulunan bu tarihi turşucuda soluğu aldım.

         Turşucu 1949 yılından beri hizmet veriyormuş.Bir bardak turşu ve ardından turşu suyu ile günü noktaladım.

 

      İçeride çeşit çeşit turşu var fakat satılabilen turşuları sergilediğini söylüyor mekan sahibi.Herşeyin turşusu yapılabilirmiş ama yumurtanın turşusunu yapmak anlamsız diyor haklı olarak.
     Sohbet esnasında,eskiye göre işlerinin kötü gittiğini söyledi.Süpermarketlerde satılan 2 TL ye koca koca kavanozları anlamadığını da ekledi.”Maliyetine dahi satsam o fiyata inemem” diyor.Katkı maddesi de kullanmadığını bu sözlerin sonuna ekleyerek sohbeti bitirdik.
 
Pancar turşusu kesinlikle denenmeli.Tadı çok güzel ve yolum ne zaman düşse alıyorum.Fotoğrafta gördüğünüz bardak 1 TL değerinde.Bu işletmeler büyük sanayi kuruluşları gölgesinde yok olmamalı.
    Sizlerinde ekleyeceği güzel mekanlar varsa paylaşabilirsiniz.Lokasyon olarak bu bölgeye yakınım ve ilk fırsatta bende ziyaret eder yorumlarımı paylaşırım.
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir