Pendik Yüksek Hızlı Tren Garı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Pendik Yüksek Hızlı Tren Garı Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan yüksek hızlı tren ile Eskişehir, Ankara gibi şehirlere gitmesi hayli keyifli. Özellikle günübirlik Sapanca da hayli güzel. Hem hızlı hem de konforlu olduğunu düşünürseniz tabi bir de trafik derdiniz yok. Pendik Yüksek Hızlı Tren Garı Nerede ve Nasıl Gidilir? sorusu İstanbul’da yaşayanlar için bir nebze korkulu sorulardan olabilir.

Tabi tüm bunlar Pendik‘e ulaştığınızı varsayarak söyleniyor elbet. İstanbul’un çeşitli yerlerinde yaşayanlar; Pendik Yüksek Hızlı Tren Garı Nerede ve Nasıl Gidilir? sorusu ile hayli içli dışlı oluyorlar çünkü Pendik biraz şehrin dışında kalıyor. Hatta yeni hattın açılmasıyla da bu hat şehrin bir ucundan diğer ucuna ve diğer şehirlere de uzanıyor. Halkalı’dan Gebze’ye uzanan Marmaray Durakları hangileri biraz da ondan bahsedelim yazıya başlamadan.

Marmaray Durakları

Marmaray Durakları Anadolu yakasından şöyle; Üsküdar, Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi, Darıca ve Gebze.
Bunun yanında Avrupa yakası marmaray durakları da var. Onlar da; Mustafa Kemal, Küçükçekmece, Menekşe, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı ve Sirkeci’deki duraklardan oluşuyor.

Pendik Yüksek Hızlı Tren Garı Nerede

Çeşitli uygulamalar ve araçlar yoluyla istediğiniz adrese gitmek oldukça kolay. Bu yüzden ilk önce Pendik Yüksek Hızlı Tren Garı Nerede kısmına değinelim.
Pendik Metro İstasyonu’na 2 km yürüme, İdo Pendik Terminali’ne de 1 km yürüme mesafesinde bulunuyor. Toplu taşıma ile ulaşım kolay ama mesai saatleri içinde tabi. Aksi halde gideceğiniz yere otobüsle gitmenizi tavsiye edeceğim çünkü ulaşım konusunda belirli saatler sonrasında ve imkanlar kısıtlı. Özellikle YTH Eskişehir gibi yerlere gideyim derseniz sabah 06:00 civarında seferler yapılıyor. Etrafta bulunmayanların yetişmesi hayli zor.

Pendik Yüksek Hızlı Tren İstasyonu’na Nasıl Gidilir?


Çeşitli alternatifleri değerlendirerek burada anlatmaya çalışacağım ama ilk önce Anadolu yakasında olduğunuza emin olun ya da Şehir Hatları Vapuru, Metrobüs, Marmaray gibi yollarla Kadıköy’e atın kendinizi.

Metro İle Ulaşım

En sağlamı bence bu. Avrupa yakasından Marmaray ya da metrobüs ile Kadıköy’e gelip sonrasında metro ile Pendik Metro İstasyonu’na gelmeniz gerekiyor. İş çıkış saatlerini görmezden gelirsek, ulaşım süreniz çok aksamaz. Raylı taşımanın en güzel kısmı da bu zaten.
Pendik Metro İstasyonu ile Pendik Yüksek Hızlı Tren Garı arasında 2 km bulunuyor. Bu yolu ben yürüyorum ama minibüsler de var taksiler de. Size hangisi uyuyorsa onu tercih edebilirsiniz.
Bahsettiğim gibi süre olarak en ideali bu. “Diğer yolları kullanarak daha hızlı gittim” diyebilirsiniz ama bu her zaman geçerli olmayacaktır.

Otobüs İle Ulaşım

Bu da bir diğer alternatif. Şu meşhur otobüs hattı 500T ile ulaşım sağlanabiliyor. 500T Pendik Köprüsü Otobüs Durağı’nda inip sonrasında minibüs kullanabilirsiniz. 500T, Cevizlibağ ile Tuzla arasında mekik dokuyor ve çift bilet ile baştan sonra gidebiliyorsunuz.
Demin bahsettiğim sorun tabi ki İstanbul trafiği ama bir avantajı var bu hattın o da esnek saatler. Bu otobüsler sabah 04:00 sıralarında sefere başlıyor. Bu saatlerde yolların boş olduğu ve başka bir alternatif toplu taşıma bulunmadığını düşünecek olursak tercih edilebilir. 500T sefer saatleri ve hat bilgisi için tıklayabilirsiniz.
Sadece 500T dedik ama Pendik taraflarına giden otobüslerle de aynı şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç İle Ulaşım

Bu yolla da ulaşım elbet mümkün ama trafik kısmını düşünmenizde fayda var. Ben yine de şuraya lokasyonu bırakıyorum. Alternatif rotaları navigasyon ile daha sağlıklı bulabilirsiniz.

Korona Günlerinde Tren İle Seyahat

Söylemekte fayda var; trenler önceki kapasitelerinde çalışmıyorlar. Bu hem sıra oluşmasına hem de alınan önlemlerden dolayı bilet bulunmaması gibi sebepler doğurabilir. Seyahate çıkmadan önce bunu göz önünde bulundurmak sağlıklı olacaktır.
Normal şartlara göre en az 30 dakika önceden gidip yerinizi almakta fayda var.

Share

Comments

  1. Hocam merhaba, pendik metro istasyonundan mi yoksa tavsantepe metro istasyonundan mi yuruyordunuz yht’ye. Cunku pendik yht pendik metro istasyonu arasi 4,5 km gosteriyor google mapste

  2. bilen varsa pendik hizli tren garinin telefon numarasini yazarmisin
    eskisehire giden hizli trenin pendikten son kakis saati nedir

  3. ben soruma cevap bekliyorum
    ne yorumu yazxacamki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir