Pandaları Görebileceğiniz Ülkeler

Pandaları Görebileceğiniz Ülkeler

Pandaları Görebileceğiniz Ülkeler

Şöyle söyleyeyim hayvanat bahçelerini pek seven biri değilim. Hatta ön yargılı yaklaşıp bir çok ülke ver şehirde hayvanat bahçelerini ziyaret etmemiştim. Ta ki Washington DC seyahatime kadar. Buna ayrıca değineceğim ama şimdi Pandaları Görebileceğiniz Ülkeler listesine birlikte göz atalım. Doğal ortamlarında göremeyeceğiniz bu şirin canlıları bulabileceğiniz adresleri paylaşalım.
Pandaları Görebileceğiniz Ülkeler aslında sandığınızdan da fazla ve Çin Hükümeti bu konuyla ilgili hayli yoğun çalışmalar sürdürüyor. Panda denilince de akla ilk gelen ülke de Çin.
Gelelim Pandaları Görebileceğiniz Ülkeler listesine

Çin

Pandalar bu ülkenin sembolü olunca ilk sıraya koymanın iyi fikir olduğunu düşündüm. Pandaları bulabileceğiniz hayvanat bahçeleri; Pekin Hayvanat Bahçesi, Şanghay Hayvanat Bahçesi. Bunun yanında; Bifengxia Panda Üssü, Chengdu Panda Araştırma Üssü ve Wolong Ulusal Doğa Koruma Bölgesi’nde pandaları görebilirsiniz.
Bu noktalar sadece pandaları sergilemiyor aynı zamanda da onların gelişimini izleyip, bilimsel takibini yapıyor.

Amerika Birleşik Devletleri

Çin’in ardından bu konuya önem veren ülkeler sıralamasına giriyor ve ben de burada bir hayvanat bahçesini ziyaret ederek pandaları görebildim.
Hayvanat bahçesi diye gittiğinizde büyük bir şok yaşayacağınızı baştan söylemeliyim. Bilimsel gözlem alanı gibi kelimeler bence çok daha uygun olur buralar için. Pandalara ait özel bir alan var ve pandanın gelişim süreci, tarihi, genetik bilgileri dahil bir çok konuya yer veriyor. Bu ülkeden çeşitli canlı araştırmacılarının çıkması boşa değil diyorsunuz. Şunu da belirteyim; saedce pandalar için değil orada bulunan canlıların hepsi için bu geniş detaylar geçerli.
Amerika’da görebileceğiniz yerler; Washington Ulusal Hayvanat Bahçesi, San Diego Hayvanat Bahçesi, Atlanta Hayvanat Bahçesi ve Memphis Hayvanat Bahçesi.

Singapur

Ülke ufak ama panda burada da var. River Safari adı verilen yapay bir alanda muhafaza ediliyor. Güneydoğu Asya’nın en iyi hayvanat bahçesi olarak gösteriliyor. Ziyaret etme fırsatım olmuştu ve cidden çok etkileyici.

Tayvan

Taipei Hayvanat Bahçesi de pandayı görebileceğiniz bu ülkedeki tek yer.

Tayland

Tayland’ın kuzeyi Chiang Mai’de bulunan Chiang Mai Hayvanat Bahçesş de pandalara ev sahipliği yapıyor. Bu şehirde bolca zaman geçirmeme rağmen hayvanat bahçesini ziyaret etmemem de takdire şayan bir durum. Neyse belki başka zaman..

Japonya

Japonya’da da iki noktada pandaları görebilirsiniz. Oji Hayvanat Bahçesi ve Shirahama Macera Dünyası.
Shirahama Macera Dünyası, Çin dışındaki en büyük panda ailesine ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Avustralya

Adelaide Hayvanat Bahçesi de bu ülkede pandaları görebileceğiniz tek yer.

Meksika

Chapultepec Hayvanat Bahçesi. Meksika da Pandaları Görebileceğiniz Ülkeler listesinde.

Birleşik Krallık

Edinburgh Hayvanat Bahçesi

İspanya

Madrid Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum

Avusturya

Tiergarten Schönbrunn Hayvanat Bahçesi de Avrupa’da pandaları görebileceğiniz noktalardan.

Share

Comments

  1. Merhaba, artık Katar’da görebileceğiniz ülkeler arasında

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir