New York’ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler

New York'ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler

New York’ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler

Hem New York diyorsun hem de; New York’ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler. Evet bu şehir çok pahalı dostum ama bir o kadar da güzel. Hatta yazıya başlamadan New york Gezi Rehberi yazısını da şöyle bırakayım. Ne olur ne olmaz bu şehir adım adım gezmeyi hak ediyor. Hem New York’ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler yazısı ile gezilecek yerler listesini birleştirerek daha verimli hale getirebilirsiniz.

Central Park

New York'ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler
Listeye ilk sıradan girmeli. Şehrin ortasında bir parktan fazlası var. Yani ülkemizdeki parklar gibi düşünmeyin derim.
Buranın asıl güzel yanı da şu; mesela pikniğe gidiyor gibi çıkın parka hatta telefonunuzdan o günkü Central Park etkinliklerine bakın. Bir çok ücretsiz etkinliğe katılma şansınız var burada. Evet etkinlikler tanıtım amaçlı v.s ama neticede hem iyi zaman geçireceğiniz hem de sosyalleşeceğiniz ortamlardan.

Belediye Binası Gezisi

New York'ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler
Manhattan turu yaptınız gezdiniz ve son durak olarak burayı tercih edebilirsiniz. Bina oldukça eski ve 1812 yılından beri New York yönetimi için kullanılıyor. Tabi bu ücretsiz tura katılmak için öncesinde rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Gruplar halinde girip gezme imkanı gerçekten çok güzel. Hatta sizin için şuraya linki bırakayım da gitmeden kaydınızı yaptırın sonra kapıdan boş dönmek de var. Buluşma noktası Nathan Hale Heykeli olarak belirlenmiş ve sonrasında 1 saat süren bir yolculuk başlıyor.
Önerim şu; kaydınızı erkenden yaptırın çünkü tur 20 kişiyle sınırlı tutuluyor ve kontenjan dolarsa kabul edilmiyorsunuz.

New York Federal Merkez Bankası

New York'ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler
New York’ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler yazısının en havalı noktası. Sıkı durun burası ziyaret sonrasında rüyalarınızı süsleyecek. New York Federal Merkez Bankası ülkenin en korunaklı binalarından biri. Faaliyet hacmi ve kaynakların değeri bakımından da en büyüğü olma ünvanına sahip.
Binada rehberli turlar var ve bence onlara katılın derim ama zamanım yok derseniz o zaman yönergeleri kullanarak da gezmeniz mümkün.
Burayla ilgili kısa notlar da ileteyim de ağzınız sulansın 🙂 Dünyanın en büyük altın rezervinin burada olduğu söyleniyor ve bu rezervin %98’i yabancı ülkelerin merkez bankalarına aitmiş.
Ziyaret günleri ve saatleri şöyle; Pazartesi’den Cuma gününe kadar gerçekleşiyor.
11:15, 12:00, 12:45, 13:30, 14:15 ve 3 saatlerinde başlıyor.

Grand Central Partnership Yürüyüş Turu

Aslında bu ücretsiz bir aktivite ancak bahşiş vermeniz gerekiyor nezaketen. Ben bu turlara her ülkede ve şehirde katılıyorum. Tabi o şehirde varsa. Bazen üniversite öğrencileri anlatıyor bazen de burada olduğu gibi iki tarihçi. Tur saat 12:30’da 120 Park Ave, at 42nd St, Midtown East adresinde başlıyor.
Turlar genelde 90 dakika ya da 2 saat arasında sürüyor ve zaman zaman rota değişebiliyor. Bu tur için rezervasyon yapmanıza gerek yok. Ben her zaman ki gibi detaylı bilgi almanız için linki şuraya bırakayım.

Brooklyn Brewery Turu

New York'ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler
Yani bira fabrikası turu. Bira sevin ya da sevmeyin yapılması gereken turlardan bu. Her gün ücretsiz olmadığını söylemeliyim. Pazartesi ve perşembe günleri arasında yapılan turlara 10 USD ödüyorsunuz. Tabi bizim konumuz ücretsiz turlar olduğun için yoğunlaşmamız gereken günler; cumartesi ve pazar. Garip ama haftasonu ücretsiz.
Ücretsiz turlar, haftasonu saat 13:00’da başlıyor ve her yarım saatte bir devam ediyor. Tabi saat 16:00’da bu turlar son buluyor.
Fabrikada tadım etkinlikleri de yapılıyor ve dışardan yemek getirmeniz serbest. Evet garip gelebilir ama öyle. ayrıca bu linkten bilgi alıp sonrasında da rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Green-Wood Mezarlığı Turu

New York'ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler
Evet işte turizm böyle bir şey dedirten anlardan birindeyiz. Yılda 500.000 den fazla ziyaretçiyi ağırladığını da söylemeden geçmeyeyim.
Evet burası bir mezarlık ama mimari yönü kuvvetli; bunun yanında Battle Hill’de burada bulunuyor. Battle Hill; Brooklyn’in en yüksek noktası ve New York’u güzel bir açıdan izleyebiliyorsunuz. Eğer zamanın ünlülerinin mezarlarını da görmek istiyorsanız bir kısmı burada. Mezarlık içerisinde birkaç tane de anıt bulunuyor ve onlar da fotoğraf ve tarih bilgisi için iyi bir detay.

New York Halk Kütüphanesi

New York'ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler
New York gezinizde burayı mutlaka görün. Kütüphane, şehrin en eski ve en ünlü kütüphanesi. Üstelik ücretsiz girebiliyorsunuz. İçeri girmeden yiyecek ve içeceklerinizi bitirin ya da çantanızda bulundurmayın. Girişte çantalar aranabiliyor ve bu gibi şeylere izin verilmiyor.
Kütüphane içinde bulunan Astor Salonu’na giderseniz; bir takım sergilere katılma şansınız var. Bu sergilerle ilgili bilgiyi güncel olarak web sitelerinden öğrenebilirsiniz.
Adres: Fifth Ave at 42nd St, Midtown East.

Staten Island Feribotu

New York'ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler
Evet New York’ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler listesinde olması gereken bir tur. Bunu en iyi şöyle anlatabilirim; mesela siz Kız Kulesi’ni görmek istiyorsunuz ne yaparsınız? Ya Üsküdar tarafına gider ya da yakından geçen bir vapurdan fotoğrafını çekerdiniz. İşte bu da tam öyle. Bu feribot Staten Island’ın yani Özgürlük Heykeli’nin hemen yanından geçiyor ve ücretsiz.
Diğer bir alternatif de oraya Özgürlük Heykeli’ne giden botlara binmek. Bu da size biraz masraf çıkaracaktır. Tabi bu ücretsiz feribotun şu eksik yanı var kullandığım kadarıyla. Evet gidiş dönüş ücretsiz ve gittiğiniz adada da gezebiliyorsunuz ama feribotta dışarı çıkmak ya da fotoğraf çekmek zor. Pencere olduğu için ancak önünde durup, camın lekesiyle poz vermeniz gerekiyor. Fotoğraf çekerim ben sadece diyorsanız bence en iyi kareyi buradan yakalarsınız.
Doğrusu böyle bir feribotun ücretsiz olması bile şaşırtıcı gelmişti bana.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir