Patara Antik Kenti Kazıları İş Bankası Desteğiyle Daha Güçlü

Patara Antik Kenti Kazıları İş Bankası Desteğiyle Daha Güçlü

Patara Antik Kenti Kazıları İş Bankası Desteğiyle Daha Güçlü

Son zamanların en popüler tatil sözlerinden biriyle başlayayım; “Kaş, Ege ve Akdeniz bölgesindeki en sevdiğim tatil bölgesi”. Gerçekten bu bölge çok güzel sahillere sahip ve diğer yerlere nazaran daha sakin ama Patara ve Kaş’a bir çoğumuz sadece kumsalı ve uzun sahili için gidiyoruz. İlgili olanlar hariç, Patara Kazısı ya da Patara Antik Kenti ile ilgili ben dahil bilgimiz pek yok. Oysaki bölge insanlık tarihi ve dolayısıyla bölge tarihi açısından büyük öneme sahip. Ben de bu tarihi alanda İş Bankası’nın etkinliği ile bulunma şansına sahip oldum. Aslına bakarsanız geçtiğimiz yıllarda bu bölgeye tatile gelmiştim ama Patara Antik Kenti ‘ne pek zaman ayıramamıştım.

Patara’daki kazılar 28 yıldır Akdeniz Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Fahri Işık ve Prof. Dr. Havva İşkan Işık yönetiminde sürdürülüyor. Patara Antik Kenti Meclis Binası’nda yapılan konuşmada söz alan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş; kazı çalışması ve antik kentlerin günümüze ışık tuttuğunu, insanlık geçmişine dair bilgileri bazen mutfak eşyası bazen de savaş aleti ile anlayabildiğimizi aktardı. Ayrıca İş Bankası’nın kazı çalışmalarına 5 yıl boyunca destek vereceğini de sözlerine ekledi.

Patara Anadolu Uygarlık Tarihine Işık Tutuyor

Bizleri bilgilendirip tektek sorularımızı yanıtlayan Prof. Dr. Havva İşkan Işık; kentin milattan 4 bin yıl önce başlayıp, milattan sonra 14. yüzyıla kadar geldiğini aktardı. Bunun yanında, gün ışığına çıkarılan eserlerin toprak altındakilere kıyasla çok az olduğunu da sözlerine ekledi.

Noel Baba Pataralı

Soru cevap sırasında aktarılan bilgiler arasında Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholaos ‘ın Pataralı olduğunu, burada doğup ömrünün bir kısımını da burada geçirdiği aktarıldı. Halbuki neredeyse hepimiz Noel Babanın Demreli olduğunu bilirdik ama Demre’de hayatına gözlerni yumduğundan dolayı Demreli Noel Baba olarak biliniyormuş.

Yeni Keşifler

Kazı bilgileri arasında en akılda kalıcılardan biri; yeni ve emsalsiz eserlerin gün ışığına çıkarıldığıydı. Bunlardan biri de; etraftaki yerleşim yerlerini uzaklık birimiyle yazan bir kaya bloğunun olduğu. Adı tam olarak şudur diyemeyeceğim ama üzerinde; antik kentlerin sırayla isimleri yazılı ve mesafeleri belliymiş.

Bölge ve ülke turizmi açısından heyecan verici keşifler ilerleyen günlerde daha sıklıkla duyulacak gibi.
Son olarak Patara Antik Kenti kazılarına İş Bankası ile birlikte projeye destek verenlerin arasında Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası da bulunuyor. Kaş ya da Dalaman taraflarına yaptığınız eeyahat planlarınıza Patara Antik Kenti’ni eklemeyi unutmayın.

Antik Kent Giriş Ücretleri ve Çalışma Saatleri

Giriş Ücreti: 15 TL eğer müzekart kullanıyorsanız 1 yıl boyunca 2 kez, Müzekart + kullanıyorsanız sınırsız ziyaret edebiliyorsunuz.
İş Bankası kredi kartı kullanıyorsanız müzekart ile giriş yapılan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerini 1 ay boyunca ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz.
Nisan-Ekim
Yaz Açılış / Kapanış Saati: 08:00 / 19:00
Kasım-Mart
Kış Açılış / Kapanış Saati: 08:00 / 17:00

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir