Novi Sad Gezi Rehberi

Novi Sad Gezi Rehberi

Novi Sad Gezi Rehberi

Belgrad’a gidip Novi Sad’ı görmek olmaz diyerek Novi Sad Gezi Rehberi yazısını hazırladım. Şanslıyım ki bu şehirde bir de festivale denk geldim. Size de seyahatlerinizi buna göre planlayabilirsiniz çünkü bol bol yöresel lezzet ve şarap var. Hatta bunun için Avrupa’nın En İyi Yemek Festivalleri yazısına bakabilirsiniz.
Belgrad merkezden aşağı yukarı her yarım saatte bir otobüsün olduğunu öğrenince sabah erkenden çıkıp Novisad’a gitmek için yola koyuldum. Şehir uyanmadan sokaklarını keşfetmek kesinlikle emsalsiz.
Sabah saat 08:00 sıralarında tren garına vardığımda; ilk trenin 10:15’te olduğunu öğrendim ve yine trene binemeyeceğim diye düşünerek hemen yakında bulunan otobüs terminaline yöneldim. 08:45’te hareket eden otobüse 760 RSD ödeyerek bilet aldım ve rahat bir yolculuk sonrasında 10:30’da Novisad’a vardım. Şehir merkezine gitmek için otobüs ve taksi kullanmalısınız. Tabi ben otobüs numaralarını okumaya çalışarak birine atladım ve şehir merkezinde inmek istediğimi söyledim 55 RSD ödeyerek yaklaşık 10 – 15 dk sonra şehir merkezine vardım.

Gördüğüm en iyi turist bilgilendirme merkezlerinden

İlk işim turist danışma ofisine gidip bilgi almak ve bilgiler doğrultusunda rotayı belirlemek oldu. Bu zamana kadar gezdiğim yerler arasında en iyi turizm ofisine sahip şehir burasıydı diyebilirim. Dökümanlar çok iyi, çalışanlar yardımsever ve güler yüzlüydü. Sohbet esnasında yakınlarda bulunan bir yerleşim yerinde Şarap ve Yöresel Tatlar Festival’i olduğunu söylediler. Festivalin olduğu yer “Sremski Karlovci” ve hepimiz bu kasabayı Karlofça Antlaşması’ndan çok iyi tanıyoruz aslında. Sınavlarda sıklıkla çıkan ve 1699 da Osmanlı’nın antlaşma imzaladığı yer Karlofça.
Şehir merkezini gezmeye kendimce bir rota çıkararak başladım. İyi korunmuş ve tarihi bir dokuya sahip. Şimdi adım adım Novi Sad Gezi Rehberi.

Novisad Gezilecek Yerler

1893 yılında inşası tamamlanan Katolik Meryem Kilisesi şehrin sembollerinden ve halk arasında Katedral olarak adlandırılıyor.

1933 yılında inşası tamamlanan Tanurdzic binası da merkezde ve şehrin dokusunu yansıtan eski binalardan.

Novisad Belediye Binası, 1894 yılında inşa edilen yapı günümüze kadar gelebilmeyi başarmış ve bu tarihi şehrin en göz alıcı binalarından. Festival ve kalabalık sebebiyle çekebildiğim en sadece ve en iyi açı bu oldu.
1861 yılında kurulan Sırbistan Ulusal Tiyatrosu da bu şehirde bulunuyor. Öğle saatleri olduğu için sadece içeriyi gezebildim ve fırsatım olsaydı bir oyun izlemek isterdim.

Novi Sad Sinagog’u 1909 yılında tamamlanmış ve ikinci dünya savaşı öncesinde şehirde 4000 den fazla yahudi yaşıyormuş. Şuan açık değil fakat cadde üzerinde tüm görkemiyle kendini gösteriyor.

Festival kapsamında çocuklar da unutulmamış ve meydanda onlar için oyun alanı hazırlanmış. Bu alanda bal ve arılar ile ilgili bilgiler verilip oyunlar oynanıyor.
Bal ile ilgili ülkemizde birkaç şey biliyoruzdur ya da ben öyleyim ama burada yok yok. Bal rakısı, bal sabunu, bal ile yapılan daha birçok şey mevcut ve alanda satılıyor.
Merkezden çıkıp Tuna Nehri’ne doğru yürümeye başladım bu sayede hem yürüyor hem de şehri izliyordum. Sokaklar düzenli ve dokuya uygun olarak inşa edilmiş.

Bir sonraki durağım olan Petrovaradin Kalesi’ne ulaşmak için köprüde yürürken şu meşhur kilitlere rastladım. İnanışa göre sevgilinizle bu kilitleri asıp anahtarını Tuna’ya atıyormuşsunuz. Bu da aşkınızı ölümsüz ve sonsuz kılıyormuş.

Sremski Karlovci

Bisiklet mi kiralasam? diye düşünürken otobüs durağının yakınlarda olduğunu ve sonrasında ne yapacağımı bilmediğim için bisikletin belki de bana yük olabileceğini düşünerek tıklım tıklım olan otobüse attım kendimi. Yaklaşık 25 dk süren yolculuk sonrasında Sremski Karlovci ye vardım.
Kasabaya girdiğimde hemen bir fotoğraf çekip etrafımda festivalle ilgili bilgi alabileceğim bir yer baktım ama nafile daha doğrusu İngilizce namına bir kelime bile yok. Her tarafta Sırpça bilgi broşürleri var ama okuyabilene aşk olsun.

Festival alanında dolaşırken bu kasabanın da tarihi dokusunu kaybetmediğini görüyorsunuz.
Çok şekilli şişeler yok hatta çoğu plastik ambalaj ama şaraplar litre litre gidiyor burada. Çeşit çeşit tatlılar eşliğinde şarabınızı yudumlayabilirsiniz.
Yolda tanıştığım biri festivalin arka tarafta da devam ettiğini hatta orada panayır açıldığını söyledi. Birlikte panayır alanına gittik ve ilk karşılaştığım görüntü yukarıdaki gibi. Domuz ve koyun çevirme yalnız adamlar işi çözmüş yanına bir sistem kurarak otomatik olarak çeviriyorlar

Novi Sad Belgrad Arası Tren ile Ulaşım

Ve nihayet bu ülkede bir tren kullanacağım. Sallana sallana istasyona gittim ve “Belgrad’a bilet var mı?” diye ümitsizce sordum. Aldığım cevap heyecanlanmama sebep oldu ve trenin 5 dk sonra geleceğini söyledi. 256 RSD ödediğim bileti alıp istasyonda beklemeye başladım. İstanbul’daki metrobüs kalabalıklığı edasıyla fakat herkeste bir güleryüzle Belgrad’a ulaştım. Dip not ileteyim, tren bileti alırken gidiş dönüş alırsanız çok daha ucuza mal edebilirsiniz.
Novi Sad Gezi Rehberi yazısı burada sonlanıyor dilerseniz Belgrad Gezi Rehberi yazısını da okuyup şehre dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir