Mutlaka İzlemeniz Gereken Yabancı Diziler

Mutlaka İzlemeniz Gereken Yabancı Diziler

Mutlaka İzlemeniz Gereken Yabancı Diziler

Yok yok bu yazıda öyle yerli filmleri gömüp yabancıları yüceltme gibi niyetim yok ama bazı detayları da anlatmak gerekiyor sanırım. Mesela kısa ve daha akıcı olması benim için hayli önemli. Bir de mutlaka izlemeniz gereken yabancı diziler diye bir soru yöneltseniz hatta yabancı kelimesini de atıp direkt diziler deseniz; bu listeden rahat 4-5 yapım girer.
Bazıları var ki dizi bitmesine rağmen hala aklımda..
Şimdi Mutlaka İzlemeniz Gereken Yabancı Diziler listesine bakalım neler varmış.

Breaking Bad

Benim en sevdiğim dizilerin zirvesinde sanırım Breaking Bad vardır. Oyunculuklar, konusu ve tadında bırakması konusunda efsanelerden bence. Gereksiz uzun değil, bölümler akıcı ve beni benden alan cinsten. Mutlaka İzlemeniz Gereken Yabancı Diziler listesinde de ilk sıraya yazmak istedim.
Konusu da hayli güzel. Şöyle ki; kahramanımız Walter White’a yaşamak için iki senesi olduğu söyleniyor ve o da çaresizce çocuğuna ne gelecek bırakması gerektiğini düşünmeye başlıyor.
Tabi Walter White, tüm hayatı boyunca kurallara göre yaşamış hatta arkadaşlarının kazıklarını yediği halde yolundan dönmemiş biri. Üstün kimya bilgisini de kullanıp uyuşturucu imal eden hatta çetenin elebaşı haline gelen bir öğretmenin hikayesini anlatıyor. Zaman zaman hüzünlü zaman zaman da macera dolu bir yapım.
Dediğim gibi tadında bırakan tipten ve hayran olduğum bir yapım. Belki bu listeye girmez ama diziyi seveceğinizi düşünerek bir de; Better Call Saul dizisini izlemenizi öneririm. Bu dizi de Breaking Bad’de avukat olarak karşımıza çıkan kahramanımızın nasıl yasadışı yollara bulaştığını anlatıyor.

OZ


Nasıl olur da Prison Break olamaz diyenleri duyar gibiyim. Bence listede OZ olmalı Prison Break değil. Evet güzel bir diziydi Prison Break ama ilk iki sezon sonrası fena halde bozduğunu düşünüyorum hatta sonrasında baya baya uzadı gitti. Neyse gelelim biz OZ dizisine.
1997-2003 yılları arasında yayınlanmış bir hapishane dizisi aslında. Dizinin adı da; Oswald State Correctional Facility isimli bir hapishanede geçtiği için kısaca OZ denmiş.
“Ben böyle dizilerden sıkılırım yaa diyenlere” de iki çift sözüm var; sıkılmazsın bence dene. Çete savaşları, hapishane ortamı ve din çatışmaları da burada vücut buluyor. Hatta ben senaristin Müslümanlığa ilgi duyduğunu dahi düşünüyorum. Benim gördüğüm kadarıyla, İslamı en iyi anlatan yapımlardan biri. Şiddeti tasvip etmeyen, uyuşturucu ve alkolden uzak duran bir topluluk imajı çiziliyor dizi boyunca. Zaman zaman Müslümanların yaptıkları iyilik ve birliği de yabana atmamalı. Neyse biraz daha uzatırsam spoiler bile verebilirim o yüzden susuyorum.

Band of Brothers


Band of Brothers yani Kardeşler Takımı olarak Türkçeye çevrilen dizi aslında kısa bir belgesel tadında.
1942 yılında geçen olayları konu alan dizi tam savaş filmi severlerin gözdesi olacak boyutta.
Dizi, Stephen E. Ambrose’nin kitabından uyarlanmış ve günümüzde de IMDB’nin en çok puan alan dizisi konumunda. Kısa, görüntüler ve oyunculuklar güzel. Dolayısıyla ben sevdim. Belki ilk birkaç bölüm sıkabilir ama sonrasında açılıyor ve çok hoşunuza gideceğinden şüphem yok.

Shameless


Mutlaka İzlemeniz Gereken Yabancı Diziler listesinde bir aile dizisi var sırada. Ülkemizde de çekilmesi hatta yayına girmesiyle gündeme oturmuştu ama gerçeğini izleyince bunun imkansız olduğunu anlayacaksınız. Filmde her olay tüm açıklığıyla seyirciye aktarılıyor. Yani burada böyle bir diziyi oynatmazlar abi.
Konusuna gelince; 6 çocuklu ve anneleri tarafından terkedilmiş; bunun üstüne de sorumsuz bir baba ile yaşamaya çalışmasını anlatıyor. Zaman zaman hayli duygusal, zaman zaman da bir o kadar komik olan bir dizi Shameless.
Chicago seyahatime gitmeden önce izlemeye başlamıştım ve oradaki gelir adaletsizliğini ve toplumsal sorunları da görmenize hayli yardımcı oluyor. Dizi hala devam ediyor ve yeni sezon da yayına girdi bilginize.

Game of Thrones


Bu diziyi de duymayan yoktur sanırım. Dizi bir kenara; dizinin çekiminde kullanılan mekanlar bile meşhur oluyor o derece. Bu dizi de bir roman uyarlamasından ekranlara taşınmış. Demir taht için yapılan entrikaları ve savaşları anlatıyor dizi ve dünyanın en popüler yapımlarından biri şuan. en sevdiğim kısımlardan biri de; dizide kime ne olacağını kestirmek pek mümkün değil yani başrolde bu var ve ölmez yaa diyemiyorsunuz.
Hala izlemeyenler varsa şiddetle tavsiye edilir.

Sherlock


Sherlock da hayli popüler yapımlardan biri. Aslında hepimiz bu yapımı Sherlock Holmes sinemasından biliyoruz ama bu tam tersi bir ivme ile; sinemadan mini diziye doğru bir geçiş yaptı.
Dizide esrarengiz cinayetler ve akıl oyunları var. Dedektifleri sevenler kaçırmasın. Gerçekten bu yapım da listeye girmeyi hakedenlerden.

The Wire


Bir suç ve polisiye dizisi de The Wire. Dizi 2002 ile 2008 yılları arasında yayınlanmış ve bitmiş. Dizi TIME, The Guardian gibi dergiler tarafından “En İyi Dizi” olarak seçilmeyi başarmış. Tabi bundan; siyaset ve mafyanın içyüzü ya da polis işbirlikleri de önemli rol oynuyor.
Diziyi izlerken şunu göreceksiniz; her sezon farklı bir konu ele alınıyor. Mesela ilk sezon uyuşturucu çeteleri ile savaşılırken bu ikinci sezonda kaçakçılarla devam ediyor. Konu aşağı yukarı hep aynı bölgede geçiyor aslında ama her suçun ve sistemin işleyişi farklı ilerliyor. Sanırım sıkıcı kılmayan da bu..

Narcos


Doğrusu dizinin ikinci sezonu bitti ve ben sonrasını izlemedim. Aslında 3.sezonun ilk bölümlerini de izledim ama tat alamadım. Neyse Mutlaka İzlemeniz Gereken Yabancı Diziler listesine koymak istedim bu diziyi sırf ilk iki bölüm hatırına.
Bildiğiniz gibi ünlü uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatını anlatıyor dizi. Devlet ile ilişkisini, uyuşturucuya savaş açan ve onu yakalamaya çalışan ajanlarla olan bağlantısını. Neyse daha fazla yazarsam çok önemli bir spoiler verip her şeyi berbat edebilirim. Susuyorum.

House of Cards


Yine bir kitaptan uyarlanan dizi karşımızda. Tabi benim sevdiğim bir aktör Kevin Spacey de burada rol alıyor.
House of Cards dizisi özetle; Washington’da hırslı bir politikacının zirveye tırmanışını anlatıyor. Bu süreçte tehditler, oyunlar ve neler neler var. Adından da anlaşılacağı gibi iskambilden bir ev yaparak zirveye tırmanış öyküsü anlatılıyor dizide. “Ben strateji severim tam benliktir” derseniz o zaman buyrun bu dizi sizin için biçilmiş kaftan.

The Sopranos


Yine gelelim bir mafya dizisine. Kesinlikle çok başarılı ve bir o kadar sade. Sopranos Ailesi’nin iç çatışmaları ve ellerinde bulundurdukları bölgeleri kontrol etme çabaları anlatılıyor. Dizi 1999-2007 yılları arasında dizi severlerle buluşup sonrasında veda ediyor ekranlara. Salt bir mafya dizisi olmadığını söylememde fayda var hem kurgusu hem de oyunculukları harika.

Share

Comments

  1. Önder Balkaç : Aralık 26, 2017 at 10:40 pm

    Liste harika.. Benim de bir önerim olacak o da Dexter 🙂

  2. Bu listenin Dexter’i eksik abi

  3. Listeye bakıp Oz’a başladık ama umarım beğeniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir