Tiyatro Hâl: Örümcek Kadının Öpücüğü

Tiyatro Hâl: Örümcek Kadının Öpücüğü

Örümcek Kadının Öpücüğü

Tiyatronun yeri her zaman başka olmuştur bende. Hem verilen emek hem de kendimi daha tatmin olmuş hissi sanırım. LGBT Onur Haftası etkinlikleri çerçevesinde sergilenen; Örümcek Kadının Öpücüğü oyununa gitme fırsatını yakaladım.
Sonra söylemem gerekeni şimdi söyleyeyim; gerek oyunculuk gerekse konu olarak ben de kalıcı bir etki bıraktı. Özellikle Göktay TOSUN’un performansı takdire değerdi.

Konusu

Çok ipucu vermeden biraz oyundan bahsedeyim; 1970 lerin Arjantin’inde aynı hücreyi paylaşan iki mahkumun arasında geçiyor. Mahkumlardan biri eş cinsel, diğeri de bir devrimci. Haliyle ikisi de toplum ile “uyuşmuyor”. Eş cinsel olan mahkum (Molina) ile devrimci mahkum (Valentin) arasında oyun arasında güzel bir sinema anlatımı da oluyor ve anlattıkları film sahneleri diğer oyuncular tarafından başarıyla canlandırılıyor.
İlk zamanlar bu ikilinin ortak noktaları yok gibi görünse de zamanla ilişkileri ilerliyor ve arkadaş, sırdaş oluyorlar. Oyun hakkında daha fazla bilgi verip heyecanınızı kaçırmak istemem bu yüzden kalan kısmı Tiyatrohâl’i ziyaret ederek görebilirsiniz.
Öncesinde Arjantin ile ilgili okuduğum kitaplar, izlediğim filmlerde hissettiğim; bu ülkenin ülkemize çok benzediği. Özellikle ülkemizin 80’li yılları ile Arjantin darbe yılları aşırı derecede benzerlik gösteriyor. Son dönemlerdeki ekonomik krizi saymıyorum bile. Konusu açılmışken Arjantin yapımı Oscar ödüllü “Gözlerindeki Sır” isimli sinema filmini de izlemenizde fayda var.

Daha fazlası Tiyatrohâl’de

Yanı başımda ve daha önce adını bile duymadığım bir mekan Tiyatrohâl. Sıcak bir ortama ve güler yüzlü çalışanlara sahip. Bu güzel oyunu neden bu zamana kadar izlemedim diye kendime sormadan edemedim doğrusu. Yapılacaklar listesine mutlaka eklenmeli diye düşünüyorum.
Sanat dolu günler..

Share

Comments

  1. Kenan YILDIRIM : Temmuz 2, 2014 at 9:15 am

    Yorumunuz ve bilgiler için teşekkür ederim.

  2. Örümcek Kadının Öpücüğü hem oyun metninin gücü hem de oyunculuk performansı itibariyle bu yıl izlediğim oyunlar içinde beni etkileyen iki oyundan biriydi. Göktay Tosun'un performansı ve oyunculuğundaki gerçekçilik öylesine güçlü ki bir ara benim koltuğumda izleyici olduğumu unutturup, oyun karakteri olduğumu zannettirdi, öylesine güçlü bir aktarımı vardı. Oyun gelecek yılda sahnelecek. Bu yıl kaçıran ve iyi oyun, iyi oyunculuk görmek isteyen izleyicilere mutlaka; ama mutlaka gidin derim….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir