Phuket Gezi Rehberi

Phuket Gezi Rehberi

Phuket Gezi Rehberi

Tayland ve Phuket isimlerini duyunca bile bir çoğunuzun gözlerinde masmavi denizler ve eğlence hayatı belirdi biliyorum. Bu yüzden daha detaylıca irdeleyip Phuket Gezi Rehberi ni hazırladım. Etrafında birçok doğal ve kültürel güzelliği barındıran bir yer aslında Phuket. Bana kalırsa deniz olarak, etraftaki adalara kıyaslayınca girilecek kıvamda bile değil ama neyse.
İşleri daha kolaylaştırmak adına madde madde Phuket Gezi Rehberi ve biraz da nasıl gezebileceğiniz hakkında bilgileri aktarayım

Phuket Gezilecek Yerler

Patong Beach

Phuket Gezi Rehberi
İlk sıraya konulmayı hak ediyor çünkü ilk akla gelen burası. Aslına bakarsanız başlangıçta da bahsettiğim gibi bu deniz sadece ilk durağınız olduğu için hoş görünebilir ama sonraki plajları görünce burası da neymiş diyeceksiniz.
Patong Beach ‘in en güzel kısımlarından biri kesinlikle gün batımı.Deniz genelde dalgalı ve geniş bir kumsala sahip.Dilerseniz burada parasailing gibi aktivitelere de katılabilirsiniz.

Bangla Road

Gece hayatının merkezi burası. Aslında barlar sokağı olarak adlandırılabilir ama çok renkli ve her an bir hareket var.Sokak dansçıları, kapıda sizi karşılayan ladyboylar ve deli gibi sizi mekanlara davet eden çalışanlar.
Seks turizmi de haliyle oldukça yaygın ve popüler. Bangkok Gezi Rehberi yazımda belirttiğim Go Go Barları burada da mevcut. Hani şu meşhur pingpong gösterileri olan.

Phuket Şehir Turu

Phuket Gezi Rehberi

Şehirde eğlence hayatına ne kadar süre vereceğinizi sizin belirlemeniz gerek çünkü bu saydıklarım haricinde Phuket Şehir Turuna katılabilirsiniz ya da siz motor kiralayarak bu rotaları gezebilirsiniz.
Motor kullanabiliyorum ve iki kişiyim derseniz ben size bunu tavsiye ederim ama ben tek olduğum için sağlam bir pazarlıkla turu tercih ettim. Normal şartlarda motor kiralasam ve yakıt koysam neredeyse tur fiyatıyla kafa kafaya geliyordu daha doğrusu motor yine de biraz ucuzdu ama tek kişiydim.
Havanın yağabilme ihtimalini de düşünüp tura dahil oldum.
Not : Tavsiyem önceki yazılarımda da belirttiğim gibi birkaç yerden fiyat kontrolü yapmanız ve tripadvisor’dan bakıp kararınızı ona göre vermeniz.Fiyatlar cidden farklılık gösterebiliyor ve aslında turu yapan birkaç firma var diğerleri “kör tuttuğunu öper” mantığıyla çalışıyor.

– Kata View Point

Öğle saatleri gibi ekibi toplayan minibüs ilk durak olarak Kata View Point’e uğruyor. Burası tepeden şehri gören ve güzel bir manzaraya sahip olan nokta.

– Bebek Fil ve Maymun Gösterisi

Aklınızda bulunsun maymunları sevmeye çalışmayın ve eşyalarınıza dikkat edin. Ufak bir gezi şeklinde sürüyor ve bebek fili besledikten sonra maymunların fotoğrafını çekip bölgeden ayrılıyorsunuz.
Bakıcının daveti üzerine maymunun omzuma çıkmasına izin verdim.Bitlerimi ayıklar gibi saçlarımı ayrıştırdı.Bakıcı ciddi anlamda söz sahibi maymunlar üstünde yani herhangi bir durumda etkisiz hale getirebiliyor ya da komut verebiliyor.

– Big Buddha

Phuket Gezi Rehberi

Nam-ı diğer Tian Tan Buddha. Söylenene göre Güneydoğu Asya’nın en yüksekte bulunan Buddha heykeliymiş. Ne yazık ki sel felakatinden dolayı bir kısmı hasar görmüştü ve tamir çalışmaları yapılıyordu. Özellikle içerisinde gezmenizi ve ayine göz atmanızı öneririm.Gencinden yaşlısına birçok kişi bu ritüeli gerçekleştiriyor.

– Wat Chalong

Phuket sınırları içinde bulunan 29 tane tapınağın içindeki en önemlisi bu. Olur da zamanınız varsa etraftaki pazarı gezebilir, Thai boksu gösterilerine dahil olabilirsiniz.Burası bir nevi panayır ve akşamları da oldukça hareketli.

– Honey Farm

Ne denli ilginizi çeker bilmiyorum ama ben oldukça ilgilenmiştim ve hoşuma gitmişti. Burada bir bal çiftliği kurulmuş ve bala dair ne ararsanız var. Yani bizdeki gibi sadece bal, polen ve arı sütü değil; ballı dondurma, ballı sabunlar, bal ile yapılmış daha bir sürü şey mevcut.Hatta ballı alkollü içkileri bile burada tadıp satın alabilirsiniz.

– Cashewy Nut Factory

Burası bir kaju imalathanesi ama yine bildiklerimizden farklı. Kajunun elli tonu burada mevcut. Şöyle ki; ballı kaju, biberli kaju, soyalı kaju v.s gibi birçok alternatif var ve hepsini deneyimleyip satın alabiliyorsunuz.

– Phuket City View Point

Turun son durağı burasıydı.Gün batımı öncesi geldik ve biraz bekledikten sonra şehri hem tepeden görüp hem de günün yerini karanlığa bırakmasına şahit olduk.

– Phi Phi Adaları

Phuket Gezi Rehberi

Buralarda en sevdiğim yer oldu diyebilirim. Özellikle etrafta bulunan adalar harika ve görülmeyi hakediyor. Phi Phi Adalarına

Phuket Gezi Rehberi

yazımda değil de, başka bir yazıda geniş bir şekilde değinmeyi düşünüyorum.
Doğrusu ben Phuket Merkezde çok kalmadım biraz gezip dolaştıktan sonra Phi Phi Adaları’nda kalmayı tercih etti ve iyi ki böyle yapmışım. Hem daha sakin hem de adayı hissedebileceğiniz bir yer.
Aklınızda olmasında fayda var. Buralarda kısıtlı bir zamana sahipseniz ve mevsim olarak yağış ihtimali varsa dikkatli olun yani Phuket’te boşa zaman geçireceğinize burada geçirin çünkü yağmur olunca tekne turları olmuyor haliyle buraya kadar gelip tekne turunu deneyimlemeden gitmek bence hüsran.

– Phuket’te Alışveriş

Hiç zorlanmayacağınıza bahse girerim.Patong Beach’e yürüme mesafesinde alışveriş merkezi var ve içerisinde Big C market mevcut. Bu market zinciri İstanbul’dan bildiğimiz hipermarketler şeklinde hizmet veriyor.
Meyve, sebze yeme içme her şey var ve dışarıya göre ucuz. Alışveriş merkezi içinde alternatif restoranlar da var.

– Phuket’te Yeme İçme

Phuket Gezi Rehberi
Sokaklarda bir sürü satıcı var ve istediğiniz sokak yemeğini bulabilirsiniz.Bunun haricinde demin bahsettiğim alışveriş merkezi içerisinde bulunan batı mutfağı alternatifleri de var.

Helal yemek arıyorsanız burada işiniz daha kolay. Phuket’te müslüman nüfus azımsanmayacak kadar var hatta sokak satıcıları içinde de helal yemek satanları görebilirsiniz. Dilerseniz çeşitli aplikasyonları kullanarak etrafta bulunan helal yemek satıcılarını da görebilirsiniz. Tayland seyahatimde ezan sesini duyduğum ender yerlerden biriydi burası.

Özetle

Her türlü isteğe cevap verecek bir yer Phuket. eğlence hayatı istiyorsanız burada, deniz kum ve eşsiz güzellikteki sahilleri arıyorsanız ister Phuket merkezden isterseniz de Phi Phi Adaları’ndan hareket eden turlarla etraftaki adaları gezebilirsiniz.
Haliyle turistlerin ilgisi ve balayı için popüler bir adres olduğundan, yeme içme ve barınma gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.
Umarım Phuket Gezi Rehberi yazısının yardımı dokunur

Share

Comments

  1. Siz Phuket te mi yoksa Phi Phi de mi kalmayı önerirsiniz? Şimdi ucuz uçak biletinden başladım adım adım tayland ı okuyorum 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir