Nişantaşı Başköşe – Lezzetli Etin Adresi

Nişantaşı Başköşe - Lezzetli Etin Adresi
           Nişantaşı’nda lezzetli etlerin ve mezelerin olduğu,geniş şarap seçenekleri ile lezzetli bir akşam geçirmenizi sağlayan bu şirin mekanın tatlarını birkaç arkadaşımla deneyimledik.
         Kapıdan girdiğinizde şık bir mekan sizi karşılıyor.Bakmayın kebap restoranı olarak adlandırıldığına,menüye bakıp etrafı gözlemleyince bu algının yanlış olduğunu kavrıyorsunuz.Personelin davranışı,dekor,menü çeşitliliği v.b. gibi birçok şey mekana bakışınızı değiştiriyor.
         Nişantaşı Başköşe,2002 yılından beri hizmet veriyormuş aslında ama Köşebaşı Restoranları grubundan ayrılarak Başköşe ismiyle yollarına devam etme kararı almışlar.

         Nişantaşı Başköşe‘nin en belirgin lezzetlerinden biri de kesinlikle etleri.Kırklareli’nde kurdukları çiftlikte yetiştirdikleri küçük ve büyükbaş hayvanların etleri çok lezzetli.Bu konuya özen gösterdikleri için haliyle kalitede doğru orantılı olarak yükseliyor.

         Mekanla ilgili en önemli şey tabi ki lezzet ve sıra şimdi bunları sıralamakta;
         Servis öncesinde ufak bir bardakla et suyu ikram ediliyor.Hani Osmanlı mutfağında şerbetler ikram edilir ya burada et suyu ile güzel bir başlangıç yapıyorsunuz.Beni rahatsız eder ya da ağır gelir diye düşünmeyin kıvamı enfes.Bu tattan mahrum kalmanızı istemem.Bu yüzden şiddetle tavsiye ediyorum.İçin 🙂
         Başlangıç olarak tulum peyniri,yoğurtlu patlıcan silkme,maş fasulye salatası,gavurdağı salatası ve ıspanak söyledik.
         Etlerde olduğu kadar malzemelerin seçiminde de özen gösterildiğinden,salata ve mezeleri çok lezzetli bulduğumu söylemeliyim.Tulum peyniri,Erzincan’dan getiriliyormuş ve o da başlangıç için güzel bir seçim.

         Sonrasında ceviz lahmacun ve çiğköfte söyledik.Bu mekandaki en lezzetliler listesine kesinlikle çiğköfte girer.Saat 18:00 de servise hazırlanan çiğköftenin tadı ve kıvamı yerinde.Beklemediği için kuru bir hal de almamış.Evde yaptığımız,malzemelerini bilip seçtiğimiz çiğköfte ile aynı lezzette diyebilirim.Ceviz lahmacun da etlerin lezzeti ve meşe odununda pişirilmesi sebebiyle oldukça başarılı.

         Yavaş yavaş etlere gelelim artık.Tarsusi kebap ve döner söyledik.
         Döner konusunda mekanın çevredeki iddialı yerler arasında olacağı kuşkusuz.Odun ateşi ve yağ oranı ile çok lezzetli bir hal almış.

         Tarsusi kebap bana pek hitap eden tatlardan değil.Daha doğrusu kebapta baharat ve acı seven biri olarak tercih etmezdim diyebilirim.Siz daha yumuşak tada sahip kebaplardan hoşlanıyorsanız bu sizin favoriniz olacaktır.

         Şaşlık da mekanın güzel lezzetlerinden.Sunumu fotoğrafta gördüğünüz gibi.
         Yıldız ikiliyi birlikte anlatmalıyım; Kuzu Tandır ve Küşleme

         Nişantaşı Başköşe‘nın en güzel lezzetlerinin zirvesine Kuzu Tandırı ve Küşlemeyi koyardım doğrusu.
         Geçtiğimiz ay Denizli’ye gidip birkaç gün kuzu tandır yiyen biri olarak.Oradaki lezzetlere hayran kalmıştım.
         Burada da etin kıvamı lokum gibi.5 saat süren ve meşe odunu fırınında geçen serüvenin ardından masayı şenlendiriyor.Kuzu tandır için Denizli’ye gitmenize gerek yok burayı deneyin diyebilecek kadar iddialı laflar edebilirim.Ben çok beğendim.

         Küşleme de ağzınızda dağılan cinsten.Yumuşacık ve yoğurtlu sosu bu yumuşaklığı pekiştiriyor.

         Kapanışı tatlı ile yapıp Lav ve Künefe söyledik.

         Lav,Belçika çikolatası ile yapılan ve akışkanlığı ile içinizi ısıtan bir tatlı.Sunumu da bir o kadar şık.
         Nişantaşı Başköşe‘deki favori lezzetlerim; Çiğköfte,Lahmacun,Kuzu Tandır,Küşleme ve tatlılardan Lav.
         Ne çok favorim varmış ama aralarından seçim yapmak cidden zor.Servisi,menüdeki çeşitliliği,lokasyonu ve tabi ki lezzetleriyle Nişantaşı Başköşe’nin adını sıklıkla duyacağınız kesin.         
         Nişantaşı Başköşe
         Bronz sok. No:5 Maçka İstanbul
         0212 230 38 68 
         www.nisantasibaskose.com

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir