Pasaportumda İran Damgası Olunca Sorun Yaşar Mıyım?

Pasaportumda İran Damgası Olunca Sorun Yaşar Mıyım

Pasaportumda İran Damgası Olunca Sorun Yaşar Mıyım?

Ne yalan söyleyeyim benim de sonradan aklıma gelen bir soruydu; Pasaportumda İran Damgası Olunca Sorun Yaşar Mıyım? Daha doğrusu İran’a gidip çok beğenmiş biri olarak, sonrasında Amerika’ya gitme durumum olunca şöyle bir düşündüm acaba acaba.

Az çok biliyoruz. İran’ın uluslararası toplumla arası pek iyi değil. Hal böyle olunca da çeşitli sorunlar çıkar mı diye aklınızdan geçiyordur sizin de. Ben de başımdan geçen olayı anlatıp, elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım size.

İran Seyahati Sonrası Amerika Vizesi

Evet beni en çok düşündüren vizelerden biriydi ve tabi yine o soru; Pasaportumda İran Damgası Olunca Sorun Yaşar Mıyım? Artık ne olursa olur diyerek konsolosluğa gittim. Görüşme sırasında bir iki kere İran seyahatimin sebebini sordular ve sonrasında da vizemi aldım. Hatta Adım Adım Amerika Vizesi yazımı da ilgilenenler için bırakayım.
Aklınıza şu soru gelebilir; belki bu sana özgü bir durumdur ve diğerleri alamamıştır? Çevremde birkaç arkadaşım da benim gibi yaptı ve gerek Schengen gerekse Amerika vizelerini aldılar. Benim konuyla ilgili sadece iki kere soru sorulması haricinde yaşadığım bir durum olmadı.

İran Damgası İle Amerika Seyahati

Sıcak bir de güncelleme ekleyelim yazıya. Pasaportta İran damgası ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de Trupm yönetimi sonrası durumun ne olduğu. 2018 yılı sonunda yaptığım San Francisco ziyaretinde görevliler herhangi bir sorun çıkarmadı. Amerika’da yaklaşık 20 gün kaldıktan sonra ülkeme sorunsuz olarak geri döndüm.

Seyahate ait detayları instagram Gezmelerdeyim hesabımdan takip edebilirsiniz.

Pasaportta İran Damgası

Vize kağıdı gibi bir şey olmuyor pasaportunuzda. Dolayısıyla sadece damga var ve sınır geçişinde de sorun yaşamadım. İsrail ile ilgili sorun olduğunu duymuştum. Bunun için de harici bir evrağa damga vurularak çözen tanıdıklarım vardı. En kötü ihtimal, defter bedeli karşılığında pasaportunuzu değiştirmek olacak tabi.

İran Hakkında Kısacık

Yanı başımızda ve otobüsle gidebilme imkanımız olan bir ülke. Paramız ender bir şekilde orada değerli ve alım gücü de iyi. Vize de istemiyor ve 30 gün boyunca dilediğiniz gibi gezebiliyorsunuz. Zengin bir kültürü, bize sıcak insanları var ve ülkeyi boydan boya gezmek çok zevkli.
O zaman neden İran’a gitmeyeyim diye aklınızdan geçiyordur. Bence de gidin, vizeyi de dert etmeyin. Pek çok sohbet ortamında; Pasaportumda İran Damgası Olunca Sorun Yaşar Mıyım? sorusunu duydum ama herhangi bir problemle karşılaşana şahit olmadım.

Son Güncelleme

Son güncelleme ile Pasaportumda İran Damgası varsa ne olur durumu da çözüme kavuşmuş. İran; karadan ya da havadan giren turistlerin pasaportlarına damga vurmuyor artık. Pasaportunuzda görünmüyor böyle bir ibare yani. O yüzden paniğe gerek yok rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Share

Comments

  1. vizemi evde unutmişim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir